Skip to main content

Prymas Polski odsłonił w Parkowie Pomnik Jana Pawła II

| UM Rogoźno red.BC | Wydarzenia

fot.UM RogoźnoSzesnaście dni po beatyfikacji i dzień przed 91 urodzinami Jana Pawła II – w dniu 17 maja w Parkowie odsłonięty został kolejny pomnik wielkiego polskiego papieża. Uroczystego odsłonięcia i poświęcenia pomnika, które odbyło się we wtorkowy wieczór dokonał sam Prymas Polski i jednocześnie arcybiskup metropolita gnieźnieński ks. Józef Kowalczyk. Zanim pomnik został odsłonięty, w parkowskim kościele parafialnym NMP Królowej Świata odbyła się Msza św. celebrowana przez dostojnego duchownego. Na wstępie powitała go sołtys Justyna Bartol-Baszczyńska, prosząc o poświęcenie pomnika.

W homilii tytularny zwierzchnik kościoła w Polsce odwoływał się do życia i działalności Jana Pawła II, do jego życiowej postawy i dokonań, które sprawiły, że dziś polski papież znajduje się w gronie błogosławionych. Homilia wysłuchana została w ciszy i skupieniu przez wszystkich obecnych. A byli wśród nich poza licznymi mieszkańcami i duchownymi, także zaproszeni goście. Władze samorządowe powiatu reprezentowała delegacja na czele ze starostą Adamem Olejnikiem. Gminę Rogoźno reprezentowali burmistrz Bogusław Janus z małżonką, przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz i zastępca burmistrza Krzysztof Ostrowski. W imieniu Gminy Oborniki przybył zastępca burmistrza Piotr Woszczyk. Liczne były także delegacje placówek oświatowych, instytucji i organizacji oraz poczty sztandarowe. Oprawę muzyczną liturgii, mającą przy okazji wizyt wysokich dostojników kościelnych zawsze bardzo uroczysty charakter, zapewniała Orkiestra Dęta Rogozińskiego Centrum Kultury.

Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości wyszli z kościoła i w procesji udali się pod pomnik, który znajduje się na przykościelnym placu, w pobliżu plebanii. Po odmówieniu słów modlitwy metropolita gnieźnieński odsłonił posąg zakryty do tej pory błękitną tkaniną zawierającą papieski herb Jana Pawła II. Moment ten był najbardziej wyczekiwanym elementem uroczystości, do której przygotowania pod okiem miejscowego proboszcza ks. Jana Andrzejewskiego trwały od dłuższego czasu. Dlatego też gdy wszyscy wierni ujrzeli swojego drogiego papieża, na wielu twarzach można było dostrzec dumę, radość i łzy wzruszenia. Przybyłe delegacje złożyły żółto-białe wiązanki kwiatów, w postument pomnika wmurowano akt erekcyjny, a następnie zaśpiewano kilka pieśni, wśród których znalazły się również papieska „Barka” i Życzymy, życzymy” dla księdza Prymasa. Dostojny duchowny na zakończenie pozdrowił wszystkich obecnych i pogratulował parafii cennej inicjatywy. Atmosfera podczas uroczystości pod pomnikiem, za sprawą wagi wydarzenia, jak i obecności Prymasa Polski, była niepowtarzalna.

W związku z odsłonięciem pomnika burmistrz Bogusław Janus i przewodniczący Zdzisław Hinz wystosowali do ks. Andrzejewskiego list gratulacyjny, w którym napisali między innymi: „Uczestnicząc dziś w odsłonięciu i poświęceniu pomnika, który zachowa dla następnych pokoleń żywą pamięć o życiu i dokonaniach największego z rodu Polaków, mamy świadomość, że bierzemy udział w jednym z ważniejszych wydarzeń w sięgających XIV wieku dziejach parkowskiej parafii. (…) Życzymy całej wspólnocie parafialnej, aby blask osoby i nauczania Jana Pawła II, który od dziś będzie roztaczał się z parkowskiego pomnika, przyczyniał się do odnowy serc i umysłów oraz zachęcał do podejmowania właściwych wyborów życiowych w oparciu o dorobek najwybitniejszego autorytetu moralnego naszych czasów.”

Następnego dnia po wieczornej mszy młodzież z Zespołu Szkół w Parkowie przygotowana przez nauczycieli Krzysztofa Przybylskiego i Katarzynę Lewandowską zaprezentowała w kościele spektakl opowiadający o życiu Karola Wojtyły zatytułowany „Droga do świętości”. Ciekawe efekty specjalne, znakomicie dobrana muzyka oraz bardzo dobra gra aktorska gimnazjalistów i uczniów starszych klas szkoły podstawowej, sprawiły, że widowisko oglądane było z wielkim zainteresowaniem przez obecnych w kościele mieszkańców Parkowa i sąsiednich miejscowości oraz wielokrotnie oklaskiwane. Ks. Jan Andrzejewski odwdzięczył się przygotowującym przedstawienie nauczycielom oraz dyrektorowi Zespołu Szkół Marii Cisowskiej wręczając okolicznościowe dyplomy. Z kolei Maria Cisowska złożyła na ręce proboszcza podziękowanie dla całej parafii „za ufundowanie pomnika Ojca nas wszystkich błogosławionego Jana Pawła II”.

 źródło UM Rogoźno red.BC


 

Recital Michała Bajora w Obornikach

Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.

Sukces III Festiwalu „Literackie Objezierze”

Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.

Drugi dzień Festiwalu Literackie Objezierze

Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!

Muzeum na kółkach w Obornikach

Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa ikon w Obornikach.

Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.

Bądźmy zdrowi, żeby móc się przytulić

Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.