Skip to main content

Europejska Noc Muzeów 2014 w Rogoźnie (film)

| MP | Wydarzenia

W tym roku Rogoźno zorganizowało cykl imprez już 10 maja. Imprezy zlokalizowane było kolejny raz w Muzem Regionalnym.

W pierwszej kolejności dokonano otwarcia wystawy czasowej "Tyritake – antyczne miasto na kresach" ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Narodowego w Poznaniu. O wystawie opowiedział kierownik zespołu polskich archeologów w tym starożytnym mieście na Krymie dr Alfred Twardecki.

Na piętrze Muzeum można było zobaczyć wystawę zorganizowaną przez Stowarzyszenie „Nadwarciańska Kolej Drezynowa”, po ktorej oprowadzał prezes stowarzyszenia Krzysztof Springer.

Trzecia z wystaw czasowych przygotowanych na tę wyjątkową noc przyjechała prosto z Warszawy i zatytułowana była „Pamiątki powstańcze w murach Pałacu Prezydenckiego”.

Atrakcje muzealne stały się już celem samym w sobie. Dodatkowo prowadzono zajęcia w ramach programu „Na czym się dawniej pisało” , gdzie własnoręcznie można było ulepić glinianą tabliczkę i spróbować na niej wykaligrafować jakiś tekst.

Dodatkową atrakcją tego wieczoru był wrocławski zespół “Krzywa Grzywa” z niesamowicie żyłową muzyka folkową głównie z Bałkanów. Dźwięki tej muzyki doskonale wpisały się w tematykę wystawy Tyritake. Lider zespołu jest rodowitym Bułgarem, który od wielu lat mieszka i tworzy w Polsce.

Muzycy zachęcili zebraną publiczność do wspólnej zabawy. Kameralny koncert i bezpośredni kontakt sprawił, że ten wieczór upłynął bardzo miło. Frekwencja bardzo zadawalająca.

Wywiad z panem Krzysztofem Springerem

Fragment występu zespołu "Krzywa Grzywa" i wywiad z liderem zespołu

 

Impreza w OOK odbywa się w ramach XXIV Światowego Przeglądu Folkloru “Integracje 2024”.
Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.
Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.
Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!
Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.
Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …