Skip to main content


Obchody Roku Prymasa Tysiąclecia

| UM Rogoźno, red. R.C | Wydarzenia

fot. UM RogoźnoRok 2011 ogłoszony został przez prymasa Józefa Kowalczyka na obszarze Archidiecezji Gnieźnieńskiej Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Obchody upamiętniające tą wyjątkową dla kościoła w Polsce postać odbyły się również w naszym mieście - w dniach 2 i 3 kwietnia. Ich organizatorami byli Burmistrz Rogoźna, Akcja Katolicka, Dyrekcja Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Ostatnia z wymienionych instytucji połączyła swój udział w przygotowaniu wyjątkowej uroczystości z organizacją XV Środowiskowych Spotkań na Rzecz Profilaktyki. Szczególny termin obchodów wybrano z uwagi na przypadającą w dniu 2 kwietnia szóstą rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Najważniejszą częścią obchodów było spotkanie, które odbyło się w  dniu 2 kwietnia o godz. 15.30 w sali widowiskowej Rogozińskiego Centrum Kultury. Po powitaniu wszystkich przybyłych przez Krzysztofa Horoszkiewicza, który pełnił rolę prowadzącego, na scenę wkroczyli uczniowie Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego, którzy zaprezentowali inscenizację zatytuowaną "Czas uleczyć miłością". Spektakl przygotowano z wielką dbałością o detale, co można było zauważyć zarówno oglądając stroje aktorów, jak i meble oraz inne rekwizyty obecne na scenie. Inscenizacja była opowieścią o życiu kardynała Wyszyńskiego począwszy od jego lat dziecięcych poprzez seminarium duchowne, lata II wojny światowej, czasy stalinowskie i internowanie, wreszcie dokonania w czasie pełnienia urzędu prymasa, wzajemne relacje z Janem Pawłem II i śmierć w roku 1981. Młodzi aktorzy z powodzeniem odegrali powierzone sobie role, czym zasłużyli na długą owację ze strony publiczności. Podziękowania skierowano również na ręce przygotowujących spektakl nauczycieli: Agaty Pasternak, Katarzyny Erenc-Szpek, Anny Nowak, Weroniki Ewertowskiej i ks. Stanisława Kłosina. Listy gratulacyjne wręczył zastępca burmistrza Rogoźna Krzysztof Ostrowski. Podziękowano również dbającemu o efekty dzwiękowe i oświetlenie pracownikowi RCK Romanowi Gramzie oraz zaangażowanym rodzicom - Państwu Piechowiakom i Kosteckim.

"A ja mówię inaczej. Czas to miłość."
Stefan kard. Wyszyński

Następną ważną częścią sobotniego spotkania był wykład zatytułowany "Wychowanie człowieka do wartości" wygłoszony przez przybyłego na zaproszenie organizatorów wybitnego naukowca Katolickiego Uniwersytyetu Lubelskiego - ks. prof. KUL dr hab. Tadeusza Guza. Tadeusz Guz jest dziekanem Zamiejscowego Wydziału Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL w Tomaszowie Lubelskim oraz kierownikiem tamtejszej Katedry Filozofii Prawa. Przez kilkanaście lat był wykładowcą w Gustav-Siewerth-Akademie w Weilheim w Niemczech. Główne kierunki działalności profesora to: filozofia prawa, prawo naturalne, metafizyka, antropologia, etyka, filozofia Boga, filozofia gospodarki, historia filozofii, filozofia religii i filozofia postmodernistyczna.

Ostatnią częścią rogozińskich uroczystości był zorganizowany w dniu 3 kwietnia również w sali RCK pokaz filmowej wersji spektaklu teatralnego o prymasie Wyszyńskim w reżyserii Pawła Woldana - "Prymas w Komańczy".

źródło UM Rogoźno, red. Błażej Cisowski

Recital Michała Bajora w Obornikach

Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.

Sukces III Festiwalu „Literackie Objezierze”

Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.

Drugi dzień Festiwalu Literackie Objezierze

Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!

Muzeum na kółkach w Obornikach

Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa ikon w Obornikach.

Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.

Bądźmy zdrowi, żeby móc się przytulić

Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.