fbpx

Dni Obornik - Niedziela ze smakiem.

Dni Obornik - Niedziela ze smakiem.

To hasło jednoznacznie kojarzone jest z dniem kończącym obchody Dni Obornik. W latach poprzednich świętowano na ul. Piłsudskiego a w tym roku wszystko działo się w nieczynnym młynie Dahlmanna oraz przyległym parku.

Niedziela ze smakiem w szerokim tego słowa znaczeniu, bo poza punktami programu jednoznacznie kulinarnymi było też wiele innych atrakcji.

 

Gościem specjalnym niedzielnego pikniku był znany z telewizyjnego ekrany podróżnik oraz mistrz patelni Robert Makłowicz. W pierwszym swoim wejściu gość opowiedział i pokazał jak zrobić pyszną sałatkę z ośmiornicy, rozwiewając przy okazji mit mówiący że potrawy z ośmiornic są tylko dla wybranych /chodzi o cenę/. Pan Robert był również przewodniczącym jury w konkursie na przygotowanie najciekawszej potrawy. Do konkursu przystąpiło sześć drużyn. Zwyciężyła drużyna o wdzięcznej nazwie  „Kulinarne Bękarty”. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki a zwycięzcy pod okiem mistrza przygotowali pyszne placki ziemniaczane. Ponadto w młynie odbyło się spotkanie w którym mistrz opowiadał o swoich kulinarnych wojażach, były również do nabycia książki Roberta Makłowicza, oczywiście z dedykacją i autografem.

Gościem „niedzieli” była też wschodząca gwiazda sztuki kulinarnej,   laureatka Master Chef Junior – Joanna Krajniak.

Po wejściu do młyna cofamy się w czasie o ponad sto lat. Na pierwszym stoisku można było zobaczyć jak uzyskiwano mąkę przy pomocy ręcznych żaren czy moździerza.  Kto chciał mógł sam zmierzyć się z tym zadaniem.

W jednej z hal młyna znajdowała się galeria dziecięcych rysunków z których wiele trafiło do promowanej książki pod tytułem „Zaczarowane  miejsca.   Obornickie podania, powiastki i gawędy”.  Redaktor i współautor książki Łukasz Bernady był gościem „niedzieli”,  natomiast autorzy rysunków które trafiły do książki zostali wyróżnieni.

Obornicki Ośrodek Kultury również w młynie przygotował  szereg stoisk z zajęciami dla dzieci. Znalazło się też miejsce na stoiska z rękodziełem.

 „Beat Girls string trio” czyli : Maria Murawa-Fraska – skrzypce, Natalia Janik – skrzypce i Martyna Wiśniewska – wiolonczela.   Koncert tego zespołu w zróżnicowanym profesjonalnie wykonanym  repertuarze, a do tego w wyjątkowych wnętrzach młyna, mimo że krótki był muzycznym przysmakiem.   

Natomiast na „Scenie Pod Dębem” wiele „smaków” muzycznych i nie tylko. Jako pierwsi wystąpili goście z okolic partnerskiego Lüschow czyli powstały w 1980 roku „Big Band Billerbeck”. Ten zespół wystąpił już w „muzycznym piątku” w obornickim amfiteatrze. „Muzyczna Kuchnia Jakuba Pietrzaka” to kolejna propozycja dla ucha. Jakub Pietrzak; pianista zaprezentował szereg utworów w towarzystwie Mateusza Gidaszewskiego, skrzypka oraz Anny Bąk, wokalistki. Z pewnością nietuzinkowy był też występ Bartosza Zboralskiego grającego na elektrycznej wiolonczeli. Wszyscy wymienieni artyści są absolwentami Poznańskiej Akademii Muzycznej. „Kuchnia jak z bajki” to tytuł gawędy traktującej o kuchni i kulinariach której mogliśmy posłuchać w interpretacji Pawła Bździaka.

Na wyspie swoją osadę rozbili „Radzimianie”. Stroje z epoki, strawa przygotowywana na ognisku, fechtunek czy bajarz  prawiący dzieciom bajki to obrazki z życia tej osady.

Tradycją staje się że "Niedzielę ze Smakiem" kończy występ Pana Ryśka, który jako wielbiciel AC/DC zaśpiewał jeden z hitów tej grupy.

Wszyscy którzy zdecydowali się odwiedzić park i młyn z pewnością znaleźli coś dla siebie.