fbpx

5 filmów, które powinien znać każdy fan kina gangsterskiego

kino 1

 

Wielu mężczyzn uwielbia kino gangsterskie. Z myślą o panach poszukujących tytułów, gdzie nie brakuje wartkiej akcji i mafijnych porachunków, przygotowaliśmy zestawienie z pięcioma propozycjami filmowymi, będącymi dobrym pomysłem na wieczorny seans.

1. Chłopcy z ferajny (1990)

Klasyka gangsterskiego kina, w której na ekranie możemy podziwiać takich aktorów jak Robert De Niro czy Joe Pesci. Fabuła skupia się na osobie Henry’ego Hilla (Ray Liotta), którego poznajemy jako nastolatka zafascynowanego mafijnymi strukturami i ich przywódcami. Młodzieniec trafia w ręce gangstera Jimmy’ego Conwaya (Robert De Niro) i pragnie być jak on, zdobywając pieniądze i wpływowych znajomych. Henry uczy się gangsterskiego życia i szybko przywyka do przemocy, jaka jest związana z działalnością grupy, której stał się członkiem.

2. Donnie Brasco (1997)

Coś dla fanów filmów opartych na prawdziwych wydarzeniach. Obraz Mike’a Newella opowiada o agencie FBI. Joe Pistone, znany pod też pod pseudonimem Donnie Brasco, wziął udział w ściśle tajnej operacji i przeniknął do środowiska gangsterskiego. W tej roli obsadzono Johnny’ego Deppa, który musiał grać człowieka o kilku twarzach, bowiem Joe był jednocześnie głową rodziny, agentem Federalnego Biura Śledczego oraz członkiem mafii.

3. Nietykalni (1987)

Film, który każdy fan kina gangsterskiego musi odhaczyć na swojej liście pozycji do obejrzenia. Brian De Palma jako reżyser, David Mamet jako scenarzysta oraz Robert De Niro, Kevin Costner i Sean Connery jako aktorzy. Film opowiada o najsłynniejszym amerykańskim gangsterze z okresu prohibicji, Alu Capone. Świetna obsada aktorska, klasyczny klimat mafijny i umiejętne budowanie napięcia. Chyba nie trzeba dalej tłumaczyć, dlaczego warto sprawdzić ten tytuł.

the untouchables filmlogo (1)

4. Dawno temu w Ameryce (1984)

Kolejna produkcja przedstawiająca czasy prohibicji i nielegalnej działalności. Sergio Leone postarał się, by jego dzieło nie było zwyczajnym filmem o gangsterach, pełnym przemocy i strzelanin. Dawno temu w Ameryce to przede wszystkim dojrzała historia o dorastaniu w brutalnych warunkach. Reżyser porusza też takie sprawy jak przyjaźń czy miłość. Żaden miłośnik kina gangsterskiego nie powinien być obojętny wobec tego filmu.

5. Prawo Bronxu (1993)

Na koniec jeszcze jeden film, w którym pojawia się Robert De Niro. Tym razem nie w roli twardego gangstera, a uczciwego obywatela i opiekuńczego ojca. Jego syn (Francis Capra) jest świadkiem zabójstwa, którego dokonał gangster Sonny (Chazz Palminteri). Przesłuchiwany przez policję chłopiec nie wyjawia prawdy, czym wzbudza szacunek mafiosy. Ojciec Calogera próbuje go przestrzec przed kontaktem ze środowiskiem mafijnym, jednak młodzieniec jest ciekawy życia mafiosów, a Sonny darzy go ogromną sympatią.

Wiele innych propozycji filmowych poznasz na blogu meskimokiem.com.pl.