fbpx

DNI OBORNIK – druga odsłona.

IMG 9170mm

Wieloletnią tradycją w Obornikach jest organizowanie tzw. wianków. Odbywają się one z przerwami od lat 50tych poprzedniego wieku. Święto w którym najważniejszym elementem jest spław palących się wianków wzbogacane było o inne atrakcje na wodzie. W ostatnich latach impreza ta przekształciła się w prawie całodzienny festyn z muzyką, zabawami dla dzieci i gastronomią.

W tym roku festyn wiankowy odbył się 27 czerwca. Impreza rozpoczęła się o godzinie 17.00, a zasadnicza część zabaw i konkursów rozgrywanych na wodzie o godzinie 20.00. Pierwszym elementem był spływ tzw. „masy kajakowej”. Łącznie przypłynęło 70 kajakarzy.                                                                                              

Stałym  punktem programu każdych wianków jest Kajakowy Wyścig Trzech Mostów, wyścig rozgrywany już w latach 70tych poprzedniego stulecia. Do lat 80tych wyścig był elementem obchodów święta 1go maja. W tym roku w wyścigu wzięło udział  7 osad a zwyciężyła osada Karol Wróbel i Michał Turek.

Kolejny element to wyścig tratew zbudowanych na bazie dwóch kajaków.  Czteroosobowe osady reprezentowały: Sołectwo Wymysłowo, Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „Aplaga”, Harcerski Klub Turystyczny z Obornik oraz Klub Kajakowy „Niezatapialni” z Zielonej Góry. Najlepsi byli wioślarze z Zielonej Góry.

Oddział Miejsko-Powiatowy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Rogoźna przedstawił ciekawy pokaz technik ratownictwa wodnego. Wszystko co działo się podczas pokazu komentował  zastępca prezesa oddziału Roman Blacha.

Przedstawiciel rogozińskiego  WOPRu  Mikołaj Pochylski zaprezentował swoje  umiejętności  na nartach wodnych.

Zupełnie nowym sportem wodnym jest flyboard. Pokaz akrobacji wykonywanych kilka metrów nad wodą zaprezentowali flyboardziści z poznańskiego klubu. Jak twierdzą flyboard  jest to zabawa nie tak ekstremalna za jaką się ją uważa.

Na dętce ciągniętej przez skuter wodny pływali Robert Filipiak i Marek Brudnicki.

W czasie trwania imprezy w krótkie rejsy wypływał  biorąc na pokład chętnych tramwaj wodny „Biała Dama” z Kórnika, a nad naszymi głowami prezentowali się piloci z Obornickiego Stowarzyszenia Lotniczego na motolotniach. Przedstawili efektowny pokaz sztucznych ogni wyrzucanych podczas lotu.

Zupełnie nowym elementem było przedstawienie oparte na tradycjach nocy świętojańskiej. Spektakl odbył się po zapadnięciu zmroku pod ruiną starego klasztoru nad Wartą. Ruina ta w świetle reflektorów i ognia utworzyła niepowtarzalną i niesamowitą scenerię. Scenariusz do przedstawienia napisał Paweł Bździak, spektakl wyreżyserowały Anna Jagodzińska i Jadwiga Majchrzak-Zagrodnik. W spektaklu wystąpili: Michał  Zagrodnik, Paweł Bździak, Maria Kromolicka, Wiktoria Szczech, Daria Zemło, Mateusz Chojnacki, Tomasz Misterski i inni. Muzykę do przedstawienia napisali Robert Baum, Jeremiasz Baum i Rafał  Cichacki.

Po zapadnięciu zmroku Wartą spłynęło około 600 palących się wianków przygotowanych przez panią Bożenę Krzyśkę  /600 sztuk było co robić/.

Punktem finałowym tradycyjnie był profesjonalny i niepowtarzalny pokaz sztucznych ogni doskonale widziany z każdego punktu w mieście. Całość wydarzeń dziejących się na wodzie komentował  niezastąpiony  Tadeusz Ratajczak.

Organizatorami imprezy byli: Obornickie Stowarzyszenie Wodniackie „APLAGA”, Obornicki Ośrodek Kultury oraz Urząd Miasta Oborniki.

Wianki mogły się odbyć dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Oborniki oraz Starostwa Powiatowego w Obornikach.

Cała galeria zdjęc z dostępna jest tutaj --> http://www.eoborniki.pl/galerie-zdj/category/248-dni-obornik-2015-wianki.html