Przejdź do głównej treści

Obornicka biblioteka służy czytelnikom od 80 lat

| Łukasz | Kultura

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Oborniki istnieje już 80 lat.

Na obornickiej bibliotece pojawił się baner. Informuje on o 80-leciu działalności.

Początki biblioteki:

„Z chwilą oswobodzenia miasta spod okupacji hitlerowskiej (25 stycznia 1945 r.), po zorganizowaniu najważniejszych działów gospodarki i uporządkowaniu życia społecznego, przystąpiono do tworzenia bibliotek.

Organizację biblioteki publicznej w Obornikach rozpoczęto w maju 1945 roku od zbiórki książek ocalałych u osób prywatnych. Inspiratorem tej akcji był Inspektorat Szkolny. Do końca lipca tego roku zebrano 532 książki, które stały się zaczątkiem powstałej 1 sierpnia pierwszej biblioteki publicznej w Obornikach. Otrzymała ona nazwę Powiatowa Biblioteka Publiczna. Organizatorką i pierwszą kierowniczką biblioteki była Helena Czerwińska. Bibliotekę ulokowano w dwóch pomieszczeniach suterenowych Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Mickiewicza. Przez okres prawie czterech miesięcy prowadzono dalszą zbiórkę książek i przygotowywano księgozbiór do udostępnienia.

Dnia 27 listopada 1945 r. Biblioteka Powiatowa rozpoczęła wypożyczanie książek dla mieszkańców miasta i okolicy. Księgozbiór liczył wówczas 776 woluminów. Wszystko w tym pierwszym okresie było realizowane programem minimum, nawet liczba czytelników. Do końca roku 1945 zarejestrowano ich 69 (…).” - informuje biblioteka na swojej stronie. 

(Hilaria Brust, „40 lat Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki 1945-1985″, Oborniki 1985.)

W związku z powyższym, obchody Jubileuszu rozłożyliśmy na cały rok i będą one bardzo różnorodne - podsumowuje biblioteka.

Przedszkolaki były gościem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Oborniki.
Łucja Dobrogowska pochwaliła się nowym singlem. 28 lutego odbyła się premiera "Własnej Stacji".
Film Wiesława Zielińskiego "Sobota" znalazł się w finale Grifo Festival 2025 Chiaravalle we Włoszech.
Uczestnicy ferii zimowych w Obornickim Ośrodku Kultury wykonali serduszka. Te trafią do babć i dziadków. 
Koncert Noworoczny Orkiestry Dętej im. Edmunda Korybalskiego przyciągnął do Rogozińskieco Centrum Kultury liczną publiczność.
Ostatni raz w 2024 roku spotkali się członkowie dyskusyjnych klubów książki w Obornikach.
Rogozińskie Centrum Kultury było gospodarzem "Integracyjnego spotkania Mikołajkowego".