fbpx

Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki w Obornikach

Sobotnie spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki (20 listopada) poświęcone było wzruszającej i mądrej powieści pt. „Rok szczura” Clare Furniss.

Świat piętnastoletniej Pearl zawala się w jednej chwili, gdy jej mama umiera pozostawiając ją z przybranym ojcem oraz nowo narodzoną siostrą Rose. Pearl nie tylko musi nauczyć się żyć bez osoby, która była dla niej najważniejsza, ale także pokochać kogoś, kto w jej odczuciu jest współwinny śmierci matki. Autorka z wielką precyzją i mimo tragizmu opisywanych zdarzeń w bardzo przystępny sposób pokazuje proces dojrzewania i godzenia się ze stratą.

Lektura wywarła na bywalczyniach obornickiego MDKK duże wrażenie i była źródłem nie tylko licznych wzruszeń, ale także ciekawej dyskusji. Kolejny raz mogliśmy przebierać w mądrych opisach, konkluzjach i obserwacjach. Jeden z ciekawszych cytatów – słowa głównej bohaterki - brzmią następująco: „Zawsze myślałam, że człowiek wyczuwa, gdy ma się zdarzyć coś strasznego. Tak jak latem, gdy zbiera się na burzę, a powietrze robi się ciężkie i parne. Wtedy od razu wiadomo, że lepiej się gdzieś schować i przeczekać. A tu okazuje się, że wcale nie. W tle nie rozbrzmiewa złowieszcza muzyka, jak na filmach. Nie pojawiają się żadne znaki ostrzegawcze. Nawet czarny kot nie przebiega przez drogę.”

Na kolejne spotkanie Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki wszystkich czujących się „młodzieżą” wielbicieli słowa pisanego zapraszamy w sobotę – 18 grudnia, o godzinie 13.00.

Tym razem na warsztat bierzemy powieść pt. „Nienauczalni” Gordona Kormana, która przez recenzentów została opisana jako „fantastyczna komedia pomyłek”. Oprócz miłego towarzystwa, przyjaznej atmosfery i dobrych lektur, gwarantujemy gorącą kawę i herbatę.