Skip to main content

Rolnicy mogą składać wnioski do 15 czerwca

| eoborniki.pl, t. kamiński | Rolnictwo

Rolnicy mogą jeszcze tylko do 15 czerwca wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych w ramach PROW.

Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Obornikach z siedzibą w Rogoźnie Tomasz Kamiński informuje, że 14 maja minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podpisał rozporządzenie przedłużające w 2018 r. terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich jak i płatności obszarowych w ramach PROW 2014-2020 oraz PROW 2007-2013 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, ONW, zalesieniowych oraz rolnośrodowiskowych) do 15 czerwca br.

Do 14 maja rolnicy w powiecie obornickim złożyli 1105 wniosków przez internet, co stanowi 69% wniosków złożonych w roku ubiegłego. ARiMR zachęca by nie zwlekać ze składaniem wniosków o płatności.  

W 2018 roku po raz pierwszy wszystkie wnioski muszą zostać złożone za pomocą aplikacji eWniosekPlus, która prowadzi rolnika przez cały proces składania wniosku. Wypełnianie wniosku rozpoczyna się od wyrysowania upraw na działkach referencyjnych (ewidencyjnych) spersonalizowanych na podstawie wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 lub na dodanych nowych działkach referencyjnych. Po wyrysowaniu uprawy rolnik zaznacza płatność, o którą ubiega się do danej uprawy. Może dodać niezbędne załączniki, a pozostałe dane we wniosku wypełniane są automatycznie przez aplikację.

Biuro Powiatowe ARiMR Oborniki z siedzibą w Rogoźnie przy ul. Boguniewskiej 38 czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30.

 

Rolnicy i producenci rolni skarżą się na niedobór pracowników. Obok rosnących kosztów produkcji to czynnik, który jest największym zagrożeniem dla ich dalszej działalności i wstrzymuje dalsze inwestycje.
Sołectwo Uścikówiec będzie gospodarzem obornickich dożynek gminnych.
Pojawienie się kolejnego ogniska ASF w naszym regionie ponownie budzi dużo emocji. Cały czas za głównych „winowajców” uznaje się dziki. Za podstawową metodę walki z ASF urzędnicy uznali masowy odstrzał dzika. Myśliwi tłumaczą jak to faktycznie wygląda.
II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski zaprasza na spotkanie informacyjne „Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby ASF w gospodarstwach rolnych”. Odbędzie się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.
Starostwo Powiatowe w Obornikach informuje o wykryciu w miejscowości Tłukawy wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko ASF w Rogoźnie, utrzymywało 125 świń. Lokalizacja stwierdzona została w 16.06.2024 a potwierdzona rozporządzaniem Wojewody 19.06.2024.
Na mapie Głównego Inspektora Weterynarii pojawiło się nowe ognisko ASF w powiecie obornickim, tym razem w Rogoźnie (8/2024).