Skip to main content

Coraz poważniejsza sytuacja z ASF w powiecie obornickim

| Marcin | Rolnictwo
foto: pixabay.com
foto: pixabay.com

Na mapie Głównego Inspektora Weterynarii pojawiło się nowe ognisko ASF w powiecie obornickim, tym razem w Rogoźnie (8/2024).

13 czerwca 2024 roku Wojewoda wyznaczyła obszar zapowietrzony wokół ogniska ASF w miejscowości Długa Goślina. W niedługim czasie po wydaniu rozporządzenia pojawiło się kolejne ognisko ASF, niestety w Rogoźnie.

Sytuacja staje się poważna. Nie skutkuje prowadzona od wielu lat najpierw odstrzał dzików, potem stosowanie barier – ogrodzeń a ostatnio stosowanie oprysków tworzących barierę zapachową dla przemieszczania się dzików. Polska nie potrafi poradzić sobie z pomorem świń, cierpią na tym rolnicy i firmy uczestniczące w łańcuchu produkującym żywność.

Niebagatelne znaczenie ma bioasekuracja. To właśnie w braku stosowania odpowiednich zabezpieczeń w gospodarstwach specjaliści doszukują głównej przyczyny rozprzestrzeniania się ASF.

źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/

Wydane rozporządzenie wprowadza obostrzenia na obszarze uznanym za zapowietrzony:

  1. wywożenia świń oraz materiału biologicznego świń z gospodarstw bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
  2. przywożenia do gospodarstw lub wywożenia z gospodarstw zwierząt innych niż świnie, bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii;
  3. transportu świń po drogach publicznych lub wewnętrznych, z wyłączeniem dróg wewnętrznych w gospodarstwach, z wyjątkiem transportu świń do rzeźni za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii;
  4. organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt oraz odłowów zwierząt łownych;
  5. wywożenia i rozrzucania ściółki oraz nawozu naturalnego pochodzącego od świń, bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii;
  6. przemieszczania ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego oraz produktów pochodzenia zwierzęcego pozyskanych ze świń do pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw trzecich oraz pozostałych części terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, bez zgody właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Na obszarach zapowietrzonym, rozporządzenia nakazuje:

  1. oczyszczenie, odkażenie, a jeżeli jest to konieczne także dezynsekcję środków transportu oraz sprzętu używanego do transportu zwierząt, tusz, pasz, nawozów naturalnych lub przedmiotów, które mogą spowodować szerzenie choroby;
  2. zachowanie zasad higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się choroby, w szczególności odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące;
  3. niezwłoczne powiadamianie właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii przez posiadaczy świń o wszystkich przypadkach padłych lub chorych świń w gospodarstwie;
  4. oznakowanie obszaru, poprzez umieszczenie na granicach obszaru na drogach publicznych trwałych tablic z napisem: „AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ OBSZAR ZAPOWIETRZONY”, przy czym tablica i napis na niej ma mieć takie wymiary, aby był czytelny z odległości co najmniej 100 m;
  5. wyłożenie i utrzymanie w stanie wilgotnym mat dezynfekcyjnych, nawilżonych środkiem dezynfekcyjnym, w miejscach wskazanych przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii.

Wczoraj prowadzono działania na terenie Gminy Rogoźno, oczekujemy na szczegóły i nowe rozporządzenie Wojewody.

źródło: https://www.wetgiw.gov.pl/

Rolnicy i producenci rolni skarżą się na niedobór pracowników. Obok rosnących kosztów produkcji to czynnik, który jest największym zagrożeniem dla ich dalszej działalności i wstrzymuje dalsze inwestycje.
Sołectwo Uścikówiec będzie gospodarzem obornickich dożynek gminnych.
Pojawienie się kolejnego ogniska ASF w naszym regionie ponownie budzi dużo emocji. Cały czas za głównych „winowajców” uznaje się dziki. Za podstawową metodę walki z ASF urzędnicy uznali masowy odstrzał dzika. Myśliwi tłumaczą jak to faktycznie wygląda.
II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski zaprasza na spotkanie informacyjne „Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby ASF w gospodarstwach rolnych”. Odbędzie się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.
Starostwo Powiatowe w Obornikach informuje o wykryciu w miejscowości Tłukawy wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko ASF w Rogoźnie, utrzymywało 125 świń. Lokalizacja stwierdzona została w 16.06.2024 a potwierdzona rozporządzaniem Wojewody 19.06.2024.
Na kilka dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego przypominają o sobie rolnicy. Zapowiadane są na 4 czerwca 2024 protesty w Poznaniu i na dojazdach do stolicy Wielkopolski.