Przejdź do głównej treści


Niski podatek rolny w Rogoźnie. Ile wynosi w innych gminach?

| Łukasz | Rolnictwo

Rada Miejska w Rogoźnie uchwaliła jesienią 2023 roku nowe stawki podatków. Zadowoleni powinni być rolnicy.

Każdy nowy rok przynosi ze sobą zmiany w wysokości opłat za wiele usług. Wiele samorządów wprowadziło też zmiany w podatkach. Wszystkie nasze 3 gminy dokonały podwyżek swoich danin. W przypadku podatku rolnego bardzo dobrze prezentują się jednak 2 gminy. Mowa tu o Rogoźnie, ale także o Obornikach. Na tle sąsiednich samorządów mają najniższe stawki. Najbardziej rolnicza gmina, czyli Ryczywół, posiada na tle innych umiarkowaną stawkę podatku rolnego.

Poniżej zestawienie stawek podatkowych z uwzględnieniem klas podatkowych:

Nazwa Gminy Okręg podatkowy

Cena żyta wg uchwały w zł

 
ROGOŹNO 1 40  
RYCZYWÓŁ 1 69  
OBORNIKI 3 45  
BUDZYŃ 1 79  
MUROWANA GOŚLINA 2 62  
WĄGROWIEC GMINA 1 82  
WĄGROWIEC MIASTO 1 89,63 maksymalna stawka
SKOKI 2 72  

 

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury.
W związku z pojawiającymi się ogniskami pryszczycy odbędzie się spotkanie informacyjne. Wielopolski Izba Rolnicza zaprasza rolników do Starostwa Powiatowego w Obornikach.
Wiosna to czas intensywnych prac w gospodarstwie. Aby uniknąć przestojów podczas siewów i pierwszych zabiegów agrotechnicznych, warto odpowiednio wcześnie skontrolować stan maszyn. Regularna konserwacja i wymiana zużytych elementów pozwalają utrzymać sprzęt w pełnej sprawności, zwiększając wydajnoś…
W 2024 roku eksport polskich produktów i przetworów rolno-spożywczych wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim do rekordowej wartości w euro. Pozytywną dynamikę odnotował handel zarówno z krajami Unii, jak i spoza wspólnoty. Dalsze sukcesy polskich eksporterów będą zależały m.in. od zwiększania udzi…
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach sp. z o.o. poszukuje do współpracy rolników. 
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC.
Wielkopolska Izba Rolnicza zaprasza na spotkanie dotyczące ochrony przed chorobą niebieskich języków.