Skip to main content

Dorota Kosowska kandydatka do Sejmu z listy PiS Starościną na Dożynkach Prezydenckich

| Wojciech Wysopal | Rolnictwo

 

W miniony weekend w Warszawie odbyło się już IX Święto Plonów w Pałacu Prezydenckim. Prezydent podziękował rolnikom za trud włożony w pracę w gospodarstwach, w dostarczanie zdrowej polskiej żywności konsumentom. Jak się okazuje Okręg 38 miał swojego reprezentanta. Funkcję Starościny pełniła zajmująca 4 miejsce na listach PiS kandydatka do Sejmu RP, Dorota Kosowska.

Dorota Kosowska jest rolnikiem i przedsiębiorcą z powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Jest matką dwójki dzieci i wraz z mężem prowadzi gospodarstwo w obiegu zamkniętym w tzw. cyklu „od pola do stołu”. Jest również działaczkom Solidarności i jak sama mówi:

Jako rolnik i przedsiębiorca wiem, jak ciężka jest to praca. Nieprzespane noce, walka z siłami natury - to codzienność, z którą musimy się mierzyć. Dlatego w nadchodzącej nowej kadencji Sejmu RP  potrzebujemy silnych i konkretnych osób, wiedzących czym jest praca nie tylko z opowieści. Powiedziała Kosowska. Cieszę się, że moja działalność została doceniona w ten sposób. Musicie państwo wiedzieć, że decyzja bym pełniła funkcję starościny zapadła jeszcze długo przed ułożeniem list, dlatego wiem, że moja ciężka praca na rodzimym gruncie i w Solidarności zaowocowała pięknym wyróżnieniem. – Dodała kandydatka.

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Do przedwojennej tradycji Dożynek Prezydenckich powrócił w 2000 roku Prezydent RP  Aleksander Kwaśniewski, które po latach przybrały formę regionalną. 20 września 2009 roku tradycję Dożynek Prezydenckich wskrzesił Prezydent RP śp. Lech Kaczyński, którą następnie kontynuował Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz obecnie Prezydent RP Andrzej Duda.

Piecza nad polskim rolnictwem i rozwój obszarów wiejskich to nieustannie trwające zadanie, które nigdy się nie skończy - zawsze będzie odpowiedzialnością polskich władz. Ta odpowiedzialność sprowadza się do tego, by sprawować pieczę nad tym, by rolnika nie pochłonęły siły przyrody, by otrzymał na czas odpowiednie wsparcie. Przede wszystkim, obowiązkiem polskich władz jest stwarzanie takich warunków, by rolnik mógł spokojnie pracować i spokojnie zarobić na tym, co powstało w jego gospodarstwie.

- Prezydent Andrzej Duda

Dożynki to święto plonów, które jest ukoronowaniem całorocznej pracy rolnika. To czas radości i podziękowań za trud, jaki został włożony w uprawę ziemi i zebranie plonów. Dożynki to również okazja do spotkania się całej społeczności wiejskiej i wspólnego świętowania. Dla rolnika dożynki to przede wszystkim wyraz wdzięczności za to, że jego ciężka praca została doceniona. To również okazja do refleksji nad tym, jak ważna jest praca na roli dla całego społeczeństwa. Dożynki to święto, które przypomina nam, że to właśnie rolnicy są odpowiedzialni za to, że mamy na codzień dostęp do świeżych i zdrowych produktów.

 

 

Kochamy dzikie zwierzęta i cieszy nas id widok na polach. Jednak dziki, jelenie i inne dzikie zwierzęta stanowią poważne zagrożenie dla upraw rolniczych, zwłaszcza kukurydzy, która jest jednym z ich ulubionych pożywień.
W sobotnie popołudnie odbędą się Dożynki Gminy Oborniuki w Uścikówcu. Jak dotrzeć na nie?
W Polsce 13 województw zmaga się z suszą rolniczą, która już spowodowała poważne straty w uprawach.
Rolnicy i producenci rolni skarżą się na niedobór pracowników. Obok rosnących kosztów produkcji to czynnik, który jest największym zagrożeniem dla ich dalszej działalności i wstrzymuje dalsze inwestycje.
Sołectwo Uścikówiec będzie gospodarzem obornickich dożynek gminnych.
Pojawienie się kolejnego ogniska ASF w naszym regionie ponownie budzi dużo emocji. Cały czas za głównych „winowajców” uznaje się dziki. Za podstawową metodę walki z ASF urzędnicy uznali masowy odstrzał dzika. Myśliwi tłumaczą jak to faktycznie wygląda.
II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski zaprasza na spotkanie informacyjne „Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby ASF w gospodarstwach rolnych”. Odbędzie się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.