Skip to main content


Nowe technologie w rolnictwie

Współfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie opiniami autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej. Unia Europejska ani organ przyznający pomoc nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

Rolnictwo precyzyjne

Potrzeba zwiększonej dbałości o środowisko bez wątpienia stymuluje rozwój nowych technik i technologii w rolnictwie, w tym coraz częstsze wykorzystywanie rozwiązań z obszaru IT i wprowadzenie innych rozwiązań wspierających rolnictwo precyzyjne.

Zutomatyzacja i cyfryzacja agrokultury doprowadziły m.in. do powszechnego tworzenia map topograficznych oraz dokładnego śledzenia stanu gleby i kondycji roślin w celu precyzyjnego siewu i dawkowania nawozów. Choć trudno w to uwierzyć, to, co dziś jest oczywiste, jeszcze kilkanaście lat temu pozostawało jedynie w sferze marzeń. Nowoczesne urządzenia i programy stale obserwują pole cyfrowo podzielone na wycinki. Następnie materiał przesyłają do oprogramowania. Następnie powadzona jest analiza zebranych informacji, a później wskazanie, jakie rozwiązania będą najlepsze dla każdego fragmentu. 

Rolnictwo 4.0 to rolnictwo precyzyjne, w którym dostęp do danych w czasie rzeczywistym i możliwość optymalizacji warunków glebowych przekłada się na jak najwyższą jakość produktu. Kontrola pozwala kosztowo zoptymalizować uprawy, a tym samym prowadzi do ekonomicznego wzrostu gospodarstw. Rolnik wie, jak dużo nawozu czy środków ochrony roślin musi zastosować, dzięki czemu nie ponosi ryzyka niedoszacowania lub przeszacowania budżetu. 

Skutkiem przetwarzania parametrów takich jak: poziom nawodnienia, odżywienie roślin czy prawdopodobieństwo wystąpienia szkodników i chorób, jest obniżenie ilości stosowanych pestycydów. Fundamentalne znaczenie ma także możliwość selektywnego rozpylenia środków chwastobójczych bezpośrednio na pasożyty i ograniczenia rozprzestrzeniania się skażenia na resztę upraw. Innowacje w gospodarstwach rolnych to droga do maksymalizacji produkcji, przy jak najmniejszej ingerencji w naturę.

O przykładowych zastosowaniach nowoczesnych technologii oświetleniowych w uprawach szklarniowych opowiada film, jaki można obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=6oiS70ee5SA

Wsparcie innowacyjności 

Wśród najważniejszych działań w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 należy wymienić Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność. Celem interwencji jest zwiększenie zorientowania na rynek i konkurencyjności gospodarstw poprzez m.in. wprowadzenie nowoczesnych, w tym cyfrowych, technologii lub innowacji czy racjonalizację technologii produkcji.

Wsparcie dotyczące nowych technologii możliwe będzie także w ramach interwencji Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. Jej celem jest ochrona zasobów naturalnych oraz klimatu poprzez wsparcie inwestycyjne. Doposażenie gospodarstw w nowoczesny sprzęt i technologie, w tym rozwiązania cyfrowe, pozwoli producentom rolnym skuteczniej realizować systemy na rzecz ochrony środowiska i klimatu, takie jak ekoschematy i zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne.

Szczegółowe informacje na temat wsparcia nowych technologii i innowacji w rolnictwie, znaleźć można w dokumencie przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

unia

Fot. www.canva.com

 

 

Protest rolników 20 marca 2024

Rolnicy dalej protestują, wskazując cały czas te same powody protestów, czyli „Zielony Ład” i import rolno-spożywczy z Ukrainy. W chwili pisania tego artykułu, na interaktywnej mapie protestów zaznaczono 564 miejsca blokad.

Mandat dla rolnika za pracę w nocy - możliwa zmiana prawa!

Jednym z największych absurdów współczesnej cywilizacji jest systemowe niszczenie profesji zajmującej się produkcją żywności, hodowców, drewna. Wygodnictwo i hipokryzja doprowadzają bardzo często do konfliktów. Wg. obecnego stanu prawa możliwe jest karanie rolników za wykonywanie swojej pracy w g...

20.02.2024 -- gdzie w naszym regionie mogą być prowadzone protesty rolników

Cały czas aktualizowana jest interaktywna mapa protestów rolników, prowadzona przez organizatorów, w obecnej chwili wprowadzono tam 198 miejsc. Trudna sytuacja może dotyczyć Poznania, gdzie w wyniku protestów zablokowane mają być główne węzły komunikacyjne. 

Rolnicy czekają na decyzję o dopłatach do zbóż

– Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z nimi do stołu, żeby te protesty nie rozlały się na całą Polskę, powodując m.in. utrudnienia w ruchu i codziennym funkcjonowaniu, bo cierpliwość Polaków też jest ograniczona – mówi Monika Piątkowska, prezeska Izby Zboż...

Dobre zbiory buraka cukrowego. Co z cenami cukru?

Zakończona właśnie kampania cukrownicza 2023/2024 pod wieloma względami okazała się rekordowa, a krajowi producenci wyprodukowali w sumie ponad 2,34 mln t cukru. Przyszły sezon może się okazać jeszcze lepszy, ale raczej nie wpłynie to na spadek cen, ponieważ produkcja cukru od dłuższego czasu poz...

20 lutego 2024 ogólnopolski protest rolników

20 lutego zapowiadany jest kolejny protest rolników w całej Polsce. Do rolników dołączają myśliwi.

Rolnicy podsumują 2023 rok w Uścikowie

Wielkopolska Izba Rolnicza zaprasza rolników na spotkanie do Uścikowa. Forum odbędzie się 21 lutego.