Skip to main content

[EBOOK] Wspólna Polityka Rolna

Zapraszamy do pobrania darmowego e-booka dotyczącego różnych aspektów Wspólnej Polityki Rolnej

Pobierz ebook o Wspólnej Polityce Rolnej

Niniejszy e-book powstał jako część projektu realizowanego przez Grupę Tipmedia oraz Truso Media w wyniku grantu IMCAP przyznanego przez Komisję Europejskiej na działania promujące Wspólną Politykę Rolną.

Projekt był realizowany w okresie od sierpnia 2021 do maja 2022 roku.

W tym czasie przygotowaliśmy 16 audycji telewizyjnych wyemitowanych w sieci telewizji lokalnych w całej Polsce, opublikowaliśmy 16 artykułów na ponad 100 lokalnych portalach internetowych oraz zorganizowaliśmy 8 ogólnodostępnych webinarów, których zapis został następnie udostępniony na kanale YouTube @Truso Media razem z filmami nagranymi na potrzeby programów telewizyjnych.

EBOOK możesz pobrać tutaj: https://www.tipmedia.pl/wiadomosci/70,ebook-wspolna-polityka-rolna

Realizacja projektu miała miejsce w okresie prowadzenia prac nad Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Poszczególne artykuły i audycje tworzone były zatem w oparciu o kolejne wersje dokumentu, a w chwili przygotowania niniejszego e-booka wciąż trwały negocjacje dotyczące Planu z Komisją Europejską, których zakończenie planowane jest na druga połowę roku.

Dlaczego ebook o Wspólnej Polityce Rolnej?

Celem e-booka, będącego podsumowaniem prowadzonych działań jest zwiększenie świadomości znaczenia Wspólnej Polityki Rolnej wśród mieszkańców Polski, w szczególności wśród młodych ludzi, rolników i innych osób zainteresowanych zdrowiem, ekologią i lokalnymi produktami rolnymi.

Wspólna Polityka Rolna wpisując się w założenia Strategii Europejski Zielony Ład i powiązanych z nią strategii „Od pola do stołu” oraz Strategii bioróżnorodności ma zadanie pomóc w przejściu na zrównoważony rozwój i wzmocnić wysiłki europejskich rolników na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu i ochrony środowiska.

WPR jest polityką adresowaną do wszystkich obywateli i ma zapewniać korzyści dla całego społeczeństwa, pomimo to część osób wciąż postrzega ją wyłącznie w kontekście obszarów wiejskich, kojarząc ją z dopłatami dla rolników, nie zdając sobie sprawy, że na co dzień korzystają z efektów tej polityki.

Liczymy, że niniejsza publikacja przyczyni się do zmiany takich postaw. Stąd zamieszczone w e-booku teksty i filmy pokazujące, że rozwiązania proponowane przez WPR dotyczą szerszego spektrum zagadnień m.in. jakości produktów, które wszyscy kupują i spożywają, czy też ochrony środowiska, w którym żyjemy.

Zapraszamy do pobrania!

 

Rolnicy i producenci rolni skarżą się na niedobór pracowników. Obok rosnących kosztów produkcji to czynnik, który jest największym zagrożeniem dla ich dalszej działalności i wstrzymuje dalsze inwestycje.
Sołectwo Uścikówiec będzie gospodarzem obornickich dożynek gminnych.
Pojawienie się kolejnego ogniska ASF w naszym regionie ponownie budzi dużo emocji. Cały czas za głównych „winowajców” uznaje się dziki. Za podstawową metodę walki z ASF urzędnicy uznali masowy odstrzał dzika. Myśliwi tłumaczą jak to faktycznie wygląda.
II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski zaprasza na spotkanie informacyjne „Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby ASF w gospodarstwach rolnych”. Odbędzie się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.
Starostwo Powiatowe w Obornikach informuje o wykryciu w miejscowości Tłukawy wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko ASF w Rogoźnie, utrzymywało 125 świń. Lokalizacja stwierdzona została w 16.06.2024 a potwierdzona rozporządzaniem Wojewody 19.06.2024.
Na mapie Głównego Inspektora Weterynarii pojawiło się nowe ognisko ASF w powiecie obornickim, tym razem w Rogoźnie (8/2024).