Przejdź do głównej treści

Zwierzęta, pokazy na polu i koncerty na Regionalnych Targach Rolniczych w Gołaszynie

Regionalne Targi Rolnicze w Gołaszynie

Wietrzna pogoda nie zniechęciła zwiedzających, którzy dopisali na Regionalnych Targach Rolniczych w Gołaszynie organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Największym zainteresowaniem cieszyły się stoiska handlowe oraz wystawa małych zwierząt.

Po dwuletniej przerwie rolnicy i wystawcy ponownie mogli spotkać się w Gołaszynie i wspólnie cieszyć targami. Wartość takich relacji podkreślał również Maciej Szłykowicz, pierwszy zastępca dyrektora WODR w Poznaniu, który uroczyście otworzył wydarzenie.

- Cieszę się, że wracamy do normalności i spotykamy się dzisiaj. Mam nadzieję, że bez większych przeszkód będziemy mogli kultywować tradycję targów w Gołaszynie – mówił Maciej Szłykowicz.

I dodał: - Dziękuję wszystkim za przybycie, ale przede wszystkim chciałbym przywitać państwa rolników, bo to dla nich jest ta impreza. Chciałbym, żebyśmy cały czas mieli świadomość tego, że praca w rolnictwie to są działania, które wymagają wytrwałości, dyscypliny i samozaparcia, zwłaszcza, że obecna sytuacja z suszą i wysokimi cenami nie jest łatwa.

Pokazy merytoryczne i rozrywka dla rodziny

Wartościowym punktem targów był pokaz na poletkach demonstracyjnych z użyciem N-testera, czyli urządzenia do pomiaru zapotrzebowania roślin na azot. Ta wiedza została dodatkowo wzbogacona wykładami specjalistycznymi o tematyce rolniczej i ogrodniczej. Rolnicy mogli również otrzymać wsparcie na stoiskach doradczych, między innymi Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Na targach pojawiło się dużo zwiedzających, którzy rodzinnie spędzali czas. Szczególną uwagę przykuwały stoiska z zabawkami, wystawa ptaków i królików, konkursy oraz pyszne, swojskie jedzenie. Atmosferę umilały występy zespołów regionalnych i ludowych. Swój repertuar zaprezentowali między innymi muzycy z Kapeli Bajer, zespół Anima oraz Ladies Trio z Ukrainy.

Wśród atrakcji był również konkurs plastyczny, w którym mogły wykazać się dzieci. Małolaci przedstawili swoją wizję wiosennego ogrodu, za co otrzymali nagrody i wyróżnienia.

Drugi dzień targów zaplanowany jest na niedzielę, 22 maja w godzinach 10-17. Oprócz punktów z dzisiejszego programu, zwiedzający będą mogli między innymi spróbować swoich sił w konkursie gwary wielkopolskiej.

Regionalne Targi Rolnicze w Gołaszynie odbywają się pod patronatem honorowym Wojewody Wielkopolskiego Michała Zielińskiego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.

Patronat medialny nad targami objęły: Głos Wielkopolski, Radio Poznań, telewizja TVP3 Poznań, Wieści Rolnicze, portal Gospodarz.pl, Poradnik Gospodarski, Radio Elka oraz portal Rawicz24.pl.

 

 

Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury.
W związku z pojawiającymi się ogniskami pryszczycy odbędzie się spotkanie informacyjne. Wielopolski Izba Rolnicza zaprasza rolników do Starostwa Powiatowego w Obornikach.
Wiosna to czas intensywnych prac w gospodarstwie. Aby uniknąć przestojów podczas siewów i pierwszych zabiegów agrotechnicznych, warto odpowiednio wcześnie skontrolować stan maszyn. Regularna konserwacja i wymiana zużytych elementów pozwalają utrzymać sprzęt w pełnej sprawności, zwiększając wydajnoś…
W 2024 roku eksport polskich produktów i przetworów rolno-spożywczych wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim do rekordowej wartości w euro. Pozytywną dynamikę odnotował handel zarówno z krajami Unii, jak i spoza wspólnoty. Dalsze sukcesy polskich eksporterów będą zależały m.in. od zwiększania udzi…
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach sp. z o.o. poszukuje do współpracy rolników. 
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC.
Wielkopolska Izba Rolnicza zaprasza na spotkanie dotyczące ochrony przed chorobą niebieskich języków.