Skip to main content

Regionalne Targi Rolnicze w Gołaszynie: pokazy na polach, stoiska i konkursy

Regionalne Targi Rolnicze
Regionalne Targi Rolnicze

 

W tym roku w kalendarzu imprez rolniczych ponownie zagoszczą Regionalne Targi Rolnicze Gołaszyn – Wiosna 2022 organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu. Na zwiedzających czekają ekspozycje stoisk targowych, pokazy na poletkach roślinnych, wykłady o tematyce rolniczej, a także konkursy oraz inne atrakcje. Wydarzenie odbędzie się w weekend, 21-22 maja, w godzinach 10-17.

 

– Cieszę się, że targi w Gołaszynie powracają w formie stacjonarnej. Tegoroczny program obejmuje wiele ciekawych punktów, więc nie mam wątpliwości, że zarówno wystawcy, jak i zwiedzający z powodzeniem wykorzystają ten czas – mówi Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Głównym punktem targów będą stoiska wystawowe, lecz oprócz handlu rolnicy będą mogli również poznać nowości w dziedzinie innowacji, nawiązać branżowe kontakty oraz uzyskać informacje u doradców z instytucji rolniczych, takich jak WODR w Poznaniu, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

– Targi opierają się głównie na handlu, ale dla nas jest równie ważne, aby dawały możliwość rozwoju i pogłębiania wiedzy. Dlatego zapewniamy nie tylko liczne atrakcje, ale także udział wykwalifikowanych doradców – mówi Jacek Sommerfeld.

Co więcej, zainteresowani będą mogli zdobyć wiedzę ogrodniczą podczas specjalistycznych wykładów i pokazów na poletkach demonstracyjnych, a także dowiedzieć się różnych informacji na temat skutecznego gospodarowania wodą i nawozami.

Targi to także doskonała okazja do rodzinnego spędzania czasu. Zwiedzającym podczas zakupów będą towarzyszyły występy zespołów ludowych, w tym dziecięcych i młodzieżowych. Nie zabraknie również konkursów, między innymi z gwary wielkopolskiej.

Regionalne Targi Rolnicze zaplanowane są na sobotę i niedzielę, 21-22 maja, w godzinach 10-17, na terenie Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego numer 3 w Gołaszynie. Wydarzenie jest imprezą towarzyszącą Krajowym Dniom Pola Poświętne 2022.

targi rolnicze2

Program Regionalnych Targów Rolniczych Gołaszyn – Wiosna 2022:

  1. Sobota, 21.05.2022

10:00 – 17:00 - Zwiedzanie ekspozycji targowych, udzielanie informacji na stoiskach informacyjnych WODR, udzielanie informacji o projektach realizowanych przez WODR

10:30 - Uroczyste otwarcie targów

11:00 - Rozstrzygnięcie regionalnego etapu konkursu „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne”

13:00 - Konkurs plastyczny „Wiosna w ogrodzie”

13:00 - Prezentacja poletek odmianowych, pokaz na poletkach demonstracyjnych oznaczania azotu z użyciem N-testera

14:00 - Wykład „Wiosenna pielęgnacja ogrodów”

15:00 - Wykład „Lucerna – roślina odporna na suszę. Wartości żywieniowe”

16:00 - Występ Zespołu „Anima” z Gminnego Centrum Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie

17:00 - Zakończenie pierwszego dnia targów

 

  1. Niedziela, 22.05.2022

10:00 - Rozpoczęcie drugiego dnia targów

10:00 – 17:00 - Zwiedzanie ekspozycji targowych, udzielania informacji na stoiskach informacyjnych WODR, udzielanie informacji o projektach realizowanych przez WODR

10:15 - Wykład „Możliwości skutecznego gospodarowania wodą w rolnictwie”

11:00 - Przegląd piosenki dziecięcej i młodzieżowej przedszkoli i szkół powiatu rawickiego

12:00 - Prezentacja poletek odmianowych, pokaz oznaczania azotu z użyciem N-testera

13:00 - Wykład „Azot jako czynnik plonotwórczy. Możliwości wykorzystania źródeł azotu w glebie”

14:00 - Konkurs gwary wielkopolskiej „Godejcie po naszymu”

15:00 - Występ zespołu ludowego „Złote Kłosy” z Bonikowa

16:00 - Podsumowanie konkursu piosenki dziecięcej i młodzieżowej

17:00 - Zakończenie targów

 

Rolnicy i producenci rolni skarżą się na niedobór pracowników. Obok rosnących kosztów produkcji to czynnik, który jest największym zagrożeniem dla ich dalszej działalności i wstrzymuje dalsze inwestycje.
Sołectwo Uścikówiec będzie gospodarzem obornickich dożynek gminnych.
Pojawienie się kolejnego ogniska ASF w naszym regionie ponownie budzi dużo emocji. Cały czas za głównych „winowajców” uznaje się dziki. Za podstawową metodę walki z ASF urzędnicy uznali masowy odstrzał dzika. Myśliwi tłumaczą jak to faktycznie wygląda.
II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski zaprasza na spotkanie informacyjne „Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby ASF w gospodarstwach rolnych”. Odbędzie się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.
Starostwo Powiatowe w Obornikach informuje o wykryciu w miejscowości Tłukawy wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko ASF w Rogoźnie, utrzymywało 125 świń. Lokalizacja stwierdzona została w 16.06.2024 a potwierdzona rozporządzaniem Wojewody 19.06.2024.
Na mapie Głównego Inspektora Weterynarii pojawiło się nowe ognisko ASF w powiecie obornickim, tym razem w Rogoźnie (8/2024).