Skip to main content

Choroby na jakie narażone są zwierzęta hodowlane

Hodowla zwierząt jest obecnie bardzo rozpowszechniona i zazwyczaj prowadzona jest w celach zarobkowych. Opieka nad nimi zajmuje bardzo dużo czasu i jest pracochłonna. Konieczne jest ich codzienne doglądanie, a także kontrolowanie stanu ich zdrowia. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwierząt, które mają iść na ubój, ponieważ będzie to także przekładało się na zdrowie osób spożywających dane mięso. Niestety czasem mimo skrupulatnej ochrony dochodzi do występowania różnych chorób.

Problemem zazwyczaj jest zbyt mała dezynfekcja i pilnowanie tego z czym zwierzęta mają styczność. Jedną z chorób jaka pojawia się w hodowlach jest kokcydioza. Dolegliwość ta doprowadza do zapaleni jelit i wątroby, a najgorsze jest to, że pierwotniaki odpowiadające za występowanie choroby mogą żyć długi czas. Objawy natomiast mogą pojawić się nawet do 6 tygodni. Kokcydioza daje specyficzne objawy, dlatego tak ważne jest aby hodowca doglądał swoich zwierząt i regularnie kontrolował przykładowo ich kał, w którym może pojawić się śluz bądź krew. Zwierzęta są widocznie osłabione oraz tracą na masie. Dotyka to przede wszystkim ptaków, cieląt, kóz, psów czy królików. Gdy podejrzewa się, że nasza hodowla może być zarażona warto wykonać badanie, które polega na pobraniu części jelita bądź badanie pośmiertne. Na szczęście istnieje szczepienie, które jest w stanie uchronić przed chorobą ale niestety nie wszystkie zwierzęta można szczepić.

Sposoby radzenia sobie z zarazkami

Właściciele gospodarstw chcący w jak najlepszy sposób zabezpieczyć się przed pojawieniem się choroby czy jej dalszym rozprzestrzenianiem powinny wyposażyć się w środki, dzięki którym możliwa będzie regularna dezynfekcja powierzchni. Dobrze jest posiadać w swoim wyposażeniu przykładowo maty, które umieszcza się w każdym wejściu. Wypełnione są one specjalnym płynem dezynfekującym, dzięki czemu żadne zarazki znajdujące się na kopytach, kołach czy obuwiu nie mają prawa przedostać się do wewnątrz obiektów.

Oczywiście jak w każdym innym przypadku ważna jest regularność i czyszczenie także mat. Zwierzęta powinny mieć regularnie wymieniane siano oraz czyszczone boksy. Również pracownicy powinni zadbać o zwiększoną higienę przejawiająca się w częstej zmianie odzieży roboczej czy dezynfekcji rąk. Chcąc być w posiadaniu najlepszych środków do ochrony oraz dezynfekcji warto zainteresować się asortymentem przygotowanym przez firmę Topzal. Znajdują się tu preparaty na każdą okoliczność, dlatego też każdy klient niezależnie od oczekiwań czy wymagań jest w stanie znaleźć dla siebie coś adekwatnego.

Osoby mające problem z podjęciem decyzji bądź nie mające wiedzy na temat działania danego środka czy produktu mogą liczyć na wsparcie ze strony specjalistów. Odpowiednio wprowadzone narzędzia do dezynfekcji spowodują, że kokcydioza nie dotknie hodowli, a tym samym wszystkie zwierzęta będą bezpieczne.

Rolnicy i producenci rolni skarżą się na niedobór pracowników. Obok rosnących kosztów produkcji to czynnik, który jest największym zagrożeniem dla ich dalszej działalności i wstrzymuje dalsze inwestycje.
Sołectwo Uścikówiec będzie gospodarzem obornickich dożynek gminnych.
Pojawienie się kolejnego ogniska ASF w naszym regionie ponownie budzi dużo emocji. Cały czas za głównych „winowajców” uznaje się dziki. Za podstawową metodę walki z ASF urzędnicy uznali masowy odstrzał dzika. Myśliwi tłumaczą jak to faktycznie wygląda.
II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski zaprasza na spotkanie informacyjne „Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby ASF w gospodarstwach rolnych”. Odbędzie się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.
Starostwo Powiatowe w Obornikach informuje o wykryciu w miejscowości Tłukawy wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko ASF w Rogoźnie, utrzymywało 125 świń. Lokalizacja stwierdzona została w 16.06.2024 a potwierdzona rozporządzaniem Wojewody 19.06.2024.
Na mapie Głównego Inspektora Weterynarii pojawiło się nowe ognisko ASF w powiecie obornickim, tym razem w Rogoźnie (8/2024).