Przejdź do głównej treści

Choroby na jakie narażone są zwierzęta hodowlane

Hodowla zwierząt jest obecnie bardzo rozpowszechniona i zazwyczaj prowadzona jest w celach zarobkowych. Opieka nad nimi zajmuje bardzo dużo czasu i jest pracochłonna. Konieczne jest ich codzienne doglądanie, a także kontrolowanie stanu ich zdrowia. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwierząt, które mają iść na ubój, ponieważ będzie to także przekładało się na zdrowie osób spożywających dane mięso. Niestety czasem mimo skrupulatnej ochrony dochodzi do występowania różnych chorób.

Problemem zazwyczaj jest zbyt mała dezynfekcja i pilnowanie tego z czym zwierzęta mają styczność. Jedną z chorób jaka pojawia się w hodowlach jest kokcydioza. Dolegliwość ta doprowadza do zapaleni jelit i wątroby, a najgorsze jest to, że pierwotniaki odpowiadające za występowanie choroby mogą żyć długi czas. Objawy natomiast mogą pojawić się nawet do 6 tygodni. Kokcydioza daje specyficzne objawy, dlatego tak ważne jest aby hodowca doglądał swoich zwierząt i regularnie kontrolował przykładowo ich kał, w którym może pojawić się śluz bądź krew. Zwierzęta są widocznie osłabione oraz tracą na masie. Dotyka to przede wszystkim ptaków, cieląt, kóz, psów czy królików. Gdy podejrzewa się, że nasza hodowla może być zarażona warto wykonać badanie, które polega na pobraniu części jelita bądź badanie pośmiertne. Na szczęście istnieje szczepienie, które jest w stanie uchronić przed chorobą ale niestety nie wszystkie zwierzęta można szczepić.

Sposoby radzenia sobie z zarazkami

Właściciele gospodarstw chcący w jak najlepszy sposób zabezpieczyć się przed pojawieniem się choroby czy jej dalszym rozprzestrzenianiem powinny wyposażyć się w środki, dzięki którym możliwa będzie regularna dezynfekcja powierzchni. Dobrze jest posiadać w swoim wyposażeniu przykładowo maty, które umieszcza się w każdym wejściu. Wypełnione są one specjalnym płynem dezynfekującym, dzięki czemu żadne zarazki znajdujące się na kopytach, kołach czy obuwiu nie mają prawa przedostać się do wewnątrz obiektów.

Oczywiście jak w każdym innym przypadku ważna jest regularność i czyszczenie także mat. Zwierzęta powinny mieć regularnie wymieniane siano oraz czyszczone boksy. Również pracownicy powinni zadbać o zwiększoną higienę przejawiająca się w częstej zmianie odzieży roboczej czy dezynfekcji rąk. Chcąc być w posiadaniu najlepszych środków do ochrony oraz dezynfekcji warto zainteresować się asortymentem przygotowanym przez firmę Topzal. Znajdują się tu preparaty na każdą okoliczność, dlatego też każdy klient niezależnie od oczekiwań czy wymagań jest w stanie znaleźć dla siebie coś adekwatnego.

Osoby mające problem z podjęciem decyzji bądź nie mające wiedzy na temat działania danego środka czy produktu mogą liczyć na wsparcie ze strony specjalistów. Odpowiednio wprowadzone narzędzia do dezynfekcji spowodują, że kokcydioza nie dotknie hodowli, a tym samym wszystkie zwierzęta będą bezpieczne.

Olej to płyn eksploatacyjny stosowany w każdej maszynie rolniczej – od ciągników po kombajny. Odpowiada nie tylko za smarowanie, ale również chłodzenie czy ochronę przed korozją. W branży, w której maszyny są narażone na pracę w trudnych warunkach – zmiennym obciążeniu, wysokich temperaturach, zapy…
Brak wiążących decyzji urzędników KOWR w podejmowaniu decyzji dotyczących losów gruntów zdawanych do Zasobów Skarbu Państwa może oznaczać likwidację strategicznej infrastruktury.
W związku z pojawiającymi się ogniskami pryszczycy odbędzie się spotkanie informacyjne. Wielopolski Izba Rolnicza zaprasza rolników do Starostwa Powiatowego w Obornikach.
Wiosna to czas intensywnych prac w gospodarstwie. Aby uniknąć przestojów podczas siewów i pierwszych zabiegów agrotechnicznych, warto odpowiednio wcześnie skontrolować stan maszyn. Regularna konserwacja i wymiana zużytych elementów pozwalają utrzymać sprzęt w pełnej sprawności, zwiększając wydajnoś…
W 2024 roku eksport polskich produktów i przetworów rolno-spożywczych wzrósł w porównaniu z rokiem poprzednim do rekordowej wartości w euro. Pozytywną dynamikę odnotował handel zarówno z krajami Unii, jak i spoza wspólnoty. Dalsze sukcesy polskich eksporterów będą zależały m.in. od zwiększania udzi…
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach sp. z o.o. poszukuje do współpracy rolników. 
Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur może się okazać zagrożeniem dla polskich i europejskich producentów drobiu – ocenia Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza. Dziś 25 proc. mięsa z piersi kurczaka spożywanego w UE pochodzi z krajów spoza Wspólnoty – ocenia AVEC.