Skip to main content

Marszewskie Dni Pola już w niedzielę. Będzie ponad 130 odmian roślin, nowoczesny sprzęt i pokazy polowe

 

Ponad 130 odmian roślin uprawnych, wykłady dotyczące ochrony roślin lub gleby oraz innowacji w rolnictwie czy pokazy polowe nowoczesnego sprzętu rolniczego – to wszystko czeka na osoby, które w niedzielę, 20 czerwca, pojawią się w Marszewie, pod Pleszewem, na Marszewskich Dniach Pola.

 

– Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że tegoroczne Marszewskie Dni Pola ponownie będą mogły odbyć się w formie stacjonarnej. To doskonała okazja, aby w praktyce przedstawić uzyskane plony, zastosowane technologie oraz zaprezentować ich działanie w warunkach polowych. W programie przewidziane zostały zarówno pokazy polowe nowoczesnego sprzętu, pokaz kolekcji odmian roślin rolniczych, jak i część wykładowa, podczas której będzie można posłuchać prelekcji na temat konserwującej uprawy roślin czy innowacji w produkcji roślinnej – mówi Wiesława Nowak, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Tegoroczne Marszewskie Dni Pola odbędą się pod hasłem „Współpraca nauki z praktyką w aspekcie innowacyjnych działań wdrażanych w polskim rolnictwie”. W tym roku będzie można zobaczyć kolekcję ponad 130 odmian roślin uprawnych i pokaz zbioru zielonek, wysłuchać wykładów, uzyskać specjalistyczną poradę czy zamówić usługę biologicznej ochrony kukurydzy przy użyciu drona.

Marszewskie Dni Pola odbywają się już od 25 lat. W poprzednich latach gromadziło się na nich nawet do 10 tys. osób. W tym roku liczba odwiedzających, z uwagi na pandemię koronawirusa, będzie musiała zostać ograniczona. W jednej chwili na terenie targów będzie mogło przebywać maksymalnie nieco ponad 1,8 tys. odwiedzających.

– To impreza, która na stałe wpisała się już w kalendarz imprez organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony zwiedzających – nie ma wątpliwości Wiesława Nowak.

Marszewskie Dni Pola są częścią imprez WODR, które towarzyszą Krajowym Dniom Pola, które w dniach 19-20 czerwca odbędą się w Minikowie pod Bydgoszczą. Obecni tam będą także przedstawiciele WODR, którzy odpowiadają za przygotowanie stoiska na temat ogólnopolskiego projektu eDWIN, który został zainicjowany przez WODR. Zakłada on stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin.

PROGRAM:

09:30 – 10:00 Rejestracja uczestników

10:00 – 10:15 Powitanie uczestników i wystąpienia zaproszonych gości

10:00 – 16:00 Prezentacja kolekcji odmian roślin uprawnych,

10.15 – 10.30 Ogłoszenie konkursu wiedzy o innowacjach w rolnictwie dla uczestników

10.30 – 13.00 Część wykładowa

  • 10:30 – 11.30 Konserwująca uprawa roli – nowe rozwiązania w ochronie gleby i plonu
  • 30 – 12.30 Stosowanie substancji podstawowych jako uzupełnienie ochrony roślin – nowe narzędzie dla praktyki
  • 30 – 13.00 Innowacje w produkcji roślinnej, zakres ich wdrażania i znaczenie

13:00 – 13:30 Posiłek

13:30 – 15:30 Pokaz kolekcji odmian roślin rolniczych oraz pokazy polowe nowoczesnego sprzętu i urządzeń rolniczych

15:30 – 16:00 Ogłoszenie wyników konkursów dla uczestników:

  • 15:30 – 15:45 – Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021” – etap regionalny
    dla południowej Wielkopolski
  • 15:45 – 16:00 – Konkurs wiedzy o innowacjach w rolnictwie

16:00 Zakończenie

 

Polskie rolnictwo potrzebuje inwestycji infrastrukturalnych

Brak inwestycji w porty i kolej ogranicza potencjał eksportu rolnego, oznacza też problem z tranzytem ukraińskiego zboża. Konieczna jest przede wszystkim budowa agroportów. – Mierzymy się z dużą nadwyżką zboża, którą trzeba wywieźć jak najszybciej, żeby zwolnić powierzchnie magazynowe do żniw na ...

Hodowla królików - przewodnik dla początkujących hodowców

Hodowla królików jest fascynującym zajęciem, które może przynieść wiele radości i korzyści. Te urocze zwierzęta są nie tylko przyjaciółmi dla całej rodziny, ale mogą również stanowić ważne źródło zdrowego mięsa. Nic więc dziwnego że futerkowe biją rekordy popularności i coraz więcej gospodarzy in...

Pastuchy elektryczne Chapron: Jaki model wybrać

Wieś zmienia się nie do poznania, mamy coraz więcej nowoczesnych maszyn i pięknych budynków. Rozwój widać też w dziedzinie ogrodzeń elektrycznych. W tym wszystkim w naszym rolniczym świecie nowoczesnych technologii rolniczych i hodowlanych, francuska firma Chapron wyróżnia się jako synonim innowa...

Protest rolników 20 marca 2024

Rolnicy dalej protestują, wskazując cały czas te same powody protestów, czyli „Zielony Ład” i import rolno-spożywczy z Ukrainy. W chwili pisania tego artykułu, na interaktywnej mapie protestów zaznaczono 564 miejsca blokad.

Mandat dla rolnika za pracę w nocy - możliwa zmiana prawa!

Jednym z największych absurdów współczesnej cywilizacji jest systemowe niszczenie profesji zajmującej się produkcją żywności, hodowców, drewna. Wygodnictwo i hipokryzja doprowadzają bardzo często do konfliktów. Wg. obecnego stanu prawa możliwe jest karanie rolników za wykonywanie swojej pracy w g...

20.02.2024 -- gdzie w naszym regionie mogą być prowadzone protesty rolników

Cały czas aktualizowana jest interaktywna mapa protestów rolników, prowadzona przez organizatorów, w obecnej chwili wprowadzono tam 198 miejsc. Trudna sytuacja może dotyczyć Poznania, gdzie w wyniku protestów zablokowane mają być główne węzły komunikacyjne. 

Rolnicy czekają na decyzję o dopłatach do zbóż

– Rolnicy protestują w słusznej sprawie i rząd powinien bardzo szybko zasiąść z nimi do stołu, żeby te protesty nie rozlały się na całą Polskę, powodując m.in. utrudnienia w ruchu i codziennym funkcjonowaniu, bo cierpliwość Polaków też jest ograniczona – mówi Monika Piątkowska, prezeska Izby Zboż...