Skip to main content

Marszewskie Dni Pola już w niedzielę. Będzie ponad 130 odmian roślin, nowoczesny sprzęt i pokazy polowe

 

Ponad 130 odmian roślin uprawnych, wykłady dotyczące ochrony roślin lub gleby oraz innowacji w rolnictwie czy pokazy polowe nowoczesnego sprzętu rolniczego – to wszystko czeka na osoby, które w niedzielę, 20 czerwca, pojawią się w Marszewie, pod Pleszewem, na Marszewskich Dniach Pola.

 

– Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że tegoroczne Marszewskie Dni Pola ponownie będą mogły odbyć się w formie stacjonarnej. To doskonała okazja, aby w praktyce przedstawić uzyskane plony, zastosowane technologie oraz zaprezentować ich działanie w warunkach polowych. W programie przewidziane zostały zarówno pokazy polowe nowoczesnego sprzętu, pokaz kolekcji odmian roślin rolniczych, jak i część wykładowa, podczas której będzie można posłuchać prelekcji na temat konserwującej uprawy roślin czy innowacji w produkcji roślinnej – mówi Wiesława Nowak, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Tegoroczne Marszewskie Dni Pola odbędą się pod hasłem „Współpraca nauki z praktyką w aspekcie innowacyjnych działań wdrażanych w polskim rolnictwie”. W tym roku będzie można zobaczyć kolekcję ponad 130 odmian roślin uprawnych i pokaz zbioru zielonek, wysłuchać wykładów, uzyskać specjalistyczną poradę czy zamówić usługę biologicznej ochrony kukurydzy przy użyciu drona.

Marszewskie Dni Pola odbywają się już od 25 lat. W poprzednich latach gromadziło się na nich nawet do 10 tys. osób. W tym roku liczba odwiedzających, z uwagi na pandemię koronawirusa, będzie musiała zostać ograniczona. W jednej chwili na terenie targów będzie mogło przebywać maksymalnie nieco ponad 1,8 tys. odwiedzających.

– To impreza, która na stałe wpisała się już w kalendarz imprez organizowanych przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu oraz cieszy się wielkim zainteresowaniem ze strony zwiedzających – nie ma wątpliwości Wiesława Nowak.

Marszewskie Dni Pola są częścią imprez WODR, które towarzyszą Krajowym Dniom Pola, które w dniach 19-20 czerwca odbędą się w Minikowie pod Bydgoszczą. Obecni tam będą także przedstawiciele WODR, którzy odpowiadają za przygotowanie stoiska na temat ogólnopolskiego projektu eDWIN, który został zainicjowany przez WODR. Zakłada on stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin.

PROGRAM:

09:30 – 10:00 Rejestracja uczestników

10:00 – 10:15 Powitanie uczestników i wystąpienia zaproszonych gości

10:00 – 16:00 Prezentacja kolekcji odmian roślin uprawnych,

10.15 – 10.30 Ogłoszenie konkursu wiedzy o innowacjach w rolnictwie dla uczestników

10.30 – 13.00 Część wykładowa

  • 10:30 – 11.30 Konserwująca uprawa roli – nowe rozwiązania w ochronie gleby i plonu
  • 30 – 12.30 Stosowanie substancji podstawowych jako uzupełnienie ochrony roślin – nowe narzędzie dla praktyki
  • 30 – 13.00 Innowacje w produkcji roślinnej, zakres ich wdrażania i znaczenie

13:00 – 13:30 Posiłek

13:30 – 15:30 Pokaz kolekcji odmian roślin rolniczych oraz pokazy polowe nowoczesnego sprzętu i urządzeń rolniczych

15:30 – 16:00 Ogłoszenie wyników konkursów dla uczestników:

  • 15:30 – 15:45 – Konkurs „Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2021” – etap regionalny
    dla południowej Wielkopolski
  • 15:45 – 16:00 – Konkurs wiedzy o innowacjach w rolnictwie

16:00 Zakończenie

 

Rolnicy i producenci rolni skarżą się na niedobór pracowników. Obok rosnących kosztów produkcji to czynnik, który jest największym zagrożeniem dla ich dalszej działalności i wstrzymuje dalsze inwestycje.
Sołectwo Uścikówiec będzie gospodarzem obornickich dożynek gminnych.
Pojawienie się kolejnego ogniska ASF w naszym regionie ponownie budzi dużo emocji. Cały czas za głównych „winowajców” uznaje się dziki. Za podstawową metodę walki z ASF urzędnicy uznali masowy odstrzał dzika. Myśliwi tłumaczą jak to faktycznie wygląda.
II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski zaprasza na spotkanie informacyjne „Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby ASF w gospodarstwach rolnych”. Odbędzie się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.
Starostwo Powiatowe w Obornikach informuje o wykryciu w miejscowości Tłukawy wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko ASF w Rogoźnie, utrzymywało 125 świń. Lokalizacja stwierdzona została w 16.06.2024 a potwierdzona rozporządzaniem Wojewody 19.06.2024.
Na mapie Głównego Inspektora Weterynarii pojawiło się nowe ognisko ASF w powiecie obornickim, tym razem w Rogoźnie (8/2024).