Skip to main content

Sielinko pełne zwierząt hodowlanych, roślin uprawnych i nowoczesnego sprzętu

Ponad 300 odmian roślin uprawnych, prezentacja zwierząt hodowlanych, nowoczesnego sprzętu rolniczego oraz możliwość poznania najnowszych trendów i innowacji w rolnictwie. To wszystko czeka na osoby, które w najbliższy weekend 12-13 czerwca, wybiorą się na targi rolnicze do Sielinka pod Opalenicą, które są organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

– Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że możemy zorganizować targi w formie stacjonarnej. Wierzymy, że oferta targów zachęci odwiedzających oraz wystawców do odwiedzin Sielinka – mówi Wiesława Nowak, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

Targi w Sielinku co roku przyciągały ponad 150 firm oraz 15 tys. osób zwiedzających, tym samym na stałe wpisując się już w kalendarz imprez organizowanych przez WODR. W najbliższy weekend w ramach targów w praktyce odbędą się trzy imprezy. Będą to XXVII Wielkopolskie Targi Rolnicze, Dni Pola Sielinko 2021 oraz Regionalna Wystawa Bydła Mięsnego, której współorganizatorem jest Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Warto podkreślić, że będzie to pierwsza impreza od wielu miesięcy, którą Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu organizuje w formie stacjonarnej, a nie wirtualnej. Warto także dodać, że dzięki niedawnemu poluzowaniu rządowych obostrzeń dotyczących koronawirusa, na teren targów, przy zachowaniu wszelkich wymogów sanitarnych, będzie mogło wejść nawet kilka tysięcy osób. Ponadto, transmisja z targów będzie dostępna także w internecie.

W tym roku Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu położył największy nacisk na przedstawienie ras bydła mięsnego oraz oferty firm nasiennych.

W ramach Regionalnej Wystawy Bydła Mięsnego zaprezentowane zostanie bydło mięsne ras takich jak: Limousine, Belgijska Biało-Błękitna, Charolaise, Abeerdeen Angus, Salers oraz Blonde D’Aquitaine, z których w ramach poszczególnych kategorii będą wybierane czempiony oraz wiceczempiony. Ponadto wybrany zostanie również Superczempion wystawy. Łącznie na wystawie będzie można zobaczyć prawie 50 sztuk zwierząt pochodzących od 11 hodowców z województwa wielkopolskiego i sąsiednich województw.

Natomiast Dni Pola odbędą się na powierzchni ponad 14 hektarów, gdzie zaprezentowanych zostanie ponad 300 odmian roślin uprawnych w tym 45 odmian z Listy Odmian Zalecanych. W Sielinku będzie można zobaczyć następujące uprawy: pszenica ozima, pszenica jara, jęczmień ozimy, jęczmień jary, pszenżyto ozime, żyto ozime, pszenica orkisz, żyto jare, owies jary, owies ozimy, rzepak ozimy, groch jary, groch ozimy, łubin biały, łubin wąskolistny, soja, kukurydza na ziarno, bobik, ziemniaki, gryka, słonecznik, rzodkiew oleista, gorczyca biała, facelia błękitna, lucerna siewna, koniczyna czerwona oraz burak cukrowy.

– Ponadto każdy chętny będzie mógł wziąć udział w prezentacjach przygotowanych m.in. przez przedstawicieli Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych. Zbliżające się targi będą również świetną okazją, by wziąć udział w prezentacji sprzętu rolniczego oraz środków do produkcji rolniczej – mówi Wiesława Nowak.

I dodaje: – Oprócz tego zaprezentujemy Państwu efekty prac nad projektem SmartAgriHubs, który pozwoli wykorzystywać drony w rolnictwie oraz projektem eDWIN, dzięki któremu powstanie ogólnopolska internetowa platforma ochrony roślin. Serdecznie Państwa zapraszam do uczestnictwa w tegorocznych Wielkopolskich Targach Rolniczych, Regionalnej Wystawie Bydła Mięsnego oraz Dniach Pola Sielinko 2021.

Plakat targi Sielinko 003

 

źródło: Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Rolnicy i producenci rolni skarżą się na niedobór pracowników. Obok rosnących kosztów produkcji to czynnik, który jest największym zagrożeniem dla ich dalszej działalności i wstrzymuje dalsze inwestycje.
Sołectwo Uścikówiec będzie gospodarzem obornickich dożynek gminnych.
Pojawienie się kolejnego ogniska ASF w naszym regionie ponownie budzi dużo emocji. Cały czas za głównych „winowajców” uznaje się dziki. Za podstawową metodę walki z ASF urzędnicy uznali masowy odstrzał dzika. Myśliwi tłumaczą jak to faktycznie wygląda.
II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski zaprasza na spotkanie informacyjne „Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby ASF w gospodarstwach rolnych”. Odbędzie się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.
Starostwo Powiatowe w Obornikach informuje o wykryciu w miejscowości Tłukawy wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko ASF w Rogoźnie, utrzymywało 125 świń. Lokalizacja stwierdzona została w 16.06.2024 a potwierdzona rozporządzaniem Wojewody 19.06.2024.
Na mapie Głównego Inspektora Weterynarii pojawiło się nowe ognisko ASF w powiecie obornickim, tym razem w Rogoźnie (8/2024).