Skip to main content

Poseł Paszyk skierował interpelację do Premiera Morawieckiego

| Łukasz | Rolnictwo

Poseł Krzysztof Paszyk skierował do Premiera Morawieckiego interpelację dotyczącą składek opłacanych przez rolników.

Obornicki poseł obawia się podniesienia rolnikom kosztów ich działalności. Tym razem sprawa dotyczy objęcia przez ich część składkami ZUS. Wg posła Paszyka takie zmiany doprowadzić mogą nawet do zamknięcia działalności części rolników:

W Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace nad objęciem składkami ZUS kolejnych typów umów i działalności gospodarczej. Przygotowywany projekt ma objąć między innymi 70 tysięcy rolników, którzy oprócz gospodarstwa mają małą firmę. Dotąd mogli oni opłacac składki KRUS. Teraz będą musieli albo zamknąć działalność, albo przejść na pełen ZUS, czyli prawie 1500 zł miesięcznie!

Właściciele wiejskich sklepów spożywczych, gospodarstw agroturystycznych, przetwórni warzyw i owoców czy masarni - dla dużej części z tych mikroprzedsiębiorców skokowe podniesienie kosztów działalności w postaci przeniesienia z KRUS do ZUS oznaczać będzie konieczność zakończenia działalności!
Ci którzy przetrwają, będą musieli podnieść ceny swoich produktów i usług, co przełoży się na wzrost inflacji, jak również obniży konkurencyjność polskich, rodzinnych firm!
Dziś skierowałem w tej sprawie interpelację poselską do Premiera Morawieckiego, pytając:
1. Czy rolnicy prowadzący działalność gospodarczą zostaną objęci obowiązkiem opłacania składek ZUS, zamiast dotychczasowych składek KRUS?
2. Czy Rząd przeprowadził analizę skutków społecznych i ekonomicznych proponowanej regulacji dla mieszkańców obszarów wiejskich?
 
 

Rolnicy i producenci rolni skarżą się na niedobór pracowników. Obok rosnących kosztów produkcji to czynnik, który jest największym zagrożeniem dla ich dalszej działalności i wstrzymuje dalsze inwestycje.
Sołectwo Uścikówiec będzie gospodarzem obornickich dożynek gminnych.
Pojawienie się kolejnego ogniska ASF w naszym regionie ponownie budzi dużo emocji. Cały czas za głównych „winowajców” uznaje się dziki. Za podstawową metodę walki z ASF urzędnicy uznali masowy odstrzał dzika. Myśliwi tłumaczą jak to faktycznie wygląda.
II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski zaprasza na spotkanie informacyjne „Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby ASF w gospodarstwach rolnych”. Odbędzie się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.
Starostwo Powiatowe w Obornikach informuje o wykryciu w miejscowości Tłukawy wykryto ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Gospodarstwo, w którym stwierdzono ognisko ASF w Rogoźnie, utrzymywało 125 świń. Lokalizacja stwierdzona została w 16.06.2024 a potwierdzona rozporządzaniem Wojewody 19.06.2024.
Na mapie Głównego Inspektora Weterynarii pojawiło się nowe ognisko ASF w powiecie obornickim, tym razem w Rogoźnie (8/2024).