Skip to main content

Podatek rolny 2020: ile wyniesie w tym roku?

| Artykuł sponsorowany | Rolnictwo

Właśnie zostałeś właścicielem gruntu rolnego i zastanawiasz się, jak wysoki podatek zapłacisz? Warto pamiętać, że jego wysokość zmienia się każdego roku, ponieważ jest on ściśle powiązany z aktualnymi cenami skupu żyta. Stawka ta, pomnożona przez powierzchnię gospodarstwa rolnego lub gruntu innego typu, który także kwalifikuje się jako użytek rolny.

Gospodarstwo rolne kontra inne użytki – jak je odróżnić?

Do kategorii gruntów rolnych zalicza się kilkanaście różnych obszarów, od pól uprawnych, przez pastwiska i sady po rowy melioracyjne. W tej kategorii znajdują się także grunty, na których znajduje się zabudowa rolnicza. Z podatkowego punktu widzenia najbardziej istotne jest, czy grunt, który stał się Twoją własnością, został sklasyfikowany jako gospodarstwo rolne. Co to oznacza?

By grunt rolny można było uznać za gospodarstwo, musi spełnić następujące warunki:

- musi posiadać oficjalny status użytku rolnego,

- jego powierzchnia przekracza 1 ha lub 1 hektar przeliczeniowy,

- na jego terenie jest prowadzona wyłącznie działalność rolnicza.

W związku z tym, jeśli działka, którą posiadasz, nie została sklasyfikowana jako użytek rolny, płatność podatku Cię nie dotyczy. Gdy natomiast wspomniany obszar ma powierzchnię mniejszą niż jeden hektar i nie służy działalności rolniczej, ale formalnie jest użytkiem rolnym, przy obliczaniu podatku musisz liczyć się z zapłatą innego, wyższego podatku rolnego. Ewentualne wątpliwości dotyczące klasyfikacji gruntu, jak również informacje o zapłacie podatku przez Internet, znajdziesz w serwisie przyjazne-deklaracje.pl.

Stawki za kwintal żyta w roku 2020

Na tę różnicę wpływa aktualna cena kwintala żyta, obliczana na podstawie średniej z 11 kwartałów sprzed danego roku podatkowego. W związku z tym ceny skupu z roku na rok zmieniają się nieznacznie, jednak wysokość stawki może mieć znaczenie zwłaszcza przy gruntach o sporej powierzchni. Zgodnie z komunikatem zawartym w Monitorze Polskim rok 2019 (pozycja 1017), cena skupu żyta w roku 2020 wynosi 58,46 zł za 1 kwintal. Oznacza to niewielki wzrost w stosunku do roku 2019, gdy wyniósł on 54,36 zł.

Posiadacze gospodarstw rolnych płacą podatek o równowartości ceny 2,5 kwintala żyta za każdy 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy składający się na grunt rolny, który użytkują. W przypadku pozostałych gruntów rolnych stawka jest dwukrotnie wyższa, ponieważ stanowi równowartość 5 kwintali żyta pomnożonych przez liczbę posiadanych hektarów.

Deklaracje na podatek rolny

Każdy właściciel gruntu rolnego musi złożyć u właściwego organu podatkowego właściwą deklarację – IR-1 lub DR-1, na podstawie której wyznaczana jest opłata. Pierwsza informacja podatkowa dotyczy osób fizycznych, natomiast druga odnosi się do osób prawnych. Osoba fizyczna musi złożyć deklarację podatkową w ciągu 14 dni od chwili, gdy weszła w posiadanie gruntu rolnego lub też jego status uległ zmianie przez powiększenie lub zmniejszenie. W przypadku osób prawnych termin złożenia deklaracji upływa 15 stycznia danego roku podatkowego. Jeżeli obowiązek powstał po tej dacie, również obowiązuje termin 14 dni. Wszyscy podatnicy opłacają podatek w czterech ratach rocznie, proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego, do 15 marca, 15 maja, 15 września oraz 15 listopada danego roku.

Kochamy dzikie zwierzęta i cieszy nas id widok na polach. Jednak dziki, jelenie i inne dzikie zwierzęta stanowią poważne zagrożenie dla upraw rolniczych, zwłaszcza kukurydzy, która jest jednym z ich ulubionych pożywień.
W sobotnie popołudnie odbędą się Dożynki Gminy Oborniuki w Uścikówcu. Jak dotrzeć na nie?
W Polsce 13 województw zmaga się z suszą rolniczą, która już spowodowała poważne straty w uprawach.
Rolnicy i producenci rolni skarżą się na niedobór pracowników. Obok rosnących kosztów produkcji to czynnik, który jest największym zagrożeniem dla ich dalszej działalności i wstrzymuje dalsze inwestycje.
Sołectwo Uścikówiec będzie gospodarzem obornickich dożynek gminnych.
Pojawienie się kolejnego ogniska ASF w naszym regionie ponownie budzi dużo emocji. Cały czas za głównych „winowajców” uznaje się dziki. Za podstawową metodę walki z ASF urzędnicy uznali masowy odstrzał dzika. Myśliwi tłumaczą jak to faktycznie wygląda.
II Wicewojewoda Wielkopolski Jarosław Maciejewski zaprasza na spotkanie informacyjne „Zagrożenie rozprzestrzenianiem się choroby ASF w gospodarstwach rolnych”. Odbędzie się ono w Gminnym Ośrodku Kultury w Ryczywole.