Przejdź do głównej treści

Oborniczanie zapłacą więcej za śmieci

| eoborniki.pl, zm goap | Lokalne

Oborniczanie od 1 lipca będą więcej płacić za odbiór odpadów komunalnych.

Zgromadzenie Związku Międzygminnego GOAP przyjęło uchwałę w sprawie zmiany stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Więcej zapłacą lokatorzy, którzy do tej pory nie segregowali śmieci. Za taką decyzją było 14 członków ZZM GOAP, 2 wstrzymało się od głosu.

Zmiany obejmują także zróżnicowanie opłat w zależności od rodzaju zabudowy, co stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane od długiego czasu przez mieszkańców terenu Związku. Dodatkowo zaproponowano wyższe niż dotychczas obciążenie tych mieszkańców, którzy nie realizują obowiązku selektywnego gromadzenia odpadów. Wyeliminowana została także degresja, polegająca na zastosowaniu obniżonej stawki opłaty w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym, z uwagi na fakt, że system ten okazał się nieefektywny.

Dla zabudowy wielolokalowej (budynki o liczbie wydzielonych lokali mieszkalnych powyżej 4) przyjęto stawkę 14 złotych miesięcznie od osoby. W budynkach jednorodzinnych
i do 4 wydzielonych lokali stawka wyniesie 16 złotych. W obu przypadkach stawka dla osób gromadzących odpady w sposób nieselektywny wyniesie 30 złotych miesięcznie
od osoby (dotychczas wynosiła 20 złotych).

Konieczność zmian stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynika z kilku przyczyn. Najważniejszą z nich jest stale rosnąca ilość odbieranych i poddawanych
zagospodarowaniu odpadów oraz m.in. wprowadzenie konieczności oddzielnego odbierania odpadów biodegradowalnych, co pociąga za sobą wzrost kosztów odbioru i zagospodarowania.

W dalszej kolejności wskazać należy konieczność intensyfikacji działań w zakresie selektywnej zbiórki, w celu osiągnięcia poziomów odzysku i recyklingu, wynikających z przepisów prawa. Planowane jest także zwiększenie o połowę liczby punktów selektywnego gromadzenia odpadów (tzw. PSZOK-ów), ze względu na lawinowy wzrost zapotrzebowania na ten rodzaj usługi.

Należy podkreślić, iż dotychczasowe stawki obowiązują w ZM GOAP od 2013 roku i obecnie nie gwarantują pokrycia wszystkich kosztów funkcjonowania gospodarki odpadami
komunalnymi na terenie aglomeracji. Planowane zmiany zaczną obowiązywać w drugiej połowie bieżącego roku, o czym mieszkańcy zostaną zawiadomieni stosownym pismem. Zmiana stawek nie pociąga za sobą konieczności składania nowych deklaracji.

31 stycznia opublikujemy komentarz Zastępcy Burmistrza Obornik Piotra Woszczyka.

 

W piątek, 26.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na Rynek i do parku OOK. W programie są badania profilaktyczne, Barwy Tańca, food trucki, Wiktor Dyduła, Myslovitz i mikroFONIA OPEN.
Napij się wody - to nowa akcja rogozińskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 
Wójt Gminy Ryczywół Roman Trzęsimiech otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Radni podjęli uchwały podczas piątkowej sesji Rady Gminy w Ryczywole.
W środę, 24.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na stadion przy ul. Objezierskiej i do Biblioteki Publicznej przy ul. Kopernika 10. W programie są mityng lekkoatletyczny, sztafeta 4x400 mix dla amatorów i spotkanie autorskie.
Wiosna w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek upływa pod znakiem intensywnej pracy, inspirujących spotkań i przygotowań do kolejnych projektów wspierających lokalne społeczności.
W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.
Dni Obornik 2026 rozpoczną się w sobotę, 20.06.2026 r. Mieszkańcy spotkają się na stadionie przy ul. Objezierskiej, targowisku miejskim i Obornickiej Marinie.