Przejdź do głównej treści

W Rogoźnie polityczna klęska urodzaju

| Łukasz | Lokalne

Wybory samorządowe w gminie Rogoźno nie przyniosły żadnych zmian. To jednak tylko pozorne wrażenia.

21 października 2018 roku wybory w Rogoźnie przyniosły zaskakujące wyniki. Na stanowisku Burmistrza Rogoźna, ani w składzie Rady Miejskiej nie zaszły żadne zmiany personalne. Gminą przez 5 lat rządził nadal będzie Roman Szuberski, który otrzymał blisko 80% poparcia. Rada Miejska składa się z tych samych osób. W jej skład, podobnie jak 4 lata temu, weszli: Adam Nadolny, Roman Kinach, Longina Kolanowska, Katarzyna Erenc-Szpek, Łukasz Zaranek, Jarosław Łatka, Krzysztof Nikodem, Ewa Wysocka, Henryk Janus, Sebastian Kupidura, Paweł Wojciechowski, Maciej Kutka, Hubert Kuszak, Zbigniew Chudzicki oraz Bartosz Perlicjan. Łatka, Nikodem i Wysocka kandydowali z KWW Dla Dobra Mieszkańców. Reszta reprezentowała KWW SKO Nasza Gmina - Nasz Powiat. 

Brak zmian okazał się nienajlepszym rozwiązaniem dla burmistrza Romana Szuberskiego. Doświadczeni radni pokazali, że gdy zostawi im się wolną rękę to pójdą własną drogą. Brak zdecydowanych reakcji przed wyborami, przymykanie oczu na wyczyny niektórych radnych złożyły się na przyczyny rozpadu głównego klubu. KWW SKO Nasza Gmina - Nasz Powiat rozpadł się na 2 grupy. Radni zrzeszeni w klubie Rogoźno - Nasza Gmina liczyli 7 osób, a Nasza Gmina z Henrykiem Janusem 5. Osobiste animozje, ale i także ambicje spowodowały, że radni Henryka Janusa szybko znaleźli wspólny język z najmniejszym klubem - Dla Dobra Mieszkańców. Mając 8 głosów mogą wiele. Wybrali swojego Przewodniczącego Rady Miejskiej Macieja Kutkę oraz jego zastępców: Pawła Wojciechowskiego i Huberta Kuszaka. Szefami komisji zostali wybrani także radni z koalicji dwóch mniejszych klubów: Krzysztof Nikodem, Sebastian Kupidura, Henryk Janus i Jarosław Łatka.

Burmistrz Roman Szuberski został w tej sytuacji bez wpływu na działanie Rady. Ma przy sobie 7 wiernych radnych. Są to: Adam Nadolny, Roman Kinach, Longina Kolanowska, Katarzyna Erenc-Szpek, Łukasz Zaranek, Zbigniew Chudzicki i Bartosz Perlicjan. To jednak za mało, aby móc wpływać na decyzje Rady. Trudno, aby zmieniło się to w najbliższym czasie. Radni z klubu Nasza Gmina zostali nazwani zdrajcami, a łącząc się z grupą Dla Dobra Mieszkańców pokazali wyraźnie jaki mają cel. Roman Szuberski musi wiedzieć, że będzie miał spośród nich kontrkandydata w wyborach na Burmistrza Rogoźna w 2023r.

Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.
Zgodnie z wnioskiem podpisanym przez Burmistrza Zaranka zwołana jest w dniu 18.06.2025 w trybie nadzwyczajnym sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie.
Podczas XIII Sesji IX Kadencji Rady Gminy Ryczywół, radni nie udzielili wotum zaufania Wójtowi Romanowi Trzęsimiechowi za rok 2024.
W sobotnie, słoneczne południe – 14 czerwca 2025 roku – do Ryczywołu przybyła grupa zaprzyjaźnionych wolontariuszy Zakonu Joannitów z Niemiec. Julius Bardt, Moritz Hollmann, Friedrich Kippenberg oraz Fabian Reischauer przyjechali z kolejnym transportem sprzętu medycznego i pomocniczego, który zasil…