Skip to main content

Nowy Pomnik Ofiar Sybiru i Katynia w Rogoźnie

| rogozno.pl | Lokalne

Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił w Rogoźnie nowy Pomnik Ofiar Sybiru i Katynia w Rogoźnie.

Pomnik upamiętniający Ofiary Sybiru i Katynia został uroczyście poświęcony przez Prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka. Uroczystość odbyła się we wtorek 9 października 2018 roku, na pl. Jana Pawła II, gdzie obecnie ustawiono "nowy" Krzyż. Inicjatorami powstania nowego pomnika upamiętniającego „Zesłańców Sybiru i Ofiary Katynia” są przedstawiciele Związku Sybiraków w Rogoźnie, a autorem projektu monumentu i jego wykonawcą jest syn sybiraczki pan Mieczysław Zienkiewicz.

Pomnik w swej surowej bryle wskazuje na okrucieństwo sowieckich oprawców ofiar Katynia i na trudne warunki życia, jakich doznali Sybiracy. Żeliwne szyny nawiązują do wagonów kolejowych, w których odbywała się podróż Zesłańców na nieludzką ziemię – Syberię. Na prawej ścianie wyryto hasło „Zmarłym wieczną pamięć, żyjącym pojednanie”. Centralną część stanowi krzyż opleciony drutem kolczastym symbolizującym pustkę i brak nadziei. Pomnik ma przypominać przyszłym pokoleniom o tragicznych wydarzeniach w historii Polski, o mordach i masowych deportacjach Polaków.

Uroczystość przed pomnikiem rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego przez Rogozińską Orkiestrę Dętą. Następnie dyrektor RCK Marcin Matuszewski przywitał przybyłych i oddał głos Prezesowi Związku Sybiraków Koło w Rogoźnie Zygmuntowi Strenczakowi. Przedstawiciel Związku przypomniał kilka ważnych faktów z kart historii, podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie pomnika i poprosił Prymasa Polski o uroczyste poświęcenie monumentu. Abp Wojciech Polak, który w ten dzień wizytował parafię Ducha Świętego w Rogoźnie, w krótkiej homilii dla zebranych pod pomnikiem podkreślił fakt, że tego typu miejsca są bardzo potrzebne.  Katyń, Sybir i inne miejsca to dowody na to, do czego może dojść człowiek, jeżeli jest pozbawiony miłości. Skutki Katynia i zesłań to efekt działań ludzi bez dekalogu i ewangelii sumienia. (…) Prymas nawiązał do słów, jakie widnieją na pomniku wskazując, by głównym walorem tego miejsca była pamięć, która nie dopuści do podobnych zbrodni.

W spotkaniu udział wzięli: przedstawiciele Związku Sybiraków z Rogoźna, Chodzieży, Piły, Obornik i Trzcianki; przedstawiciele władz samorządowych Gminy: Burmistrz Roman Szuberski, Zastępca Burmistrza Renata Tomaszewska, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Paweł Wojciechowski oraz Radni Rady Miejskiej; przybyłe delegacje, poczty sztandarowe oraz zgromadzeni goście i mieszkańcy miasta. Uroczystość pod pomnikiem zakończył odegrany na żywo Hejnał Rogoźna i Hymn Sybiraków. Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy zebrani udali się na mszę świętą, by w modlitwie oddać hołd ofiarom Sybiru i Katynia.

Utrudnienia w ruchu pociągów do i z Poznania

Do 10 minut mogą wynosić opóźnienia pociągów jadących do i z Poznania. 

Są już nowe lampy w Źernikach

Mieszkańcy Żernik doczekali się montażu oświetlenia drogowego. Koszt inwestycji wyniósł 62 tys. zł.

Podpisali umowę na budowę drogi gminnej Ślepuchowo - Żukowo

Blisko 1,5 mln zł wyniesie przebudowa drogi gminnej Ślepuchowo - Żukowo. Burmistrz Obornik podpisał umowę na wykonanie inwestycji.

Bezpieczniej przy Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku

Powiat Obornicki wybudował nowe ogrodzenie panelowe przy Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku.

Przetarg na budowę obwodnicy Rogoźna – otwarcie ofert

Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu ogłosił dzisiaj wynik otwarcia ofert w przetargu na budowę obwodnicy Rogoźna.

Bieg Superbohaterów

W sobotę 13 kwietnia 2024 odbył się w Obornikach na Żwirkach, Bieg i Marsz Nordic Walking Charytatywny "Bieg Superbohaterów".

Rogoźno pomaga Kasi

Zachęcamy do udziału w imprezie charytatywnej w Rogoźnie 14.04.2024! Zebrane pieniądze mają wesprzeć leczenie Kasi. Masa dobrych słów, sama chęć pomagania – bezcenne!