Przejdź do głównej treści

Dla kogo Gmina Oborniki buduje ścieżki pieszo – rowerowe?

| MP | Lokalne

Ścieżki rowerowe i pieszo-rowerowe to jedno z największych osiągnięć obecnych włodarzy Obornik, poprawa bezpieczeństwa, zwiększenie atrakcyjności terenu, dodatkowe miejsce dla rekreacji i uprawiania sportu.

Strzałem w 10-tkę jest ścieżka z Obornik do Stobnicy. Jeszcze nie ukończono wszystkich prac a już ta ścieżka stała się bardzo popularna. Jej przebieg po starym torowisku z bliskim sąsiedztwem lasu, jak na razie nieduży tłok, piękna jesienna pogoda jeszcze bardziej przyczyniają się do zwiększenia popularności tej nowej budowli.

Czy jednak nasza społeczność dorosła do takich udogodnień? Pojawiają się niestety już sygnały związane z bezpieczeństwem na ścieżce, a w szczególności z użytkowaniem jej przez motory i motorowery! Ta ścieżka nie jest przeznaczona dla tych pojazdów! W ciągu minionego tygodnia otrzymaliśmy już kilka sygnałów o jeżdżących po tej ścieżce motorach. Smutny dowód na powyższe słowa przedstawia zaprezentowane zdjęcie.

motorower sciezka

Utyskiwania kierowców na rowerzystów i rowerzystów na kierowców chyba nigdy nie będą miały końca. Jednak blokowanie przejazdu zaparkowanymi samochodami na ścieżkach rowerowych jest istotną przesadą. Do takich sytuacji dochodzi i na ścieżce przez Rudki ale i w Kowanowie. Tutaj również przedstawiamy przykład, zaparkowanych pojazdów ciężarowych na ścieżce rowerowej w Kowanowie. Czy ścieżka rowerowa w swojej konstrukcji jest przystosowana do takich obciążeń?

sciezka rowerowa kowanowo

Zaprezentowane zdjęcia otrzymaliśmy od naszych czytelników, liczymy, ze zarządcy tych dróg odpowiednio zareagują. Jednak obojętnie czy będą stawiane zakazy, może policja złapie jednego czy drugiego problem nie zniknie, jeżeli nie będzie ostrego sprzeciwu społecznego na takowe zachowania!

Ścieżka do Stobnicy składa się z pasa asfaltowego do ruchu rowerowego oraz pasa dla biegaczy i nordickerów. Nawierzchnia dla biegaczy i nordicerów nie jest zbyt szczęśliwa, składa się z drobnego grysu, jednak należy pamiętać, że to jest jeszcze etap budowy i nawierzchnia ta z czasem sama stwardnieje, a na pewno jest bardziej przyjazna dla biegaczy niż asfalt. Być może w przyszłości będzie trzeba rozważyć jednak istnienie jednoznacznego podziału ścieżki na pas dla rowerzystów i pieszych. Warto więc w trakcie spaceru po prostu być dla siebie uprzejmym!!

 

W piątek, 26.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na Rynek i do parku OOK. W programie są badania profilaktyczne, Barwy Tańca, food trucki, Wiktor Dyduła, Myslovitz i mikroFONIA OPEN.
Napij się wody - to nowa akcja rogozińskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 
Wójt Gminy Ryczywół Roman Trzęsimiech otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Radni podjęli uchwały podczas piątkowej sesji Rady Gminy w Ryczywole.
W środę, 24.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na stadion przy ul. Objezierskiej i do Biblioteki Publicznej przy ul. Kopernika 10. W programie są mityng lekkoatletyczny, sztafeta 4x400 mix dla amatorów i spotkanie autorskie.
Wiosna w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek upływa pod znakiem intensywnej pracy, inspirujących spotkań i przygotowań do kolejnych projektów wspierających lokalne społeczności.
W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.
Dni Obornik 2026 rozpoczną się w sobotę, 20.06.2026 r. Mieszkańcy spotkają się na stadionie przy ul. Objezierskiej, targowisku miejskim i Obornickiej Marinie.