Przejdź do głównej treści

Gminne Koło Pszczelarzy w Rogoźnie ma już 140 lat

| Łukasz | Lokalne

Jubileusz 140 lat obchodzi Gminne Koło Pszczelarzy w Rogoźnie.

Gminne Koło Pszczelarzy w Rogoźnie działa już od 140 lat. Członkowie i sympatycy koła oraz zaproszeni goście spotkali się 9 września, aby uczcić ten doniosły jubileusz. Pszczelarze rozpoczęli świętowanie od uroczystego nabożeństwa w kościele Ducha Św. w Rogoźnie, odprawionego przez ks. kan. Eugeniusza Śliwę. Po uroczystościach kościelnych, uczestnicy udali się do położonej niedaleko restauracji „Gościniec”. Tam odbyła się krótka część oficjalna i poczęstunek, podczas którego toast za pomyślność koła wzniósł prezes Zbigniew Dybek. Jubileuszowe obchody uświetnił swoją obecnością również honorowy prezes koła i zasłużony pszczelarz Czesław Schilling. Prezes Koła, oprócz wygłoszenia okolicznościowego wystąpienia, wręczył  również najbardziej zaangażowanym w pracę koła pszczelarkom i pszczelarzom upominki, niezwykle przydatne w codziennej pracy przy ulach. Życzenia jubileuszowe i podziękowania za dotychczasowy trud złożył pszczelarzom zaproszony na uroczystość Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski.  Pan Marek Bukowski, wieloletni działacz koła przygotował na tę okoliczność wystąpienie o historycznej nucie sentymentalnej. Wspomniał pierwszych działaczy i założycieli koła. Nie zabrakło odniesień do wspólnych wycieczek i uroczystości, czy też wzmianek historycznych o osiąganych wielkościach produkcji przez rogozińskich pszczelarzy .

Początki ruchu pszczelarskiego w Rogoźnie sięgają 1878 roku, a koło nosiło wtedy nazwę Towarzystwa Pszczelniczego. Przyczyniło się ono w dużej mierze do założenia w 1881 roku Głównego Towarzystwa Bartników na Wielkopolskę. Wzmianki o Rogoźnie pojawiły się nawet w „Bartniku Wielkopolskim” w 1927 roku. Wtedy rogozińskie koło skupiało ponad 80 członków i było wśród nich wielu wybitnych pszczelarzy. Dziś Rogozińskie Koło Pszczelarzy liczy zaledwie jedną trzecią ówczesnej liczby członków, jednakże ku uciesze obecnych członków grono zainteresowanych tą dziedziną nieznacznie rośnie.

Liczymy, że takich jubileuszy Gminne Koło Pszczelarzy w Rogoźnie będzie mogło doświadczać jeszcze wiele razy. Pszczelarzom życzymy dużo wytrwałości w realizacji zamierzeń związanych z pasją oraz pomyślności i satysfakcji z tej trudnej, ale jakże słodkiej pracy.

 

Podpisaliśmy umowę na realizację dwukilometrowej drogi pieszo-rowerowej w Tarnowie, w ciągu DK11. Inwestycję wykona konsorcjum Bimex i Redon Nakło, za kwotę 4 247 248,57 zł - poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad. To szczególnie dobra wiadomość dla mieszkańców gminy Rogoźno.
Zakończyły się prace przy rewitalizacji dawnego zboru ewangelicko-augsburskiego w Obornikach.
Koło Gospodyń Wiejskich Entuzjastki ponownie udowadnia, że siła społecznej energii i zaangażowania może realnie zmieniać lokalną rzeczywistość. Dzięki determinacji i pomysłowości pań z KGW, udało się pozyskać 6000 zł w ramach programu „Działaj Lokalnie”, którego operatorem jest Lokalna Grupa Działa…
W dniu 9 lipca 2025 r. w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisana została umowa pomiędzy Funduszem a Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach Sp. z o.o.
To duże wyróżnienie dla całej gminy – prowadzona w Obornikach kampania edukacyjna Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji trafiła na łamy Proto.pl, jednego z najważniejszych portali branżowych w Polsce, poświęconych komunikacji i PR.
Uczniowie szkoły z Chrustowa doczekają się upragnionej sali gimnastycznej. Trwają już pierwsze prace.
Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.