fbpx

Gminne Koło Pszczelarzy w Rogoźnie ma już 140 lat

Jubileusz 140 lat obchodzi Gminne Koło Pszczelarzy w Rogoźnie.

Gminne Koło Pszczelarzy w Rogoźnie działa już od 140 lat. Członkowie i sympatycy koła oraz zaproszeni goście spotkali się 9 września, aby uczcić ten doniosły jubileusz. Pszczelarze rozpoczęli świętowanie od uroczystego nabożeństwa w kościele Ducha Św. w Rogoźnie, odprawionego przez ks. kan. Eugeniusza Śliwę. Po uroczystościach kościelnych, uczestnicy udali się do położonej niedaleko restauracji „Gościniec”. Tam odbyła się krótka część oficjalna i poczęstunek, podczas którego toast za pomyślność koła wzniósł prezes Zbigniew Dybek. Jubileuszowe obchody uświetnił swoją obecnością również honorowy prezes koła i zasłużony pszczelarz Czesław Schilling. Prezes Koła, oprócz wygłoszenia okolicznościowego wystąpienia, wręczył  również najbardziej zaangażowanym w pracę koła pszczelarkom i pszczelarzom upominki, niezwykle przydatne w codziennej pracy przy ulach. Życzenia jubileuszowe i podziękowania za dotychczasowy trud złożył pszczelarzom zaproszony na uroczystość Burmistrz Rogoźna Roman Szuberski.  Pan Marek Bukowski, wieloletni działacz koła przygotował na tę okoliczność wystąpienie o historycznej nucie sentymentalnej. Wspomniał pierwszych działaczy i założycieli koła. Nie zabrakło odniesień do wspólnych wycieczek i uroczystości, czy też wzmianek historycznych o osiąganych wielkościach produkcji przez rogozińskich pszczelarzy .

Początki ruchu pszczelarskiego w Rogoźnie sięgają 1878 roku, a koło nosiło wtedy nazwę Towarzystwa Pszczelniczego. Przyczyniło się ono w dużej mierze do założenia w 1881 roku Głównego Towarzystwa Bartników na Wielkopolskę. Wzmianki o Rogoźnie pojawiły się nawet w „Bartniku Wielkopolskim” w 1927 roku. Wtedy rogozińskie koło skupiało ponad 80 członków i było wśród nich wielu wybitnych pszczelarzy. Dziś Rogozińskie Koło Pszczelarzy liczy zaledwie jedną trzecią ówczesnej liczby członków, jednakże ku uciesze obecnych członków grono zainteresowanych tą dziedziną nieznacznie rośnie.

Liczymy, że takich jubileuszy Gminne Koło Pszczelarzy w Rogoźnie będzie mogło doświadczać jeszcze wiele razy. Pszczelarzom życzymy dużo wytrwałości w realizacji zamierzeń związanych z pasją oraz pomyślności i satysfakcji z tej trudnej, ale jakże słodkiej pracy.