Przejdź do głównej treści

Józef Szmania Sołtysem na Miarę Europy

| UM Rogoźno | Lokalne

Sołtys Sołectwa Parkowo w latach 1990-2011 Józef Szmania zdobył zaszczytne I miejsce w tegorocznej edycji konkursu „Sołtys na miarę Europy”, zorganizowanego przez czarnkowskie biuro posła do Parlamentu Europejskiego Marka Siwca.

Pod koniec października konkurs rozstrzygnięto a zwycięzcom wręczono dyplomy oraz statuetki. Laureatami zostali najbardziej aktywni sołtysi, którzy w 2010 roku wykazali się osiągnięciami w pracy na rzecz swojej wsi i całej lokalnej społeczności. Są to osoby, które w sposób szczególny przyczyniły się do rozwoju i promocji sołectwa, a także stały się wzorem zaradności, operatywności i gospodarności. Nagrody zwycięzcom wręczono w Starostwie Powiatowym w Obornikach podczas ostatniej sesji Rady Powiatu, a wręczali je asystent europosła Marka Siwca Krzysztof Chyży, przewodniczący Rady Powiatu Piotr Gruszczyński i wicestarosta Andrzej Okpisz. Oprócz dyplomu i statuetki nagrodą dla zwycięzcy konkursu jest wycieczka do Brukseli. Równorzędne I miejsce z Józefem Szmanią zajął sołtys Henryk Zbączyniak z Sołectwa Gorzewo w Gminie Ryczywół. Poza przyznaniem I-III miejsca kapituła konkursowa uhonorowała kilku sołtysów wyróżnieniami. Znaleźli się wśród nich: Ewa Wysocka – sołtys Sołectwa Studzieniec, Ludwik Skibiński – sołtys Sołectwa Gościejewo oraz Antoni Sielicki – sołtys Sołectwa Nienawiszcz w latach 1990-2011.

Józef Szmania całe swoje życie związany jest z Parkowem. W 1960 roku ukończył naukę w miejscowej Szkole Podstawowej, aby 4 lata później, w roku 1964 ukończyć Liceum Ogólnokształcące w Rogoźnie. Następne 2 lata odbywał zasadniczą służbę wojskową, po której zakończeniu, 1 listopada 1967 roku rozpoczął pracę w Obornickiej Centrali Nasiennej, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. W międzyczasie Józef Szmania uzupełnił swoje wykształcenie w Technikum Rolniczym, zdobywając kwalifikacje zawodowe. Laureat w minionym dwudziestoleciu aktywnie udzielał się społecznie. Od pierwszych wyborów do odrodzonego samorządu, które odbyły się w roku 1990, pełnił funkcję radnego w I, II i III kadencji Rady Miejskiej, ponadto przez 21 lat, aż do tego roku, sprawował funkcję sołtysa Parkowa. W wyborach sołeckich 2011 roku nie wyraził chęci kandydowania na kolejną kadencję, nowym sołtysem wybrana została Justyna Bartol-Baszczyńska. W swojej karierze samorządowej był też członkiem Zarządu Gminy Rogoźno.

W maju 2010 roku Kapituła Tytułu „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” w uznaniu zasług w działalności zawodowej i społecznej na rzecz społeczności lokalnej oraz rozwoju Gminy Rogoźno uhonorowała Józefa Szmanię tytułem „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej” wraz z wpisem do Księgi Pamiątkowej.

Teraz, po zdobyciu I miejsca w konkursie „Sołtys na miarę Europy”, Józefa Szmanię czeka zasłużona wycieczka do Brukseli i zwiedzanie znajdujących się tam europejskich instytucji.

red. BC

Firma PORR S.A. kolejny raz przesunęła termin przywrócenia stałej organizacji ruchu przy przejeździe kolejowym na ul. Łukowskiej. Według nowego komunikatu kierowcy mają pojechać normalnie dopiero od 21.05.2026 r.
Koleje Wielkopolskie poinformowały o wprowadzeniu autobusowej komunikacji zastępczej na linii nr 354. Utrudnienia obejmą odcinek Wargowo – Oborniki Wielkopolskie/Piła Główna i potrwają od 22 do 24 maja 2026 r.
Gmina Rogoźno otrzymała 1 992 443,22 zł dofinansowania na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Inwestycja ma usprawnić segregację odpadów i zwiększyć możliwości ich ponownego wykorzystania.
W Starostwie Powiatowym w Obornikach ustalono organizację ruchu na czas remontu mostu na Wełnie. Piesi nie stracą przejścia, a auta pojadą wahadłowo z priorytetem dla kierunku do Rynku rano.
Pod koniec czerwca ma rozpocząć się przebudowa mostu na Wełnie przy ul. Czarnkowskiej w Obornikach. W tym samym czasie ruszyć ma także przebudowa ul. Ks. Szymańskiego i budowa ronda przy poczcie. Mieszkańcy mogą jeszcze wziąć udział w konsultacjach dotyczących organizacji ruchu i przeprawy dla pies…
Od 12.05.2026 r. kierowcy w Parkowie pojadą objazdem. Zmiany mają związek z budową drugiego toru kolejowego i nowej przeprawy mostowej na Warcie przy linii kolejowej nr 354.
Po wielu miesiącach prac otwarty zostanie most na rzece Wełnie w miejscowości Wełna w gminie Rogoźno. Przeprawa po przebudowie umożliwi ruch pojazdów o masie do 40 ton i przywróci pełne połączenie ważnej trasy dla całego regionu.