fbpx

Deszcz?!!! Dzisiaj może spaść nawet 30 mm deszczu

Powiatowe Centrum Kryzysowe ponownie ostrzega przed możliwością wystąpienia burz z opadami deszczu.

Prognozuje się możliwość wystąpienia gwałtownych opadów od godziny 18:00, 2 sierpnia do godzin nocnych. Może spaść 20 do 30 mm deszczu, a lokalnie nawet do 35 mm. Możliwy wiatr z porywami do 70 km/h, a miejscami nawet grad.

W ogólnopolskich prognozach na najbliższe trzy dni jednak nie widać deszczu, nadal będziemy w zasięgu wysokich temperatur. W takich okolicznościach przyroda jednak potrafi zaskakiwać gwałtownymi nawałnicami, co udowadnia zamieszczony komunikat.

 

 

Gwałtowna nawałnica nawiedziła np. w dniu wczorajszym Gdańsk. Trwała około godziny i w tym czasie spadło około 50 milimetrów deszczu. Skutki nawałnicy odczuwalne były tylko w części gdańskich dzielnic.

Za wszystkim stoi zjawisko znane jako Microburst, które charakteryzuje się dużą gwałtownością. Wiatr spada z olbrzymią siłą w dół, tworząc obszar o podwyższonym ciśnieniu, a po dotarciu do powierzchni ziemi rozchodzi się horyzontalnie w zawirowaniach o obniżonym ciśnieniu. W efekcie kilkanaście ulic w Gdańsku zamieniło się w zbiorniki wodne.

A czy w Obornikach, Rogoźnie czy Ryczywole jesteśmy przygotowani na takie gwałtowne ulewy?

W pamięci mamy sytuację prawie że dokładnie sprzed 2 lat (https://www.eoborniki.pl/informacje/lokalne/5177-zdjecia-po-niedzielnej-ulewie-foto.html)

Tak wyglądać może sytuacja w mieście, natomiast na wielu drogach gruntowych każda większa ulewa powoduje powstawanie małych lokalnych sadzawek. Powstawanie ogromnych kałuż można by zminimalizować odpowiednio prowadząc tzw. „równanie dróg”, które najczęściej polega tylko na wizualnym wyrównaniu nierówności. Czynność ta powinna polegać jednak na otworzeniu tzw. profilu drogi, tak aby woda mogła z niej spłynąć nie tworząc dużych kałuż!

W odpowiedzi na zgłaszane uwagi uzyskujemy informację – „potrzeby są ogromne, doga będzie równana” – jednak jak wspominano powyżej „równanie” tego nie załatwia, ponieważ takie „równanie” to tylko wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Na zdjęciu ul. Szymanowskiego w Rożnowie zalana na całej szerokości, całkowiecie uniemożliwony jest  ruch pieszy.  Odcinek około 100 m, który wymaga nawiezienia niedużej ilości kruszywa i odpowiedniego wyprofilowania.

roznowo ulica2