Przejdź do głównej treści

Tomasz Szrama obniżył sobie sam wynagrodzenie

| eoborniki.pl, portal samorzadowy | Lokalne

Burmistrz Obornik od 1 lipca będzie miał mniejszą pensję.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które weszło w życie 19 maja 2018 r., obniżone zostały wynagrodzenia wójtom, burmistrzom, prezydentom miast. Wokół tego tematu jest wiele nieścisłości i niezgodności. Rozporządzenie to jest sprzeczne aż z 4 aktami prawnymi. Informuje o tym portalsamorzadowy.pl. Złamana została Europejska Karta Samorządu Lokalnego, a zarzut dotyczy drastycznego złamania art. 6, w którym mowa o bezprawnej ingerencji w JST. Rozporządzenie sprzeczne jest także z Konstytucją RP. Prawnicy dostrzegają także złamanie zapisów ustawy o pracownikach samorządowych oraz ustawy o KWRSiT rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Nie może więc dziwić, że duża część obornickich radnych była przeciwna wprowadzenia w ogóle pod obrady punktu o podjęciu uchwały o obniżeniu wynagrodzenia Burmistrza Obornik.

Burmistrz Tomasz Szrama pomimo tak wielu wątpliwości chciał, aby Rada przyjęła uchwałę. Ostatecznie radni nie zajmowali się tym tematem. Tomasz Szrama jednak sam z własnej woli jeszcze dziś podjął decyzję o obniżeniu swojego wynagrodzenia. Aneks do umowy o obniżeniu pensji podpisał także jego zastępca Piotr Woszczyk.

Poziom wynagrodzeń w budżetówce budzi ogromne emocje. Populistyczna decyzja o obniżeniu wynagrodzeń może mieć wiele konsekwencji. Wielu z nas narzeka na brak wykwalifikowanej kadry w urzędach. Osoby przechodzą do sektora prywatnego, gdzie można zarobić więcej. Obniżanie pensji najważniejszym osobom w samorządach na pewno nie poprawi sytuacji. Może spowodować obniżenie poziomu zarządzania naszymi samorządami, a przy okazji też może wzrosnąć podatność na dodatkowe pokusy. 

W tym miesiącu decyzję o uposażeniu będą podejmować zapewne jeszcze Rada Gminy w Ryczywole, Rada Miejska w Rogoźnie oraz Rada Powiatu Obornickiego.

 

 

W piątek, 26.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na Rynek i do parku OOK. W programie są badania profilaktyczne, Barwy Tańca, food trucki, Wiktor Dyduła, Myslovitz i mikroFONIA OPEN.
Napij się wody - to nowa akcja rogozińskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 
Wójt Gminy Ryczywół Roman Trzęsimiech otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Radni podjęli uchwały podczas piątkowej sesji Rady Gminy w Ryczywole.
W środę, 24.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na stadion przy ul. Objezierskiej i do Biblioteki Publicznej przy ul. Kopernika 10. W programie są mityng lekkoatletyczny, sztafeta 4x400 mix dla amatorów i spotkanie autorskie.
Wiosna w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek upływa pod znakiem intensywnej pracy, inspirujących spotkań i przygotowań do kolejnych projektów wspierających lokalne społeczności.
W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.
Dni Obornik 2026 rozpoczną się w sobotę, 20.06.2026 r. Mieszkańcy spotkają się na stadionie przy ul. Objezierskiej, targowisku miejskim i Obornickiej Marinie.