Skip to main content


Co z komunikacją do Poznania?

| Łukasz | Lokalne

Zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk wyjaśnia niuanse komunikacji. 

Od czerwca oborniczanie nie mogą korzystać z usług Poznańskiego Busa na linii do Poznania. Dla wielu mieszkańców gminy Oborniki to znaczący problem. Na Urząd Miejski w Obornikach spadło wiele gromów, które są nieuzasadnione. Temat komunikacji wyjasnia obszernie Zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk:

1.     Organizatorem tego połączenia nie jest gmina Oborniki. Jest ono organizowane przez prywatnego przewoźnika na zasadach komercyjnych. Jak każdy przedsiębiorca, przewoźnik może zamknąć nierentowne połączenie, chociaż również jesteśmy oburzeni sposobem w jaki zostało to zrobione: w ostatnim momencie, bez odpowiedniej informacji, nie dając pasażerom czasu na poszukanie alternatywy.

2.     Gmina chcąc zrealizować trasę Poznań – Oborniki musiałaby ponieść całkowity koszt połączenia, tj. minimum kwotę około 2 mln złotych rocznie (kurs 30 km x2 pełna pętla X ilość kursów – minimum sześć lub osiem x liczba dni w miesiącu x 12 miesięcy).

Ani Urząd Marszałkowski, ani Starosta Obornicki nie dysponują środkami na to zadanie, choć jest to trasa w kompetencji Marszałka. Więcej – Gmina nie może bez zgody Marszałka jej zorganizować (aktualnie „zmuszamy” poprzedniego przewoźnika by złożył formalną rezygnację u Marszałka, bo i tego nawet nie zrobił, blokując godziny!)

3.     Nie wybieramy przewoźnika, który realizuje to połączenie.

4.     Nie podpisujemy z przewoźnikiem żadnej umowy.

5.     Nie możemy (jako gmina) finansować połączenia do Poznania realizowanego przez prywatnego przewoźnika, ponieważ wykracza ono poza teren naszej gminy, a także powiatu. Zadanie takie może wykonywać Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

6.     To prawda, że na niektórych kursach komunikacji miejskiej nie ma wielu pasażerów. Jest to szczególnie widoczne w godzinach szczytu, gdy w jednym kierunku (np. do szkoły) autobusy są pełne, a w kierunku powrotnym prawie puste. Jest to naturalne zjawisko w każdym systemie komunikacji publicznej.

7.     Gmina od momentu informacji (29.05.2018) podjęła rozmowy z alternatywnymi przewoźnikami i czyni starania, by stworzyć PILNIE NOWĄ LINIĘ GMINNĄ na trasie Oborniki - Wargowo PKP (zsynchronizowaną z koleją). Alternatywą są jeszcze linie 25 i 29 kursujące do Zielątkowa oraz 28 do Chludowa.

8.    Zupełnie inaczej mają się sytuacje tras choćby: 911 do Biedruska z Poznania, czy z Poznania do Rokietnicy (832). Trasy te funkcjonują w systemie ZTM i są finansowane z budżetu gmin, jednak nie wykraczają poza dwa powiaty (miasto na prawach powiatu -Poznań i powiat poznański). W Obornikach sytuacja dotyczy trzech i poza decyzyjnością po stronie Marszałka, trasa znacząco różni się od wspomnianych choćby długością (w ślad za tym idą koszty). Jeśli chodzi o wariant w systemie ZTM, to całkowity ciężar połączenia spadłby na gminę (liczba km x stawka ZTM, która jest bardzo wysoka a sama trasa podlega systemowi ZTM w Poznaniu). Warto wspomnieć o kosztach tras 905 i 907, które dla Gminy Suchy Las generują ogromne koszty budżetowe, mimo mniejszej odległości od Poznania i większego zapełnienia autobusów, tu budżet tylko tej gminy wydaje kwoty blisko 400% wyższe niż nas cały roczny budżet komunikacyjny (odpowiednio trasa pochłaniałaby stawki zależne przede wszystkim od ilości kilometrów znacznie wyższe – przy minimalnej ilości kursów byłby to wydatek około 2,5-3 mln złotych, przy nasyceniu w kursy na wzór prywatnych Poznańskiego Busa – odpowiednio wyższe 4-5 mln zł).

Na chwilę obecną oborniczanie muszą szukać alternatywnych rozwiązań dojazdu do pracy, czy też szkoły. Niestety wygodne połączenie z dworcem na os. Jana lll Sobieskiego w Poznaniu pewnie nie tak szybko zostanie przywrócone. Gmina jednak zaręcza, że starania o to trwają. O sytuacji będziemy informować na portalu eoborniki.pl.   

Budowa ścieżki rowerowej Oborniki – Żerniki

Jeszcze kilkanaście lat temu rower czy motorower był podstawowym środkiem transportu mieszkańców wsi. Rowerem jeździło się na targ, do urzędu, na dworzec PKP. Obecnie jazda rowerem to głównie rekreacja, rozrywka lub aktywność sportowa.

Zuzanna Ortyl z kolejnym sukcesem

Zuzanna Ortyl wywalczyła 3 miejsce podczas Mistrzostw Okręgu Mażoretek w Kościanie.

Dawne mapy Obornik i okolic

Zapraszamy na wystawę "Dawne mapy Obornik i okolic" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach.

Chcą poprawić bezpieczeństwo na drodze Oborniki - Murowana Goślina

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i radny Rady Miejskiej Adam Stańko wzięli udział w spotkaniu, podczas którego podpisano list intencyjny ws. przebudowy DW187.

Wyłoniono wykonawcę obwodnicy Obornik

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będ...

Będzie bezpieczniej na rogozińskich drogach gminnych

Gmina Rogoźno poinformowała o wyłonieniu firm, które będą odpowiadały za poprawę stanu dróg. 

II Kongres firm w Obornikach

Centrum Rekreacji Oborniki po raz drugi gościło obornickich przedsiębiorców. W kongresie wzięło udział blisko 80 osób.