Skip to main content


Zasłużone dla Rogoźna

| UM Rogoźno | Lokalne

We wtorek 18 października w Szkole Podstawowej nr 2 spotkali się emerytowani nauczyciele należący do Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Rogoźnie, aby wspólnie obchodzić swoje najważniejsze święto, a mianowicie Dzień Edukacji Narodowej. Rozpoczynając uroczystość, przewodniczący sekcji, a za razem przewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie Zdzisław Hinz zwrócił się do kilkudziesięciu obecnych na sali członków sekcji i zaproszonych gości, mówiąc między innymi:

Będąc w kręgu nauczycielskiej i samorządowej rodziny, kierujemy myśli ku najlepszym wartościom człowieka. Ku temu, co ludzi zbliża do siebie, co ułatwia nam wzajemne porozumienie, co pozwala nam iść przez życie w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Profesor Tadeusz Kotarbiński napisał, że „przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości.” Patrząc w przeszłość zdajemy sobie sprawę, że droga po której przyszło się nam kiedyś poruszać i ją przebywać, wcale nie była łatwa i prosta. A istniejąca przed laty rzeczywistość była niezwykle skomplikowana, gdyż nie miała tylko jednego koloru i nie odzwierciedlała jedynej prawdy. Dziś możemy być dumni z naszych osiągnięć, gdyż były one znaczące – nie tylko dla naszego pokolenia. Nie brakowało nam nigdy sił i ofiarności, gorących i szlachetnych serc, a w codziennym życiu praca była dla nas zawsze wartością nadrzędną. Przewodniczący życzył zebranym niezawodnego zdrowia, sił w pokonywaniu codziennych trudności, optymizmu i pogody ducha oraz wszelkiej pomyślności. Na zakończenie dodał: Życzenia te kieruję bezpośrednio do Was, Koleżanki i Koledzy, a za Waszym pośrednictwem również do tych członków naszej organizacji, którzy z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w naszym spotkaniu. Przekażcie im nasze pozdrowienia i życzenia. Głos zabrali również burmistrz Bogusław Janus i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Chudzicki, którzy podkreślili wartość wieloletniej pracy obecnych na sali pedagogów i złożyli im serdeczne życzenia.

Po zakończeniu części artystycznej przygotowanej przez uczniów Szkoły Podst. nr 2, miała miejsce najważniejsza część spotkania. Dwie emerytowane nauczycielki Teresa Nowak i Urszula Wierbińska, które zdecydowaną większość swojej pracy zawodowej poświęciły wychowaniu i kształceniu pokoleń młodych rogoźnian, otrzymały tytuł „Zasłużony dla Ziemi Rogozińskiej”, o którego przyznanie wystąpił do Kapituły tytułu właśnie zarząd Sekcji Emerytów. Obie wyróżnione z wielką satysfakcją przyjmowały to zaszczytne wyróżnienie będące podziękowaniem za wieloletni trud, a także liczne gratulacje, bukiety kwiatów i życzenia od swych dawnych współpracowników. Adresatem życzeń była również Zofia Ignasiak-Dorna, której z okazji ukończenia 80 roku życia, zebrani odśpiewali „Sto lat…”. Na zakończenie gospodarz szkoły – dyrektor Przemysław Kabat zaprosił wszystkich na wspólny poczęstunek. „Brzozy wstępują w jesienne niebo,całe w płomieniach żółtych liści. Zanim się suknie ich dopalą,niech nam się sen słoneczny przyśni.” Maria Kogut

Teresa Nowak – urodziła się 3 października 1932 roku w Ryczywole, jako trzecia z pięciu córek Klementyny i Piotra Ziałów. Z powodu wybuchu II wojny światowej nie mogła rozpocząć nauki w polskiej szkole podstawowej, więc zmuszona była uczęszczać do szkoły niemieckiej dla Polaków. W roku 1948 ukończyła Szkołę Podstawową w Ryczywole, a cztery lata później zdała maturę w Liceum Pedagogicznym w Rogoźnie. Pierwsze sześć lat pracy zawodowej związała ze szkołami wiejskimi w Lipie i Gościejewie. W 1958 roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 1 w Rogoźnie. Na emeryturę przeszła w roku 1985, nadal jednak pracowała z dziećmi specjalnej troski. Ukończyła Zaoczne Studium Nauczycielskie w Poznaniu na kierunku zajęcia praktyczno-techniczne z wychowaniem plastycznym. W roku 1979 uzyskała kwalifikacje Wyższych Studiów Zawodowych z nauczania początkowego. Od roku 1965 pracowała jako kurator sądowy dla nieletnich. Przez wszystkie lata pracy nauczycielskiej dała się poznać jako bardzo sprawiedliwa i życzliwa koleżanka. Teresa Nowak kochała pracę z małymi dziećmi, była dla nich wyrozumiała, dobra i życzliwa. Od 1952 roku jest członkiem Związku Nauczycielstwa Polskiego, a od roku 1985 należy do sekcji emerytów. Za pracę zawodową i społeczną uhonorowana została Złotym Krzyżem Zasługi (1975r.), Złotą Odznaką za Zasługi w Rozwoju Województwa Pilskiego (1978r.) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984r.). „W pracy zawodowej zawsze leżało mi na sercu dobro ucznia, jak również jego zagrożenie społeczne, starałam się nieść im pomoc w każdej sytuacji” – tak Teresa Nowak podsumowała swoją wieloletnią pracę w oświacie.

Urszula Wierbińska – z domu Pidde, urodziła się 21 września 1928 roku w Rogoźnie. W roku 1949 ukończyła miejscowe Liceum Pedagogiczne i rozpoczęła pracę w schronisku dla dzieci greckich w Solicach Zdroju. Od roku 1950 przez krótki okres pracowała w szkole w Gościejewie, a następnie w Szkole Podstawowej nr 1 w Rogoźnie. W latach 1962-72 pełniła funkcję kierownika ogniska metodycznego historii i wych. obywatelskiego na powiat obornicki. Od 1975 roku pełniła funkcję dyrektora Poradni Wychowawczo-Zawodowej w Rogoźnie, która dzięki jej staraniom stała się jedną z przodujących tego typu instytucji w woj. pilskim. W roku 1977 ukończyła zaocznie studia magisterskie na kierunku historia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończyła liczne kursy z zakresu poradnictwa i orientacji zawodowej. Na każdym stanowisku odznaczała się sumiennością i zaangażowaniem. W pracy i środowisku wykonywała ogrom pracy społecznej. Była radną, instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego oraz aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wizytacje władz oświatowych potwierdzały jej ogromny wkład w dzieło nauczania i wychowania – za co wyróżniana została licznymi odznaczeniami, wśród których wymienić należy: Srebrny (1969r.) i Złoty Krzyż Zasługi (1976r.), Medal Za Wybitne Zasługi w Rozwoju Oświaty Województwa Pilskiego (1981r.) i wreszcie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984r.).

red. Błażej Cisowski

Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.
Dożynki w Rożnowie odbywać się będą w dniu 24.08.2024. Jak zwykle święto plonów odbędzie się przy Wielskim Domu Kultury.