Przejdź do głównej treści

Uchwały antysmogowe wejdą w życie 1 maja

| eoborniki.pl, powiat obornicki | Lokalne

uchwaly antysmogowe wejda w zycie 1 maja smog oborniki

Sejmik Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwały, które zakładają wprowadzenie od 1 maja 2018 r. zakazu stosowania najgorszej jakości paliw stałych.

Sejmik Województwa Wielkopolskiego w dniu 18 grudnia 2017 r. przyjął tzw. „uchwały antysmogowe”, tj.:

  1. Uchwałę XXXIX/941/17 w sprawie wprowadzenia, na obszarze województwa wielkopolskiego (bez Miasta Poznania i Miasta Kalisza), ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
  2. Uchwałę XXXIX/942/17 w sprawie wprowadzenia, na obszarze Miasta Poznania, ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.
  3. Uchwałę XXXIX/943/17 w sprawie wprowadzenia, na obszarze Miasta Kalisza, ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw.

 

Uchwały zakładają wprowadzenie od 1 maja 2018 r. zakazu stosowania najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Ponadto, wprowadzone zostaną ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie będą mogły również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania.
Zgodnie z projektem kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań będą musiały być wymienione w 2 etapach:
  1. Do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych
  2. Do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.
Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.
Nadia Janka była gościem Burmistrza Rogoźna Łukasza Zaranka. Powodem były sukcesy rogozińskiej nastolatki.
Powiat Obornicki pozyskał pożyczkę z Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju. Pozwoli ona zbudować boisko przy Zespole Szkół i. Hipolita Cegielskiego w Rogoźnie.
Już w grudniu ulice regionu rozświetli świąteczny konwój aut i sań – Moto Mikołajki 2025! Święty Mikołaj wraz z elfami i Grinchem odwiedzi dzieci, które czekają na prezenty, uśmiech i sporą dawkę świątecznej magii.
Po zakończeniu prac przy wymianie pieca w Świetlicy Wiejskiej w Nowołoskońcu mieszkańcy znów spotkają się w odnowionym budynku. Już 8 listopada o godz. 18:00 odbędzie się tam Dzień Seniora – z poczęstunkiem, biesiadą i pokazem ratowniczym OSP.
Pojazd Polaris RZR TRAIL S 1000 został wybrany przez Komendę Powiatową Policji w Obornikach ze względu na swoje właściwości terenowe, bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania - pisze w piśmie w odpowiedzi na nasze pismo Komenda Powiatowa Policji w Obornikach.
W Jaraczu intensywnie myślą o zbliżających się małymi krokami świętach Bożego Narodzenia.
Przed budową nowego boiska przy ul. Objezierskiej w Obornikach zebrano ziemię i trawę. Dokąd ona trafiła?