Przejdź do głównej treści

Strażacy podsumowali miniony rok

| eobornik.pl, kp psp oborniki | Lokalne

strazacy podsumowali miniony rokStrażacy z powiatu obornickiego podsumowali rok 2017.

23 lutego br. w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Obornikach odbyła się narada sprawozdawcza z realizacji w 2017 r. zadań z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele lokalnego samorządu, oraz kierownicy i prezesi Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu obornickiego.

Naradę swą obecnością uświetnili:
mł. bryg. Dariusz Matczak – z - ca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP,
Pan Michał Zieliński – z-ca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,

Pan Adam Olejnik – Starosta Obornicki,
Pan Andrzej Okpisz – v-ce starosta powiatu obornickiego,

Pan Gustaw Wańkowicz – przewodniczący Rady Powiatu Obornickiego,

Pan Tomasz Szrama - burmistrza miasta i gminy Oborniki,
Pani Renata Gembiak-Binkiewicz - wójt gminy Ryczywół,

insp. Wojciech Spychała – komendant powiatowy Policji w Obornikach,
Pani Małgorzata Ludzkowska - dyrektor SP ZOZ w Obornikach,

Pani Izabela Grzybowska – dyrektor Szpitala Dziecięcego im. B. Krysiewicza
w Poznaniu,

Pan Artur Stawicki – z- ca nadleśniczy Nadleśnictwa Oborniki,

dh Krzysztof Tomaszewski – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP,

dh Ryszard Suszek – prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Ryczywole,

dh Roman Jaśkowiak – prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rogoźnie,

dh Sebastian Rabsch – komendant gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Rogoźnie,

  1. Wojciech Ren – kapelan powiatowy strażaków,
  2. asp. Mariusz Walkowiak – przewodniczący Organizacji Oddziałowej NSZZ Solidarność,

ogn. Robert Protasewicz – przewodniczący zarządu terenowego ZZS Florian.

 

W poprzednim roku podmioty ochrony przeciwpożarowej interweniowały w 1009 zdarzeniach - 161 pożarach, 827 miejscowych zagrożeniach i 21 alarmach fałszywych. Mimo szybkiej i profesjonalnie niesionej pomocy w zdarzeniach śmierć poniosło
17 osób. Średni czas dojazdu do zdarzeń to 7 min. 57 s., w przypadku interwencji związanych z zagrożeniem zdrowia i życia czas dojazdu wyniósł 6 min i 58 s. Ważnym elementem działalności komendy były akcje profilaktyczno–edukacyjne, których owocem było przeprowadzenie wraz z Komendą Powiatową Policji w Obornikach oraz Stowarzyszeniem Wodniackim „Aplaga” szeregu szkoleń, prelekcji i pogadanek. Ponadto szeroko realizowana były akcje prewencyjne „Otwarte Strażnice, „ Bezpieczne Zbiory”, czy „Czad i Ogień - Obudź Czujność”. Ważnym elementem było doskonalenie zawodowe, które realizowane było podczas rozpoznawania operacyjnego obiektów oraz współdziałanie i szkolenie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi powiatu obornickiego. Największą ilość interwencji odnotowały: OSP Rogoźno – 296, OSP Parkowo – 63, OSP Ryczywół – 76, OSP Gościejewo 53, OSP Ocieszyn 35.

W minionym roku poczyniono kolejne istotne dla funkcjonowania zakupy sprzętowe, do których zaliczyć możemy środki ochrony osobistej, sprzęt pomiarowy oraz specjalny pojazd kwatermistrzowsko – techniczny. Z dotacji celowej opracowano dokumentację kosztorysowo – projektową dotyczącą dalszych prac modernizacyjnych tutejszej komendy.

Pion kontrolno – rozpoznawczy przeprowadził w minionym roku 117 kontroli, w tym 70 kontroli podstawowych, 17 kontroli sprawdzających i 10 kontroli doraźnych. Wydano 59 decyzji administracyjnych oraz wykryto 245 nieprawidłowości.

Po prezentacji głos zabrał z- ca wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP
mł. bryg. Dariusz Matczak
, który odniósł się do zrealizowanych zadań z dużym uznaniem, dziękując tym samym wszystkim funkcjonariuszom komendy i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za zaangażowanie oraz wkład pracy w ochronę przeciwpożarową powiatu obornickiego. W swoim wystąpieniu Wielkopolski

Ponadto głos zabrali:

Pan Adam Olejnik – starosta obornicki,

Pan Michał Zieliński – z-ca dyrektora Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa,

Pan Tomasz Szrama – burmistrza miasta i gminy Oborniki,

Pan Roman Szuberski – burmistrz miasta i gminy Rogoźno

Pani Renata Gembiak - Binkiewicz - wójt gminy Ryczywół,

Ostatnie słowa wystąpienia Komendant Powiatowy PSP w Obornikach st. bryg. Sławomir Zdrenka skierował do wszystkich funkcjonariuszy i pracowników służby cywilnej, którym podziękował za wkład pracy oraz podkreślił, że to dzięki ich indywidualnemu zaangażowaniu wizerunek obornickiej straży pożarnej jest oceniany pozytywnie, co ma bezpośredni wpływ na wysoką ocenę wśród naszego społeczeństwa.

W niedzielę, 15 czerwca w Zespole Szkół im. Gen. T. Kutrzeby odbyła się VIII Olimpiada Integracyjna zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciel.
Na sieci wodociągowej w Kowanowie zamontowano właśnie nowy element – zawór odpowietrzająco-napowietrzający. Choć dla wielu mieszkańców może brzmieć to jak kolejny trudny w nazwie szczegół techniczny, to w rzeczywistości – ważny krok w stronę jeszcze sprawniejszego i bezpieczniejszego systemu wodoci…
Długotrwałe prace nad ustaleniem zasad dotyczących wizytówki Obornik zmierzają ku końcowi. Prace nad miejscowym planem zagospodarowania dla terenów nadrzecznych rzeki Warty oraz Śródmieścia będą teraz procedowane przez obornickich radnych.
W niedzielę 15 czerwca blisko 400 osób wystartuje w biegu charytatywnym dla Wiktorii. Wydarzenie odbędzie się w Nowołoskońcu.
Liczba poszkodowanych osób w obornickiej aferze finansowej jest ogromna. Wiele z nich ciągle dowiaduje się, że padły ofiarą oszustwa.
Torujemy dwutorową jazdę między Poznaniem a Piłą – w Obornikach, na ważnym odcinku trasy kolejowej, wybudujemy drugi tor i dodatkową „nitkę” mostu na Warcie. W efekcie zwiększymy długość dwutorowego odcinka aż o blisko 10%, co przełoży się na dogodniejsze podróże regionalne i dalekobieżne. Właśnie…
Od wielu miesięcy ul. Lipowa w Obornikach obok Parku Niepodległości jest podtapiana przez niewydolną kanalizację deszczową. W końcu ma to ulec zmianie.