Przejdź do głównej treści

Kto będzie rządził naszymi gminami po wyborach?

| Łukasz | Lokalne

Kto bedzie rzadzil naszymi gminami?

W tegorocznych wyborach na włodarzy gmin niewiele się zmieni. Najważniejsza zmiana to limit 2 kadencji.

Limit kadencji będzie liczył się od zbliżających się wyborów. Przyszli szefowie naszych gmin będą rządzić przez 5 lat. W zamian, że te kadencje są wydłużone będą mogli swoje funkcje pełnić dwukrotnie.

To kto wystartuje w jesiennych wyborach? W największej gminie pewne są na tę chwilę 2 kandydatury. Obecny włodarz Tomasz Szrama nie musi prowadzić kampanii wyborczej, bo wyborcy tak naprawdę będą oceniać jego 8 lat rządów.

Drugi oficjalny, aczkolwiek nadal tylko rekomendowany kandydat, to Tomasz Kamiński z Prawa i Sprawiedliwość. Choć na razie oficjalnie niewiele się dzieje z jego udziałem, to aktywność działaczy i sympatyków partii jest ogromna.

To w zasadzie wszyscy, którzy potwierdzili chęć udziału w wyborach na Burmistrza Obornik. A co mówi ulicas? Wiele się dzieje wokół Pawła Rydzewskiego. Lewicy nie podobają się do końca umizgi Szramy z PiS-em. Być może spróbują wystawić kogoś ze swojej listy, choć atmosfera po tej stronie sceny politycznej nie jest najlepsza. PSL walczy o wiele w najbliższych wyborach samorządowych. Ich bezpośredni rywal PiS będzie chciał zminimalizować ich istnienie na scenie politycznej. Powinni więc spróbować powalczyć o każdy kawałek władzy. Poseł Krzysztof Paszyk miał zimne relacje z burmistrz Anną Rydzewską. Czy to się zmieni? Czy może Andrzej Ilski spróbuje swoich sił? A może pojawi się ktoś nowy?

W Rogoźnie nie kwestionowanym liderem jest Roman Szuberski. Renata Tomaszewska na pewno nie stanie do walki ze swoim szefem. Oficjalnie swój akces w wyścigu zgłosił Krzysztof Ostrowski (SLD). Wróble jednak ćwierkają, że na ostatniej prostej może się wycofać, a w jego miejsce pojawi się Bogusław Janus (PSL). Nadal nie jest znana decyzja choćby Jarosława Łatki, który próbował swoich sił przed 4 laty.

W Ryczywole sytuacja jest podobna. Tam silną pozycją może się pochwalić Renata Gembiak-Binkiewicz. Trudno szukać mocnych konkurentów. Czy odważy się wystartować Henryk Szrama? Gmina Ryczywół będzie poligonem, gdzie o wpływy szczególnie powalczą PSL i PiS.

Na zgłaszanie kandydatur pozostało jeszcze wiele tygodni. Jeszcze nie jedno nazwisko zapewne pojawi się pod kątem walki o fotel gospodarza gmin z powiatu obornickiego.

Ryczywół po raz kolejny włącza się w ogólnopolskie granie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W niedzielę, 25 stycznia 2026 r., w Hali Widowiskowo-Sportowej odbędzie się finał pełen koncertów, pokazów, licytacji i atrakcji dla całych rodzin.
W niedzielę, 25 stycznia 2026 r., Rogoźno ponownie zagra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W Ośrodku Kultury przy ul. Wojska Polskiego 4 zaplanowano kilkugodzinny finał pełen muzyki, tańca i licytacji. Publikujemy pełny harmonogram wydarzenia.
Oborniki po raz 34. zagrają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Zobacz co gdzie kiedy w Obornikach!
Firma SC Transport zapewnia dojazd i powrót z hali pry Obrzyckiej 88 w Obornikach. To tam odbywać się będą główne wydarzenia związane z 34. Finałem WOŚP.
Joanna Urbaniak od poniedziałku pełni obowiązki kierownik Schroniska Azorek w Obornikach. Informację przekazał Urząd Miejski w Obornikach.
Burmistrz Obornik Tomasz Szrama spotkał się z Wojciechem Bochem, wieloletnim prezesem Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Obornikach, który przechodzi na emeryturę oraz z jego następcą Lechosławem Kowalskim - poinformował Urząd Miejski w Obornikach.
W niedzielne popołudnie mieszkańcy Objezierza i Okolic oraz liczni goście z zewnątrz, w tym wielu absolwentów Zespołu Szkół w Objezierzu mogli być świadkami przygotowanego gigantycznym imponującym wysiłkiem Ludzi Dobrej Woli  koncertu charytatywnego na rzecz chorych Dzieci.