Przejdź do głównej treści

To już miesiąc od tragedii w Urbaniu

| eoborniki.pl za gmina oborniki | Lokalne

To juz miesiac od pozaru w Urbaniu

Mija już miesiąc od pożaru w Urbaniu. Co udało się w tym czasie zrobić, aby pomóc poszkodowanym?

Na koncie pogorzelców zebrano 10 153,14 zł. Dodatkowo są jeszcze wypłaty na zakupy i opłacenie niektórych prac - to suma 6 639 zł. Czyli zebrane już zostało ponad 16 700 zł.

Dojdą jeszcze datki z puszek i przekazane środki od innych darczyńców, które osobiście przekazują poszkodowanym. Są to choćby: Rada Sołecka z sołtysem Uścikowa (1020 zł), Związek Emerytów i Rencistów.

W gronie darczyńców są też szkoły z rejonu Obornik, jak choćby Kowanówko kupuje pralkę, inne szkoły (np. SP 4 zebrało 1000 zł, ZSP Objezierze 997 zł ) albo wpłacały, bądź według uznania przekazywały ofiarom pożaru.

Trzeba wspomnieć o ogromnej ofiarności takich firm jak:

- Brico Marche z Obornik (komplet drzwi z ościeżnicami, panele, płytki), firma RAJBUD, którzy oprócz preferencyjnej sprzedaży materiałów dla OSP Koźle ( strażacy z tego OSP zebrali 2300 zł ), a Rajbud 1000 zł netto dołożył od siebie.

- Podziękowania należą się także firmie OFO z Bogdanowa za dwa okna i firmie Heilińscy z Rożnowa za dwa kolejne okna,  

- Podziękowania należą się też innym przedsiębiorcom za armaturę (sklep instalacyjny W Młynie), GS płyty i stelaże, a firma Nadstaga ofiarowała styropian na podłogę.

Nie można zapominać o ofiarności darczyńców ofiarodawców takich rzeczy jak: meble, ubrania, rzeczy codziennego użytku, jest zakupiony telewizor.

Do Obornik docierają też cały czas paczki z całej Polski. Wiele osób wciąż coś przywozi, dokonuje wpłat na konto. Za-ca burmistrza wciąć otrzymuje telefony od osób chcących przyjąć Rodzinę.

Markot z Gościejewa zafundował piasek, żwir i pomoc.

Podziękowanie osobne należą się  mieszkańcom Urbania za pomoc w pracach, sołtysowi, Panu Bolesławowi Grabowskiemu za dokonanie za darmo oględzin i kosztorysu budowlanego, Starostwu (2 000zł), Ośrodkowi Pomocy Społecznej nie tylko za podjęcie problemu z urzędu ale i z serca.

Gmina Oborniki oczywiście aktywnie uczestniczy i w ramach możliwych środków w akcji pomocy, od początku zorganizowane zostało mieszkanie zastępcze, kontenery na gruz, meble. Starania o nagłaśnianie akcji przekłada się na konrektne efekty.  

Wiele osób, która pomaga chce pozostać anonimowa.

Oddzielne podziękowania należą się Pani Grażynie Stachowiak i Stowarzyszeniu Ludzki Gest z Obornik.

Transportowo wspomogli Wood Holz.

Swój udział ma także Straż Miejska i Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Gmina Oborniki dziękuje za wszelką pomoc.

Jest wiele do zrobienia, jednak wierzymy że na święta uda się wprowadzić Rodzinie Państwa Miłoszewskich do swojego domu i że zapomną o przeżytym dramacie.

W piątek, 26.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na Rynek i do parku OOK. W programie są badania profilaktyczne, Barwy Tańca, food trucki, Wiktor Dyduła, Myslovitz i mikroFONIA OPEN.
Napij się wody - to nowa akcja rogozińskiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 
Wójt Gminy Ryczywół Roman Trzęsimiech otrzymał absolutorium i wotum zaufania. Radni podjęli uchwały podczas piątkowej sesji Rady Gminy w Ryczywole.
W środę, 24.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na stadion przy ul. Objezierskiej i do Biblioteki Publicznej przy ul. Kopernika 10. W programie są mityng lekkoatletyczny, sztafeta 4x400 mix dla amatorów i spotkanie autorskie.
Wiosna w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek upływa pod znakiem intensywnej pracy, inspirujących spotkań i przygotowań do kolejnych projektów wspierających lokalne społeczności.
W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.
Dni Obornik 2026 rozpoczną się w sobotę, 20.06.2026 r. Mieszkańcy spotkają się na stadionie przy ul. Objezierskiej, targowisku miejskim i Obornickiej Marinie.