Skip to main content


Udana wizyta gości z Wiehl

| UG Ryczywół, red. A.Nowicka | Lokalne

ROGOŹNO/RYCZYWÓŁ W nocy z 30 na 31 sierpnia do Rogoźna przybyli Christian v. Sierakowski i Hans Peter Stinner z  konwojem  pomocy humanitarnej  joannitów z Wiehl. Natomiast tego samego dnia w południe dotarła również do Rogoźna oficjalna delegacja z zaprzyjaźnionego Wiehl.

Po krótkim wypoczynku i śniadaniu joannici udali się z inicjatywy pana Marka Hopy  do Gołaszewa, gdzie zwiedzono Zakład Aktywizacji Zawodowej, a następnie goście zostali przyjęci przez Starostę Michała Piechockiego w Wągrowcu i zwiedzili miejscowy Szpital Powiatowy.

Tymczasem przed wypożyczalnią sprzętu medyczno - rehabilitacyjnego w Ryczywole czekali już w gotowości do pomocy druhowie OSP Ryczywół. Sprawnie dokonano rozładunku samochodu z przyczepą a pan Hans Peter Stinner wspólnie z panią Karoliną Zimną  wykonywali protokół - zestawienie przywiezionych rzeczy. Całe pomieszczenia oddane przez Wójta Gminy Ryczywół wypełniły się wózkami inwalidzkimi, balkonikami, krzesłami toaletowymi i innym pomocniczym materiałem. Wszystkie te dary mają służyć mieszkańcom Powiatu Obornickiego i okolic.

W południe tego samego dnia przybyła do Rogoźna oficjalna delegacja z miasta Wiehl z Nadrenii Westfalii w  składzie : Werner Becker- Blonigen - Burmistrz miasta Wiehl,  Thomas Gaisbauer - 1 Radny miasta Wiehl,  Bianka Bodecker - zastępca burmistrza Wiehl, Wilfried Bast - zastępca burmistrza Wiehl, Roswitha Kohlert - przewodniczaca Towarzystwa Niemiecko -  Polskiego w Koln, była rzecznik  partii Bundnis 90/ Die Grunen,  Jurgen Graflage - pracownik  HBW -  Dom  dla Niepełnosprawnych w Wiehl, Adam Kampa - przedstawiciel Zakładu Aktywizacji Zawodowej BWO w Wiehl.

Po powitaniu i zakwaterowaniu w Ośrodku Rekreacyjno - Sportowym Za Jeziorem i wspólnym posiłku goście mogli poznać piękno  Ziemi Rogozińskiej. Wieczorem prowadzono rozmowy na temat możliwości rozwijania współpracy i redakcji dokumentu - listu intencyjnego.

W czwartek, 1 września, po śniadaniu  delegacja podzieliła się na dwa zespoły: pierwsza, większa część gości w towarzystwie tłumaczki Anny Rozmarynowicz udała się do Szkoły Podstawowej  Nr 3 w Rogoźnie, aby wspólnie uczestniczyć w uroczystym rozpoczęciu nowego szkolnego. Druga grupa w towarzystwie tłumacza pana Adama Malińskiego  udała się do Warsztatów Terapii Zajęciowej, aby zapoznać się z pracą tej placówki i wymienić się doświadczeniami w zakresie pedagogiki i psychologii pracy z niepełnosprawnymi osobami.

Po półtorej godzinie do Wiardunek przybyła zasadnicza część delegacji z Wiehl, którą oprowadziła kierownik WTZ pani Joanna Bogacz, a tłumaczem był nauczyciel j. angielskiego w Zespole Szkół w Ludomach - pan Ziemowit Chudzicki. Na spotkaniu obecni byli burmistrz Rogoźna pan Bogusław Janus i wójt Ryczywołu pan Jerzy Gacek.

W towarzystwie założyciela i prezesa Stowarzyszenia Rewitalizacji Cmentarzy Ewangelickich pana  Romana Trzesimiecha oraz radnej Rady Gminy Ryczywół oraz sekretarz Stowarzyszenia pani Anny Nowickiej zwiedzono  odnowiony z wielką pieczołowitością i starannością przy dużym wsparciu miejscowego społeczeństwa dawny cmentarz ewangelicki.

Następnie powrócono do Rogoźna, aby wspólnie oddać hołd ofiarom II wojny światowej. Przed Pomnikiem na Placu Marcinkowskiego obok  gości i gospodarzy pojawili się weterani II wojny światowej, a wartę honorową pełnili rogozińscy harcerze. Po ceremonii złożenia kwiatów  burmistrz Becker Blonigen  rozmawiał z rogozińskimi kombatantami, którzy na zakończenie rozmowy powiedzieli :" Nigdy więcej wojny i przemocy "

Burmistrz Rogoźna zaprosił gości do zwiedzenia cmentarza ewangelickiego, gdzie przy Kamieniu Pamięci opowiedział o  historii jego budowy i regularnych spotkaniach z dawnymi mieszkańcami Rogoźna.

Wyjątkowość dnia pierwszego września w Polsce udało się szczególnie wyczuć podczas powitania przez uczennice chlebem i solą i zaśpiewaniu piosenki w języku polskim i niemieckim  Keine Grenze.

W czasie obiadu  w stołówce szkolnej goście mogli poznać walory smakowe polskiej kuchni narodowej. Zaraz po obiedzie udano się do Urzędu Miejskiego w Rogoźnie , gdzie Burmistrz Bogusław Janus przedstawił wszystkich dyrektorów szkół i przedszkoli  Gminy Rogoźno wyrażając nadzieję na rozwinięcie współpracy, a zwłaszcza wymiany młodzieżowej.

Następnie zwiedzono Muzeum Regionalne w Rogoźnie i podziwiano jego bogate zbiory i rozmach ekspozycji. Nie zabrakło też w programie wizyty w salonie fabrycznym  Ludwik Styl.

Wieczorem  miało miejsce w Gryszczeniówce w Boruchowie  spotkanie przedstawicieli  dwóch gmin: Rogoźno i Ryczywół wraz z delegacją z Wiehl.

Wszyscy zostali zaskoczeni wysokim kunsztem  młodocianej artystki z Rogoźna - słuchaczki  Zespołu Szkół Muzycznych w Poznaniu Marty Kowala, która wykonała kilka utworów muzycznych na skrzypcach, a w momencie uroczystego podpisania przez burmistrzów listów intencyjnych zagrała  hymn Unii Europejskiej " Odę do radości ".
W dniu 2 września zwiedzono zakłady  Dendro  w Rogoźnie produkujące materace, a następnie udano się do siedziby Urzędu Gminnego w Ryczywole, gdzie gości powitał Wójt Jerzy Gacek w towarzystwie Rady Gminy. Po przedstawieniu podstawowych informacji o Gminie Ryczywół Wójt zaproponował spacer po miejscowości, w czasie którego zwiedzono m. in.: wypożyczalnię sprzętu medyczno - rehabilitacyjnego Joannitów w Ryczywole, dawny kościół ewangelicki zbudowany w latach 1896- 1898, dawny cmentarz ewangelicki, a przed Kamieniem Pamięci złożono bukiet kwiatów. W samo południe goście wraz z gospodarzami Gminy Ryczywół oddali hołd ofiarom II wojny światowej.

Po południu zwiedzano  zakład produkcji parkietów  Parkiety G.J., którego właścicielem jest pan Janowiak. Wszyscy byli pod wrażeniem wysokiego poziomu technologicznego i jakości produkcji.

Wspólna kolacja zakończyła bogaty w wiele wrażeń dzień.

W sobotę zwiedzono razem z delegacjami   z zaprzyjaźnionych miast i gmin perłę sakralnej architektury drewnianej - kościół w Wełnie, a następnie udano się do Poznania. Uroda stolicy Wielkopolski w pięknym wrześniowym słońcu,  Stare Miasto wraz Rynkiem , Farą i Ratuszem wzbudziło niekłamany podziw. Poznańskie Koziołki o godzinie 12.00, parada oddziału ułanów na placu przed Ratuszem, koncert muzyki organowej w  barokowym kościele Św. Pawła i Piotra, przejazd ulicami starej i nowej części miasta, Pomnik Poznańskiego Czerwca, Stary Browar, Malta i Katedra  zostały utrwalone w pamięci gości.

Delegacja  z Nadrenii wzięła również udział w Dożynkach Gminnych w Gościejewie, a Burmistrz Werner Becker- Blonigen  w swoim krótkim wystąpieniu życzył mieszkańcom gmin Rogoźno i Ryczywół dalszego pomyślnego rozwoju i aby łaska i błogosławieństwo Boże były zawsze nad tymi gminami i Polską.

W niedzielę po pożegnalnym śniadaniu udano się do kościoła Św. Mikołaja w Ryczywole, gdzie uczestniczono w Mszy Św., a na zakończenie  proboszcz parafii ksiądz Kałużny życzył w języku polskim i niemieckim  błogosławieństwa i bezpiecznej drogi do domu. Przed kościołem w Ryczywole gości pożegnali  Wójt Jerzy Gacek  i Przewodniczący Rady Gminy pan Witold Kruś.

Delegacja odjechała z Ryczywołu o godzinie 11.30, a powróciła do Wiehl o godzinie 23. Teraz pozostały wspomnienia i obustronne zadowolenie z wizyty sąsiadów zza granicy.

Zredagowała: Anna Nowicka

Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.
Dożynki w Rożnowie odbywać się będą w dniu 24.08.2024. Jak zwykle święto plonów odbędzie się przy Wielskim Domu Kultury.