Skip to main content


Dożynki Gminy Ryczywół w Ludomach

| UG Ryczywół | Lokalne

dozynki5m

Lato się kończy, coraz więcej pól pustoszeje, a zaorana ziemia przygotowuje się do kolejnych zasiewów – to znak, że nadszedł czas, by uczcić i poświęcić tegoroczne zbiory. Zgodnie z wielowiekową tradycją rolnicze święto zwykle obchodzi się pod koniec sierpnia lub na początku września. W Gminie Ryczywół zaplanowano dożynki na dzień 29 sierpnia.

Tym razem głównym organizatorem imprezy było sołectwo Ludomy. Przybywających gości na wszystkich drogach dojazdowych witały piękne agrarne dekoracje, których autorzy i wykonawcy popisali się niezwykłą wręcz pomysłowością.

Uroczystość rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego. Delegacja i dożynkowy wieniec każdej wsi wprowadzany był przez dzieci w strojach ludowych, a identyfikację ułatwiały specjalne tablice. Cała trasa udekorowana została symbolicznymi ozdobami. Na każdym kroku widać było pieczołowitość i ogromne zaangażowanie gospodarzy dożynek.

Starostami tegorocznego Święta Plonów byli: pani Kamila Bartkowiak z Ludomek i pan Mariusz Nowak ze Skrzetusza. Wszystkich przedstawiał i witał pan L. Faron, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Ryczywole. Po ułożeniu wieńców przed sceną, zaproszono obecnych do udziału w uroczystej mszy św. Wzięli w niej udział nie tylko mieszkańcy Ludom, ale także liczni goście: Wójt Gminy Ryczywół, R. Gembiak- Binkiewicz, A. Okpisz, wicestarosta Powiatu Obornickiego, Burmistrz Obornik, T. Szrama, Przewodniczący Rady Miasta Rogoźno, Henryk Janus, Wojciech Wośkowiak - asystent senatora Jana Filipa Libickiego, zastępca Komendanta Powiatowej Policji  w Obornikach, mł. insp. Wiesław Ptaszyński, zastępca Komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, st. kpt. Dariusz Szrama, radni Powiatu i radni Gminy, prezesi lokalnych spółek i przedstawiciele organizacji pozarządowych, sołtysi i reprezentanci rolników wchodzący w skład delegacji niosących wieńce dożynkowe, dyrektorzy ludomskich placówek oświatowych.


foto:UG Ryczywół

Elementy obrzędowości dożynkowej zaprezentował zespół „Chludowianie”, a po części oficjalnej wypełnionej również wystąpieniami gości, rozpoczęły się występy lokalnych artystów, a po nich koncerty zespołów „Redis” i „ABBA po polsku”. Rozstrzygnięto też konkurs „Najpiękniej przystrojone obejście w sołectwie Ludomy”, zorganizowany przez LGD „Kraina Trzech Rzek”. Nagrody otrzymali: Sławomir Kaczmarek za zajęcie pierwszego miejsca, Celina i Fabian Kuklowie oraz  Agnieszka i Leszek Skorwiderowie – odpowiednio: drugie i trzecie miejsce.  Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą pomysłowością, gdyż potrafili wykorzystać najprostsze elementy materialne i roślinne do stworzenia scenek rodzajowych  imitujących życie na dawnej polskiej wsi.             

Na zakończenie zaplanowano zabawę taneczną.  Organizatorów cieszyła wyjątkowo duża liczba uczestników imprezy. Nie zawiodła pogoda, nie zawiedli też ludzie: zarówno ci, którzy od tygodni przygotowywali to uroczyste spotkanie, jak i ci, którzy dobrze się bawiąc, tworzyli niezapomniany klimat tego wieczoru.

 

Sylwester Rapacz został wybrany sołtysem Wypalanek. To jego kolejna kadencja w roli gospodarza wsi.
Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.