Skip to main content

Międzynarodowy weekend w Ryczywole

| UG Ryczywół | Lokalne

źródło fot. UG RyczywolNa drugi dzień polsko- niemieckiej konferencji z okazji 20- lecia Towarzystwa Polsko- Niemieckiego w Poznaniu organizatorzy zaplanowali na zapoznanie się z inicjatywami europejskiego społeczeństwa obywatelskiego w powiecie obornickim, szczególnie zaś w gminie Ryczywół.

W niedzielny poranek 5.06.2011 uczestnicy konferencji po wyjeździe z Poznania zatrzymali  się w Objezierzu, gdzie zwiedzono  zespół parkowo- pałacowy z XVIII w. warto dodać że jubileusz 10- lecia TPN obchodzono w pałacu w Objezierzu.

Blisko Objezierza leży mała miejscowość z bardzo bogatą historią - Ślepuchowo, gdzie znajduje się świetnie zachowany pomimo upływu lat i nieubłaganego działania przyrody cmentarz ewangelicki. Bujna szata roślinna uniemożliwiła poznanie ciekawych zabytków architektury nagrobkowej z XIX wieku.

Za Obornikami w Lasach Rożnowickich jest  Miejsce Pamięci Narodowej - droga krzyżowa i pomnik 12 000 zamordowanych Polaków i 100 jeńców angielskich. Dwanaście stacji drogi krzyżowej  symbolizuje 12 000 ludzi, którzy stracili tam życie. A ich cierpienie przypomina drogę krzyżową i męczeństwo Chrystusa. Członkowie międzynarodowej konferencji złożyli  wiązankę kwiatów i zapalili znicz.
Uwagę  wzbudziła niedawno  zbudowana staraniem  harcerzy i władz Gminy i powiatu Oborniki  wieloelementowa tablica informacyjna pod tytułem  " Lasy Rożnowickie - Wielkopolski Katyń "

Jest już stałą tradycją, że uczniowie polscy i niemieccy przyjeżdżający na wymianę do Zespołu Szkól w Objezierzu  w marszu pamięci przychodzą na teren zbiorowego cmentarza ofiar II wojny światowej.

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Obornikach  od wielu lat organizuje rajdy piesze do Lasów Rożnowickich. Co roku w rocznicę wybuchu II wojny światowej jak i w okresie poprzedzającym Wielkanoc mają tu miejsce uroczystości patriotyczno-religijne. Msze Św. odprawia ksiądz proboszcz parafii Rożnowo  z udziałem duchowieństwa i wielu wiernych  lokalnego społeczeństwa. Pobyt w Lasach Rożnowickich był czasem zadumy i refleksji nad losami ludzkimi.

Kolejnym punktem w drodze do Ryczywołu była miejscowość Ludomy, gdzie w parku niedaleko Zespołu Szkół im. K. Marcinkowskiego znajduje się niezwykły zabytek  -  były kościół ewangelicki zbudowany w stylu neobarokowym. Uwagę przykuł niedawno  położony nowy dach i ciekawa forma architektury z typowym hełmem barokowym wieńczącym wieżę. Budynek ten jest własnością parafii rzymskokatolickiej w Ludomach , która  pieczołowicie dba o stan techniczny zabytku.

Następnie udano się do Ryczywołu, gdzie w drodze do Urzędu Gminy zatrzymano się przy budynku dawnego kościoła ewangelickiego z roku 1896- najstarszego zabytku Ryczywołu.  Cieszy widok prowadzonych prac zabezpieczających, nowych rynien, które chronią zabytek przed opadami oraz świeżo otynkowane otwory okienne, wykoszony trawnik, wywiezione śmieci i odpady.

Sama gmina Ryczywół nie jest w stanie udźwignąć ciężaru  wszystkich prac konserwatorsko- pielęgnacyjnych. Tym bardziej raduje  i budzi szacunek zaangażowanie wolontariuszy, którzy ofiarują swój czas i pracę  celem ocalenia tego zabytku. Niestety Robert Zimny - jeden z inicjatorów akcji ratowania tego zabytku był w dniu 5 czerwca poza Ryczywołem na młodzieżowych zawodach sportowych i nie mógł udzielić pełnych informacji o prowadzonych pracach i potrzebach z tym związanych.

Wielu Ryczywolan widziałoby w tym budynku miejsce spotkań artystyczno- kulturalnych , salę koncertową - zwłaszcza, że w gmachu tym panuje  świetna akustyka. W roku 2008 Rada Gminy Ryczywół postanowiła uczcić pamięć mieszkańców Ryczywołu pochodzenia niemieckiego i na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego miała miejsce wspólna polsko- niemiecka ekumeniczna   modlitwa za Zmarłych oraz poświęcenie Kamienia Pamięci i Punktu Pomocy Socjalnej Joannitów. Uczestnicy konferencji zatrzymali się  przed Kamieniem Pamięci oddając szacunek wielokulturowej historii Ryczywołu.

Przed Urzędem Gminnym w Ryczywole gości konferencji powitał Wójt Jerzy Gacek oraz członkowie nowozarejestrowanego Stowarzyszenia na rzecz rewitalizacji cmentarzy ewangelickich Gminy Ryczywół.  W Sali Sesyjnej Urzędu Wójt Jerzy Gacek po oficjalnym przywitaniu pogratulował przybyłym z okazji 20- lecia Towarzystwa Polsko- Niemieckiego w Poznaniu a następnie przedstawił  działania samorządu i administracji oraz społeczeństwa w zakresie współpracy międzynarodowej wspominając wizytę Wolfganga Eckerta i Christiana v. Sierakowskiego w marcu 2007, spotkanie pokoleń w sierpniu 2008, wspólne oddanie czci poległym przed pomnikiem Ofiar II wojny Światowej w Ryczywole przez Joannitów i kombatantów i weteranów II wojny i wzruszający gest pojednania, liczne wymiany młodzieżowe i szkolne z inicjatywy wielce zaangażowanego Jochena Krehnke oraz wizyty w Bad Munder i Wiehl w latach 2008 i 2010.

Wójt wspomniał o planowanej na przełom sierpnia- września br. rewizycie z Wiehl w Ryczywole. Następnie Hubert Owczarek przedstawił przy pomocy prezentacji multimedialnej 20 lat pracy TPN w Poznaniu oraz liczne przykłady aktywności  młodzieży i nauczycieli z Ryczywołu, którzy brali udział w sesjach naukowych organizowanych w poprzednich latach przez TPN Poznań.

Na zakończenie spotkania w Urzędzie Wójt  Jerzy Gacek jako jeden z pierwszych samorządowców z powiatu obornickiego został oficjalnie udekorowany odznaką honorową TPN przygotowaną z okazji jubileuszu stowarzyszenia. Odznaka ta symbolizuje flagi Polski i Niemiec oraz podane dwie dłonie Polaka i Niemca.

Goście konferencji zostali zaproszeni przez Wójta na wspólny obiad, podczas którego prowadzono ożywione rozmowy na temat przeszłości ale omawiano plany dalszej współpracy.

Na zakończenie obiadu goście zostali zaskoczeni  widokiem obrazu przedstawiającego polskiego generała dywizji w mundurze armii II Rzeczypospolitej, zamordowanego w Katyniu. Obraz ten znalazł żołnierz armii hitlerowskich Niemiec we Wrześni, zabrał z sobą do Niemiec  i oddał Polakom. Obecnie poszukiwana  jest rodzina zmarłego tragicznie w II wojnie światowej polskiego generała.

Akordem pobytu w Ryczywole było uroczyste złożenie wiązanki kwiatów w barwach białoczerwonych przed Pomnikiem  Ofiar II Wojny Światowej.

Następnie udano się do Warsztatów Terapii Zawodowej w Wiardunkach, gdzie kierownik tej zasłużonej dla społeczeństwa powiatu placówki  - Joanna Bogacz przedstawiła specyfikę pracy oraz sukcesy podopiecznych i kadry pedagogicznej.

Słowa najwyższego uznania i szacunku padły na terenie odnowionego siłami wolontariuszy przy wsparciu samorządu Gminy Ryczywół cmentarza ewangelickiego w Wiardunkach. Planowana jest wspólna modlitwa ekumeniczna w dniu 1.10.2011 z udziałem gości z Niemiec. Uczestnicy konferencji mogli się zapoznać z historią prac pielęgnacyjno- konserwatorskich i naocznie przekonać się o rozmiarach przedsięwzięcia.

Na  zakończenie pobytu na terenie Gminy Ryczywół zwiedzono cmentarz ewangelicki w Boruchowie, gdzie aktualnie prowadzone są prace mające na celu zachowanie charakteru tej nekropolii.

Dokonano podsumowania niezwykle bogatego w wrażenia dnia podróży studyjnej zastanawiając się nad formami dalszej współpracy obu stowarzyszeń szczególnie zaś w zakresie przygotowania wniosków na projekty.

Nawet największe zaangażowanie wolontariuszy w Europejskim Roku Wolontariatu bez wsparcia materialnego z zewnątrz nie jest w stanie zaspokoić potrzeb miejscowego społeczeństwa, dlatego będzie kontynuowana dalsza wymiana doświadczeń i szerokie informowanie opinii publicznej o osiągnięciach i sukcesach w ratowaniu europejskiego dziedzictwa kulturowego.


źródło UG Ryczywół, red. Adam Maliński





Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.
Dożynki w Rożnowie odbywać się będą w dniu 24.08.2024. Jak zwykle święto plonów odbędzie się przy Wielskim Domu Kultury.