Skip to main content


Uczniowie ZS Objezierze byli w Lubeck-Travemunde (foto)

| Adam Maliński | Lokalne

ZS Objezierze w Travemunde

" Mosty do przeszłości- perspektywy na przyszłość"- to  motto polsko-niemieckiej  konferencji  naukowej w Ostseeakademie w Lubeck-Travemunde, która miała miejsce w czasie weekendu 17- 19.10.2014.

W piątkowy poranek  wyjechała z Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu  grupa młodzieży z klasy pierwszej i trzeciej Technikum Żywienia. Byli to absolwenci gimnazjów : Nr 1 i 2 w  Rogoźnie, w Objezierzu, Nr 1 w Obornikach, Połajewie i Ryczywole. Po przyjeździe do hanzeatyckiego miasta Lubeka zwiedzono m.in.: katedrę, ratusz, muzeum Tomasza Manna i  muzeum marcepana. Tradycyjnie wykonano pamiątkowe zdjęcie przed Bramą Holsztyńską.

Następnie udano się do Ostseeakademie, gdzie po zakwaterowaniu, krótkim odpoczynku i kolacji uczestniczono w otwarciu konferencji. Prowadząca seminarium moderatorka dr Rita Scheller z Hanoweru powitała wszystkich uczestników konferencji, w tym także młodzież z Objezierza i jej opiekuna Adama Malińskiego. Mechtild Scheller z Hanoweru skupiła uwagę słuchaczy na następstwa skutków II wojny światowej  w kontekście traumy przeżywanej przez wnuków.  W sobotę po śniadaniu  dr Rita Scheller na przykładzie życia i działalności Bonhoeffera przedstawiła temat : "Mosty do przeszłości - perspektywy do przyszłości ". Po przerwie na kawę pastor Frohlich ze Słupska zaprezentował sytuację kościoła i społeczeństwa w Polsce a po przerwie obiadowej Zbigniew Kullas z Norden omówił dzieje i pracę Centrum Dokumentacyjnego w Tidofeld koło Norden w pobliżu Morza Północnego. O cmentarzach wojennych z I wojny światowej i ekumenicznych projektach relacjonowali pastor  Helmut Brauer i  Adam Maliński.

Wieczorem o  swoich wspomnieniach z okresu uczęszczania do szkoły opowiedział Peter Jeske. W niedzielne przedpołudnie  spotkania polskich i niemieckich chrześcijan  przed i po 1989 roku przedstawił  pastor dr Christoph Ehrlicht z Greisfswald/ Kiel. Gospodarze zapewnili możliwość udziału w nabożeństwie w kościele Pojednania w Travemunde a na zakończenie konferencji każdy mógł zabrać głos w podsumowaniu. Tym razem Jakub Schmidt - absolwent gimnazjum w Ryczywole i aktualnie uczeń w klasie trzeciej Technikum Żywienia dziękując za zaproszenie i  możliwość udziału w konferencji podkreślił znaczenie międzynarodowych spotykań miedzy różnymi pokoleniami ludzi o różnych doświadczeniach  i przeżyciach. Służyć to ma pojednaniu między narodami, niwelowania stereotypów i zawieraniu nowych znajomości i przyjaźni.

Po pożegnalnym obiedzie goście z Objezierza udali się w podróż powrotną do kraju.

Budowa ścieżki rowerowej Oborniki – Żerniki

Jeszcze kilkanaście lat temu rower czy motorower był podstawowym środkiem transportu mieszkańców wsi. Rowerem jeździło się na targ, do urzędu, na dworzec PKP. Obecnie jazda rowerem to głównie rekreacja, rozrywka lub aktywność sportowa.

Zuzanna Ortyl z kolejnym sukcesem

Zuzanna Ortyl wywalczyła 3 miejsce podczas Mistrzostw Okręgu Mażoretek w Kościanie.

Dawne mapy Obornik i okolic

Zapraszamy na wystawę "Dawne mapy Obornik i okolic" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach.

Chcą poprawić bezpieczeństwo na drodze Oborniki - Murowana Goślina

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i radny Rady Miejskiej Adam Stańko wzięli udział w spotkaniu, podczas którego podpisano list intencyjny ws. przebudowy DW187.

Wyłoniono wykonawcę obwodnicy Obornik

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będ...

Będzie bezpieczniej na rogozińskich drogach gminnych

Gmina Rogoźno poinformowała o wyłonieniu firm, które będą odpowiadały za poprawę stanu dróg. 

II Kongres firm w Obornikach

Centrum Rekreacji Oborniki po raz drugi gościło obornickich przedsiębiorców. W kongresie wzięło udział blisko 80 osób.