Przejdź do głównej treści

Uczniowie ZS Objezierze byli w Lubeck-Travemunde (foto)

| Adam Maliński | Lokalne

ZS Objezierze w Travemunde

" Mosty do przeszłości- perspektywy na przyszłość"- to  motto polsko-niemieckiej  konferencji  naukowej w Ostseeakademie w Lubeck-Travemunde, która miała miejsce w czasie weekendu 17- 19.10.2014.

W piątkowy poranek  wyjechała z Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Objezierzu  grupa młodzieży z klasy pierwszej i trzeciej Technikum Żywienia. Byli to absolwenci gimnazjów : Nr 1 i 2 w  Rogoźnie, w Objezierzu, Nr 1 w Obornikach, Połajewie i Ryczywole. Po przyjeździe do hanzeatyckiego miasta Lubeka zwiedzono m.in.: katedrę, ratusz, muzeum Tomasza Manna i  muzeum marcepana. Tradycyjnie wykonano pamiątkowe zdjęcie przed Bramą Holsztyńską.

Następnie udano się do Ostseeakademie, gdzie po zakwaterowaniu, krótkim odpoczynku i kolacji uczestniczono w otwarciu konferencji. Prowadząca seminarium moderatorka dr Rita Scheller z Hanoweru powitała wszystkich uczestników konferencji, w tym także młodzież z Objezierza i jej opiekuna Adama Malińskiego. Mechtild Scheller z Hanoweru skupiła uwagę słuchaczy na następstwa skutków II wojny światowej  w kontekście traumy przeżywanej przez wnuków.  W sobotę po śniadaniu  dr Rita Scheller na przykładzie życia i działalności Bonhoeffera przedstawiła temat : "Mosty do przeszłości - perspektywy do przyszłości ". Po przerwie na kawę pastor Frohlich ze Słupska zaprezentował sytuację kościoła i społeczeństwa w Polsce a po przerwie obiadowej Zbigniew Kullas z Norden omówił dzieje i pracę Centrum Dokumentacyjnego w Tidofeld koło Norden w pobliżu Morza Północnego. O cmentarzach wojennych z I wojny światowej i ekumenicznych projektach relacjonowali pastor  Helmut Brauer i  Adam Maliński.

Wieczorem o  swoich wspomnieniach z okresu uczęszczania do szkoły opowiedział Peter Jeske. W niedzielne przedpołudnie  spotkania polskich i niemieckich chrześcijan  przed i po 1989 roku przedstawił  pastor dr Christoph Ehrlicht z Greisfswald/ Kiel. Gospodarze zapewnili możliwość udziału w nabożeństwie w kościele Pojednania w Travemunde a na zakończenie konferencji każdy mógł zabrać głos w podsumowaniu. Tym razem Jakub Schmidt - absolwent gimnazjum w Ryczywole i aktualnie uczeń w klasie trzeciej Technikum Żywienia dziękując za zaproszenie i  możliwość udziału w konferencji podkreślił znaczenie międzynarodowych spotykań miedzy różnymi pokoleniami ludzi o różnych doświadczeniach  i przeżyciach. Służyć to ma pojednaniu między narodami, niwelowania stereotypów i zawieraniu nowych znajomości i przyjaźni.

Po pożegnalnym obiedzie goście z Objezierza udali się w podróż powrotną do kraju.

Z okazji Dnia Ziemi reprezentanci Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach odwiedzili Dom Senior Plus w Obornikach, mieszczący się przy kościele Farnym. Seniorzy spotkali się z Prezesem PWiK Krzysztofem Nowackim, by porozmawiać o jednym z najważniejszych zasobów naszej planety – wodzi…
Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu intensywnie pracuje nad budową obwodnicy Rogoźna. 
Z udziałem władz Gminy Ryczywół odbyło się w Centrum Integracji Społecznej śniadanie wielkanocne.
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach prowadzi kolejne prace. Tym razem dotyczą one budowy nowej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w Dąbrówce Leśnej.
Mieszkańcy Sołectwa Owczegłowy zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla swoich sąsiadów, których 11 kwietnia 2025 roku dotknęła ogromna tragedia i spłonął ich dom.
Obornicki Kongres Firm pokazuje, jak bardzo potrzebna jest organizacja potkań eksperckich dla przedsiębiorców.
W Obornikach powstał pierwszy ogólnodostępny zdrój wodny. Wybudowano go obok Szkoły Podstawowej nr 4 w Obornikach.