Skip to main content


140-lecie OSP Rogoźno

| eoborniki.pl za osp rogoźno | Lokalne

OSP Rogoźno ma 140 lat (fot osp)

W najbliższa sobotę 14 czerwca 140 urodziny będzie obchodziła OSP Rogoźno.

Założenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnie datuje się na dzień 15 czerwca 1874 roku. W dawnej Polsce miasta i osady wiejskie z dominującą w nich drewnianą zabudową, dachami krytymi słomą lub gontem, łatwo padały ofiarą pożarów. Rogoźno nie było wyjątkiem, częste pożary niszczyły nie tylko budynki ale i ich zawartości o znaczeniu historycznym.

Dokumenty historyczne mówią, że po pożarze w 1427 r. król Władysław Jagiełło, korzystając z prawa magdeburskiego potwierdził zniszczenie dokumentów miejskich. Natomiast król Zygmunt Stary po ogromnym pożarze w 1523r. potwierdził przywilej odbywania jarmarków w wyznaczone dni. Kolejne większe pożary nawiedziły miasto w latach 1530, 1535, 1581, 1641. W 1668 r. konsekrowano ponownie kościół św. Wita odbudowany po pożarze a w 1684 r. z powodu kolejnego pożaru, komisja królewska obniżyła o czwartą część wysokość tzw. hiberny czyli opłatę za zimowe leże wojska. Pożary w latach 1714, 1716 i 1766, przyniosły kolejne straty miastu. Podczas wielkiego pożaru w roku 1783, kiedy to spłonęło 140 domów, zniszczeniu uległa również skrzynia Bractwa Strzeleckiego z dokumentami o przywilejach brackich.
 
Dziewięć lat później, w pruskim już Rogoźnie wybuchły dwa wielkie pożary podczas których spłonęło 87 domów, synagoga, gorzelnia i liczne budynki gospodarcze. Straty oszacowano na 365 tys. florenów. W celu ograniczenia niebezpieczeństwa pożarowego, władze miejskie wydawały liczne rozporządzenia.   W wyniku których powołano czynne służby takie jak straż miejska i cechy rzemieślnicze do pełnienia służby ogniowej. Wieczorami strażnicy obchodzili miasto i śpiewali: „Już dziesiąta na zegarze, Spać panowie gospodarze. Strzeżcie ognia i złodzieja, W Panu Bogu jest nadzieja. Na sługi się nie spuszczajcie, Lepiej sami doglądajcie”. Domostwa i budynki wyposażone zostały w drabiny, beczki lub kadzie na wodę, osęki /bosaki/, konwie i sikawki, na gospodarzach domów ciążył obowiązek dopilnowania częstego czyszczenia kominów. Wielka ostrożność przyniosła rezultaty, miasto nie nawiedzały już ogromne pożogi, wybuchały tylko pożary miejscowe ale znaczące z punktu historycznego. W 1806r. od uderzenia pioruna spłonął drewniany kościół ewangelicki, który usytuowany był przy Nowym Rynku i stał w miejscu późniejszego więzienia przekształconego z biegiem lat na potrzeby internatu LO a obecnie, po modernizacji służy jako budynek mieszkalny. Dziesięć lat później, pożar zniszczył zabudowę staromiejskiej części Rogoźna czyli Stary Rynek wraz z sąsiednimi uliczkami. Kolejny, znaczący pożar pochłonął stary, drewniany kościół szpitalny św. Ducha, który znajdował się w miejscu obecnego budynku poczty polskiej oraz spłonęły 33 budynki mieszkalne. Niedługo po tych wydarzeniach, w celu ograniczenia klęski pożarów, powołano do działalności w Rogoźnie Stowarzyszenie Ogniowe. A parę lat później u zbiegu ul. Ogrodowej i Małej Szkolnej zbudowano pierwszą stałą remizę gdzie 15 czerwca 1874 r. legalnie rozpoczęła działalność jednostka OSP w Rogoźnie z burmistrzem Weise na czele. W ciągu pierwszego roku działania do straży Pożarnej przystąpiło 50 mieszkańców Rogoźna.
 
Więcej na temat historii OSP Rogoźno można znaleźć na stronie internetowej jednostki. Program sobotnich uroczystości przedstawia się następująco: 

14:15 - Zbiórka uczestników przed remizą OSP Rogoźno (Nowa 4)
14:30 - Przemarsz ulicami miasta do kościoła św. Wita
15:00 - Msza św.
16:00 Przemarsz ulicami miasta do amfiteatru OSP ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem na Placu Powstańców Wlkp.
17:00 - Przemówienia / odznaczenia / poczęstunek / występy artystyczne.

Budowa ścieżki rowerowej Oborniki – Żerniki

Jeszcze kilkanaście lat temu rower czy motorower był podstawowym środkiem transportu mieszkańców wsi. Rowerem jeździło się na targ, do urzędu, na dworzec PKP. Obecnie jazda rowerem to głównie rekreacja, rozrywka lub aktywność sportowa.

Zuzanna Ortyl z kolejnym sukcesem

Zuzanna Ortyl wywalczyła 3 miejsce podczas Mistrzostw Okręgu Mażoretek w Kościanie.

Dawne mapy Obornik i okolic

Zapraszamy na wystawę "Dawne mapy Obornik i okolic" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach.

Chcą poprawić bezpieczeństwo na drodze Oborniki - Murowana Goślina

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i radny Rady Miejskiej Adam Stańko wzięli udział w spotkaniu, podczas którego podpisano list intencyjny ws. przebudowy DW187.

Wyłoniono wykonawcę obwodnicy Obornik

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będ...

Będzie bezpieczniej na rogozińskich drogach gminnych

Gmina Rogoźno poinformowała o wyłonieniu firm, które będą odpowiadały za poprawę stanu dróg. 

II Kongres firm w Obornikach

Centrum Rekreacji Oborniki po raz drugi gościło obornickich przedsiębiorców. W kongresie wzięło udział blisko 80 osób.