Skip to main content


140-lecie OSP Rogoźno

| eoborniki.pl za osp rogoźno | Lokalne

OSP Rogoźno ma 140 lat (fot osp)

W najbliższa sobotę 14 czerwca 140 urodziny będzie obchodziła OSP Rogoźno.

Założenie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogoźnie datuje się na dzień 15 czerwca 1874 roku. W dawnej Polsce miasta i osady wiejskie z dominującą w nich drewnianą zabudową, dachami krytymi słomą lub gontem, łatwo padały ofiarą pożarów. Rogoźno nie było wyjątkiem, częste pożary niszczyły nie tylko budynki ale i ich zawartości o znaczeniu historycznym.

Dokumenty historyczne mówią, że po pożarze w 1427 r. król Władysław Jagiełło, korzystając z prawa magdeburskiego potwierdził zniszczenie dokumentów miejskich. Natomiast król Zygmunt Stary po ogromnym pożarze w 1523r. potwierdził przywilej odbywania jarmarków w wyznaczone dni. Kolejne większe pożary nawiedziły miasto w latach 1530, 1535, 1581, 1641. W 1668 r. konsekrowano ponownie kościół św. Wita odbudowany po pożarze a w 1684 r. z powodu kolejnego pożaru, komisja królewska obniżyła o czwartą część wysokość tzw. hiberny czyli opłatę za zimowe leże wojska. Pożary w latach 1714, 1716 i 1766, przyniosły kolejne straty miastu. Podczas wielkiego pożaru w roku 1783, kiedy to spłonęło 140 domów, zniszczeniu uległa również skrzynia Bractwa Strzeleckiego z dokumentami o przywilejach brackich.
 
Dziewięć lat później, w pruskim już Rogoźnie wybuchły dwa wielkie pożary podczas których spłonęło 87 domów, synagoga, gorzelnia i liczne budynki gospodarcze. Straty oszacowano na 365 tys. florenów. W celu ograniczenia niebezpieczeństwa pożarowego, władze miejskie wydawały liczne rozporządzenia.   W wyniku których powołano czynne służby takie jak straż miejska i cechy rzemieślnicze do pełnienia służby ogniowej. Wieczorami strażnicy obchodzili miasto i śpiewali: „Już dziesiąta na zegarze, Spać panowie gospodarze. Strzeżcie ognia i złodzieja, W Panu Bogu jest nadzieja. Na sługi się nie spuszczajcie, Lepiej sami doglądajcie”. Domostwa i budynki wyposażone zostały w drabiny, beczki lub kadzie na wodę, osęki /bosaki/, konwie i sikawki, na gospodarzach domów ciążył obowiązek dopilnowania częstego czyszczenia kominów. Wielka ostrożność przyniosła rezultaty, miasto nie nawiedzały już ogromne pożogi, wybuchały tylko pożary miejscowe ale znaczące z punktu historycznego. W 1806r. od uderzenia pioruna spłonął drewniany kościół ewangelicki, który usytuowany był przy Nowym Rynku i stał w miejscu późniejszego więzienia przekształconego z biegiem lat na potrzeby internatu LO a obecnie, po modernizacji służy jako budynek mieszkalny. Dziesięć lat później, pożar zniszczył zabudowę staromiejskiej części Rogoźna czyli Stary Rynek wraz z sąsiednimi uliczkami. Kolejny, znaczący pożar pochłonął stary, drewniany kościół szpitalny św. Ducha, który znajdował się w miejscu obecnego budynku poczty polskiej oraz spłonęły 33 budynki mieszkalne. Niedługo po tych wydarzeniach, w celu ograniczenia klęski pożarów, powołano do działalności w Rogoźnie Stowarzyszenie Ogniowe. A parę lat później u zbiegu ul. Ogrodowej i Małej Szkolnej zbudowano pierwszą stałą remizę gdzie 15 czerwca 1874 r. legalnie rozpoczęła działalność jednostka OSP w Rogoźnie z burmistrzem Weise na czele. W ciągu pierwszego roku działania do straży Pożarnej przystąpiło 50 mieszkańców Rogoźna.
 
Więcej na temat historii OSP Rogoźno można znaleźć na stronie internetowej jednostki. Program sobotnich uroczystości przedstawia się następująco: 

14:15 - Zbiórka uczestników przed remizą OSP Rogoźno (Nowa 4)
14:30 - Przemarsz ulicami miasta do kościoła św. Wita
15:00 - Msza św.
16:00 Przemarsz ulicami miasta do amfiteatru OSP ze złożeniem kwiatów pod pomnikiem na Placu Powstańców Wlkp.
17:00 - Przemówienia / odznaczenia / poczęstunek / występy artystyczne.

Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.
W Obornikach ruszyła po miesięcznej przerwie Strefa Płatnego Parkowania. Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian. Strefa obowiązuje już od godz. 07:00!