Skip to main content


Uczniowe z Objezierza byli w Lubece

| Adam Maliński | Lokalne

Objezierze w Travemunde

W dniach 23- 25.05.2014 przebywała w Lubece  i Travemunde grupa uczennic  z  klas drugich i trzecich Technikum Hotelarskiego  oraz Technikum Żywienia. Opiekunami byli Jan Napierała i Adam Malinski.

Po prawie ośmiogodzinnej podróży zwiedzono centrum starego miasta, w tym ratusz, muzeum marcepana, kawiarnię Niederegger , bramę Holstentor, Buddenbrookshaus i obejrzano panoramę miasta z wieży kościoła Petrikirche. Objezierskiej młodzieży towarzyszył w czasie zwiedzania miasta pastor Helmut Brauer, który pokazał gościom z Polski stoiska kilkudziesięciu miast Hanzy z Niemiec i całej Europy, w tym także m.in.: Torunia, Krakowa, Gdańska. Zwiedzaniu nie przeszkodziła gwałtowna ulewa, gdyż zorganizowano błyskawicznie plastykowe płaszcze przeciwdeszczowe. 

Następnie udano się do Travemunde, gdzie gości z Polski powitała Sibylle Dreher zapraszając na kawę i ciasto. Konferencję rozpoczął referat prof. Margit Eschenbach " Kobieta przedstawia swój  anty-wzór do naśladowania, potem Sibylle  Dreher przedstawiła temat: "Jaki wpływ miała moja matka na moje życie?" 

Po kolacji obejrzano dokumentarny film  dr  Matthiasa Wagnera "Mazury - historia nowej Ojczyzny ". W sobotnie przedpołudnie uwagę słuchaczy skupiła dr Maria Werthan przedstawiając referat " Znaczenie wzorów do naśladowania w naszym życiu  i jakie mają one oddziaływanie na nasze życie ?". Po przerwie kawowej Ingrid Meyer - Legrand omówiła temat " Kto i jak wpływa  na  nasze życie ? - Wzory wychowawcze i  wzorce kobiet w czasach faszyzmu i czasach powojennych ". 

Po przerwie obiadowej , w czasie której uczennice z Objezierza razem z przybyłym z Luchow redaktorem Berndem Bruno Meyerem zobaczyły brzeg Morza Bałtyckiego na wysokości Hermannshohe obejrzano fragmenty filmów w kontekście pytania "  Jakie obrazy kobiet zostały utrwalone poprzez filmy fabularne". Pokaz filmowy komentowała dr. Michaela Ast  z Datteln / Nadrenia Westfalia. Następnie po przerwie na kawę i ciasto  Sigrid Schuster  z Heidelberg zreferowała pracę magisterską jednej z polskich studentek " Indywidualna i zbiorowa pamięć  na podstawie wspomnień świadków historii". 

Wieczorem korzystając ze wspaniałej słonecznej pogodny można było zwiedzić miasteczko wypoczynkowe i port Travemunde  i wysłuchać koncertu muzycznego przed bramą Holstentor w Lubece. W niedzielne przedpołudnie w zastępstwie Alexandry Damsi z Rumunii dr Maria Werthan zaprezentowała bolesny i często dramatyczny temat eurosierot " Dzieci bez wzorców do naśladowania - nowy rozwój w  południowo-wschodniej Europie  " natomiast Beata Jakusz wygłosiła referat "Obrazy kobiet w Polsce". Konferencję zakończyła dyskusja podsumowująca  a wśród zabierających głos nie zabrakło uczennicy Pauliny Jurgi z Objezierza. 

Po obiedzie i pożegnaniu powrócono do Objezierza  i uczestnicy wyjazdu studyjnego zdążyli jeszcze pójść do lokalu wyborczego biorąc udział w głosowaniu do Parlamentu Europejskiego.

 DSC7448 AaumC k2

Sołectwo Dąbrówka Leśna organizuje wyjazd do Warszawy. Jednym z punktów wycieczki jest wizyta w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Koleje Wielkopolskie informują, że utrudnienia w ruchu pociągów mogą potrwać do godz. 18:00.
Pożar nasypu kolejowego wymusił wstrzymanie ruchu pociągów na odcinku Oborniki - Rogoźno. Są duże opóźnienia.
Gmina Oborniki opublikowała informację na temat postępów prac remontowych na małym moście.
W sobotę, 30 sierpnia w Stobnicy świętowano 95. Rocznice Poświęcenia Sztandaru Powstańców i Wojaków w Stobnicy. Swoją obecnością, zaszczycili mieszkańców Burmistrz Obornik Tomasz Szrama, Starosta Obornicki Zofia Kotecka oraz Radne Rady Miejskiej Katarzyna Korczyńska oraz Renata Małyszek.
 Władze Gminy Rogoźno złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Solidarności w rocznice podpisania Porozumień Sierpniowych.
W Obornikach ruszyła po miesięcznej przerwie Strefa Płatnego Parkowania. Kierowcy muszą przyzwyczaić się do zmian. Strefa obowiązuje już od godz. 07:00!