Skip to main content

Odszedł Franciszek Taberski

| UM Oborniki | Lokalne

Odszedł Franciszek Taberski, fot. żródło UM ObornikiW czwartkowe (21.04.2011) popołudnie pożegnaliśmy znanego niemal przez wszystkich Oborniczan, darzonego ogromnym szacunkiem i uznaniem historyka, nauczyciela i działacza społecznego – Franciszka Taberskiego.

Zapamiętamy go wszyscy jako nauczyciela, kombatanta, związkowca i działacza kulturalnego. Pan Franciszek Taberski urodził się w 1913 r. w Chorośnicy w powiecie Nowy Tomyśl. W 1934 r. podjął studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, kilkakrotnie przerywane poborami wojskowymi. W czasie II wojny światowej walczył z okupantem hitlerowskim jako żołnierz armii polskiej. Pierwsze nauczycielskie doświadczenie profesora Franciszka Taberskiego to nauka pisania i czytania, której profesor udzielał prostym żołnierzom w obozie Wezuwe koło Kolonii.

Praca nauczycielska pana Franciszka Taberskiego polegała nie tylko na nauczaniu ale przede wszystkim na wychowaniu, organizowaniu uroczystości kulturalnych, patriotycznych i religijnych na terenie obozu. Profesor pracował jako nauczyciel w obozie wysiedleńców w Milheim w Kolonii w okresie od maja 1945 r. do lipca 1946 r.

 Po powrocie do kraju podejmuje pracę w inspektoracie szkolnym w Nowym Tomyślu a 1 września 1946 r. rozpoczyna pracę nauczyciela w Miejskim Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym w Nowym Tomyślu.

W 1950 r. roku rozpoczyna pracę w obornickim liceum. W 1951 r. spod jego skrzydeł wyszli pierwsi maturzyści. W 1955 r. obejmuje funkcje wicedyrektora liceum, którą pełni do 1975 r. Po przejściu na emeryturę w 1988 r. nie zaprzestał pracy nauczycielskiej.
Profesor Franciszek Taberski był również aktywnym działaczem społecznym. Przez 30 lat piastował funkcje radnego Rady Powiatowej, Rady Miejskiej i Gminnej Rady Narodowej w Obornikach.

Ściśle współpracował z biblioteką publiczną i współorganizował Izbę Regionalną w Bibliotece Publicznej w Obornikach. Jest współautorem książki „Dzieje Obornik”. W czasopiśmie ZNP redagował artykuły o osadnictwie na ziemi obornickiej. Był opiekunem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Na początku lat 90-ych profesor, jako niepodważalny autorytet, był powołany jako członek komisji egzaminacyjnych na Wydziale Historii UAM. 

Zasługi i ciężka praca profesora były dostrzegane i doceniane. Władze oświatowe wystawiały profesorowi wyróżniające oceny pracy. Profesor otrzymał nagrodę I stopnia  Ministra Oświaty, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

W 1972 r. Kurator Oświaty nadał panu Franciszkowi Taberskiemu zaszczytny tytuł Profesora Szkoły Średniej a w 1979 r. profesor został wpisany do Księgi Zasłużonych dla Oświaty i Wychowania Wielkopolski. Otrzymał również medal Zasłużony dla Ziemi Obornickiej.

21 kwietnia pożegnaliśmy wybitnego człowieka, niezwykle pracowitego, otwartego i życzliwego ludziom. Kogoś, kto wniósł do naszego życia nie tylko wspomnienia, ale wartości które zawsze będą w nas obecne. W czasie wieloletniej działalności społecznej zaskarbił sobie przyjaźń, szacunek i uznanie wśród lokalnej społeczności.

Ogromna rzesza osób, która żegna dziś naszego Drogiego Przyjaciela uzmysławia nam wszystkim, jak był wielkim, życzliwym i wspaniałym człowiekiem.
Takim będziemy go wspominać i taki pozostanie w naszej pamięci.

źródło UM Oborniki

Przywrócono przejście dla pieszych na małym moście w Obornikach. Informację przekazał obornicki urząd. 
Urząd Miejski w Obornikach informuje o wprowadzeniu zmian w rozkładzie jazdy komunikacji. Powodem jest zakończenie wakacji, ale także trwający remont mostu.
Rogozińscy radni nie zajęli się na środowej sesji swoimi dietami. Przy jednym głosie wstrzymującym się przełożyli temat na kolejne posiedzenie.
Mieszkańcy Sołectwa Nienawiszcz dokonali wyboru sołtysa. Było wiele podziękowań dla pani Krystyny Pyssy za lata pracy na rzecz wsi.
Radna Edyta Mikołajczak złożyła 27 sierpnia pismo z rezygnacją z mandatu Radnej Rady Miejskiej w Obornikach z dniem 28 sierpnia 2024.
Dzisiaj w Budziszewku odbędą się Dożynki Gminny Rogoźno. Święto plonów rozpocznie się już od godziny 13.
Dożynki w Rożnowie odbywać się będą w dniu 24.08.2024. Jak zwykle święto plonów odbędzie się przy Wielskim Domu Kultury.