Przejdź do głównej treści

Nowi sołtysi w Stobnicy i Osowie

| UM Oborniki | Lokalne

fot. UM ObornikiW tym tygodniu w naszej Gminie odbyły się kolejne zebrania wiejskie, podczas których mieszkańcy wybrali swych sołtysów. 29 marca na zebraniu w nowej świetlicy wiejskiej w Stobnicy 49  osób uprawnionych do głosowania  wybrało nową panią sołtys. Mieszkańcy obdarzyli swym zaufaniem Marię Sahan, która zastąpiła pełniącego tę funkcję do tej pory sołtysa Ryszarda Szramę.

W tym dniu odbyły się także wybory do Rady Sołeckiej, do której weszli:

  • Wojciech Szrama
  • Joanna Wojtkowiak
  • Iwona Sahan

30 marca odbyło się natomiast zebranie w Osowie. Emocjonujące było zarówno sprawozdanie ustępującego sołtysa, Grzegorza Mączyńskiego, jak i same wybory, które musiały zostać powtórzone. W pierwszej turze kandydaci: Małgorzata Kalotka i Zdzisław Markiewicz uzyskali taką samą liczbę, 14 głosów. Trzecia kandydatka otrzymała 4 głosy, oddano również jeden głos nieważny. Zgodnie ze statusem wsi, w momencie gdy dwóch kandydatów dostaje takie same poparcie, wybory powtarza się. Takie też przyjęto rozwiązanie. Ostatecznie sołtysem Osowa został Zdzisław Markiewicz, uzyskując 1 głos więcej niż jego kontrkandydatka. W skład nowej rady sołeckiej weszli:

  • Małgorzata Kalotka
  • Sławomir Łakota
  • Grzegorz Mączyński
  • Teresa Napierała

źródło UM Oborniki

Od 08.03.2026 r. na odcinku kolejowym Oborniki – Rogoźno wprowadzone zostaną czasowe zmiany w ruchu pociągów. Za połączenia regionalne pojadą autobusy zastępcze, a część składów dalekobieżnych zostanie skierowana objazdami. Utrudnienia potrwają do 26.03.2026 r.
Gmina Rogoźno pozyskała łącznie 251 660 zł z funduszy Województwa Wielkopolskiego na kluczowe działania prośrodowiskowe. Środki te zostaną podzielone na poprawę jakości wód w jeziorach oraz stworzenie strategii klimatycznych. 
To jedno z najważniejszych wydarzeń biznesowych w gminie Oborniki. 10.04.2026 r. w Centrum Rekreacji Oborniki odbędzie się IV Kongres Firm. W programie: AI w biznesie, marketing, przywództwo i networking.
27.02.2026 r. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach gościła Wicewojewodę Wielkopolską Karolinę Fabiś-Szulc. Rozmowy dotyczyły realizacji zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej oraz planów na 2026 rok.
Zarząd Powiatu Obornickiego 26.02.2026 r. ogłosił otwarte konkursy ofert na realizację zadań publicznych w 2026 roku. Organizacje pozarządowe mogą ubiegać się o dotacje m.in. na edukację, kulturę, sport, turystykę i wypoczynek dzieci i młodzieży.
Gmina Oborniki otrzyma ponad 11 mln zł na zwiększenie konkurencyjności komunikacyjnej. Środki na inwestycje samorząd pozyska z Metropolii Poznań.
Kilka tygodni temu w rozmowie z naszą redakcją Burmistrz Obornik zapowiadał nową lokalizację dla „Bajki”. Dziś są konkrety. Gmina przedstawiła koncepcję nowego obiektu przy fontannie w centrum Obornik.