Przejdź do głównej treści

Powiatowe polowanie na drapieżniki

| UM Oborniki | Lokalne

Polowanie na lisa, fot. UM ObornikiW związku z rozpoczętymi w połowie lat 90 akcjami szczepienia lisów przeciw wściekliźnie populacja tego drapieżnika rozrosła się do trudnego do opanowania poziomu. To z kolei doprowadziło do zmniejszenia liczebności zwierzyny drobnej na terenie całego kraju. Presja lisów na populację kuropatw i zajęcy jest na tyle duża, że na przestrzeni kilku lat doprowadziła do ich zdziesiątkowania, a w niektórych rejonach do wyginięcia.

Myśliwi dawno dostrzegli ten problem i próbując chronić zwierzynę drobną, organizują reintrodukcje oraz tworzą dla nich ostoje. W sobotę, 12 lutego br. myśliwi z powiatu obornickiego zorganizowali wspólne polowanie na lisy. Inicjatorem było Koło Łowieckie nr 55 „Bóbr” w Obornikach, a organizacją zajął się łowczy koła, Piotr Winkowski oraz zastępca nadleśniczego Kwiryn Naparty. W akcję włączyły się również inne koła miedzy innymi KŁ nr 52 „Szarak”, KŁ nr 53 „Jeleń”, KŁ nr 54 „Nad Flintą”, KŁ nr 56 „Rogacz” oraz KŁ nr 79 „Orzeł”.

Od wczesnych godzin rannych myśliwi polowali na terenie swoich kół na drapieżniki, a po południu na terenie strzelnicy w Dąbrówce Leśnej odbyło się wspólne zakończenie. Na pokocie znalazło się 25 lisów i 1 jenot. Najwięcej lisów, bo aż 17 pozyskali myśliwi z koła łowieckiego „Rogacz”. Kolejno w kole „Bóbr” myśliwi pozyskali 3 lisy, 2 lisy w KŁ „Jeleń”, 2 lisy w KŁ „Nad Flintą”, a 1 lisa w KŁ „Szarak”. Królem polowania został polujący gościnnie w „Rogaczu” Jerzy Zieliński, który pozyskał 6 lisów. Wicekrólem został Ireneusz Statucki natomiast tytuł króla pudlarzy zdobył Waldemar Kaizer.

Kwiryn Naparty i Piotr Winkowski podziękowali myśliwym za zaangażowanie i okazaną pomoc oraz zapewnili, że w przyszłym sezonie również zorganizowana zostanie podobna akcja, ale powiększona o 2 koła łowieckie. Po zakończeniu polowania odbyła się wspólna biesiada. Myśliwi mogli posmakować świetnie przyrządzonego pieczonego dzika oraz żurek. Biesiada trwała do wieczora, a myśliwi mieli okazję poznać kolegów polujących "za miedzą" oraz wymienić spostrzeżenia i poglądy na tematy łowieckie.

źródło UM Oborniki

Budowa nowoczesnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Obornikach zbliża się do zakończenia. To inwestycja, która w praktyce wpłynie nie tylko na sprawniejszą gospodarkę odpadami, ale także na poprawę jakości życia mieszkańców oraz standardów ochrony środowiska w całej gminie.
Pasażerowie komunikacji publicznej w Obornikach doczekają się toalety na dworcu. Burmistrz Obornik podpisał umowę na realizację zadania.
W Kowanówku trwa zbiórka na zakup defibrylatora AED przy świetlicy przy ul. Tarninowej 23. Do osiągnięcia celu wciąż brakuje środków. Organizatorzy apelują do mieszkańców o wsparcie.
Na 5 budynkach rogozińskich szkół pojawiły się defibrylatory AED. To efekt projektu zrealizowanego z Budżetu Obywatelskiego. 
Firma Colas Polska przebuduje ulicę Obornicką w Kowanówku. Gmina Oborniki pozyskała na ten cel środki z projektu projektu „Zrównoważona mobilność miejska w Metropolii Poznań – Etap II”.
Powiat obornicki realizuje dużą modernizację osnowy geodezyjnej. Prace obejmują cały teren i potrwają do listopada 2026 r., a ich efekty wpłyną na mapy i inwestycje.
25.04.2026 r. na parkingu Starostwa Powiatowego w Obornikach odbędzie się wydarzenie Biketag. W godzinach 10:00–14:00 mieszkańcy będą mogli oznakować rower i wziąć udział w akcjach związanych z bezpieczeństwem.