Przejdź do głównej treści

Montaż figury Matki Bożej

| Lokalne

Trwa montaż figury Matki Bożej na skwerze przy rondzie Melzera. To miejsce potocznie przez mieszkańców Rogoźna jest nazywane "koło figury".

Figura została ufundowana przez dyrektora fabryki „Młynotwórnia” Bronisława Kolesińskiego w 1921 roku. Uroczystego poświęcenia przy udziale młodzieży szkolnej i parafian dokonał ks. proboszcz Konrad Pomorski. Plac pod figurę wydzierżawiło miasto gminie katolickiej stosowną uchwałą Rady Miejskiej za czynsz dzierżawny w wysokości 1 marki rocznie. Figurę ustawiono na trójkątnym placu – na środku dzisiejszego ronda. W 1928 roku trójkąt ten zlikwidowano, gdyż tamował komunikację autobusową i transport długiego drewna budowlanego na posesję Jana Cieśnika. Wówczas figurę przeniesiono na miejsce, na którym stoi obecnie, ofiarowane przez rodzinę Cieśników.

W 1939 roku Niemcy zniszczyli figurę i dopiero po ich ucieczce w 1946 roku ufundowano nową, którą 20.10.1946 poświęcił ks. kan. Marian Lesiński. We wrześniu 1956 miało miejsce uroczyste odnowienie ślubów jasnogórskich. Pod figurą na specjalnym rusztowaniu wzniesiono okazały ołtarz i ks. kan. Lesiński odprawił mszę św., podczas której licznie zebrani mieszkańcy Rogoźna głośno powtarzali tekst odczytywanych przez kapłana ślubów. Patriotyczne kazanie wygłosił ks. Szmania – proboszcz prusiecki.
(źródło informacji historcznej – www.rogozno.pl)

Dziękujemy za informację i zdjęcie Przemysławowi Nowaczykowi.

 

Budowa obwodnicy Obornik w ciągu S11 czeka na postanowienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu — poinformowała wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc.
Masz pomysł na działanie? Działasz społecznie? A może szukasz wsparcia dla swojej organizacji? W środę, 22 lipca, odbędzie się pierwsze spotkanie poświęcone Przystani NGO – inicjatywie stworzonej z myślą o integracji i rozwoju środowiska społecznego w gminie Oborniki.
Na początku sierpnia wystartuje nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2027 Gminy Rogoźno.
W piątkowy poranek LGD Kraina Trzech Rzek zorganizowała szkolenie dotyczące przygotowania wniosku o przyznanie pomocy na opracowanie koncepcji Smart Village.
Liczba i skala największych inwestycji na sieci dróg krajowych w Wielkopolsce pokazują, jak duże zmiany czekają układ transportowy regionu w najbliższych latach. Na różnych etapach przygotowania, przetargów i realizacji znajdują się obecnie 24 zadania o długości ponad 400 km - informuje Alina Cieśl…
Agroturystyka "Sołtysówka" zaprasza odwiedzających w weekendy, ale także w środy.
Gmina Oborniki pozyskała środki dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Azorek". Umowę o dofinansowanie została podpisana przez Burmistrza Obornik Tomasza Szramę i Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego.