Przejdź do głównej treści

Rada Miejska w Obornikach przyjęła uchwałę o sporcie

| UM Oborniki | Lokalne

fot. UM ObornikiZgodnie z art. 27 ust. 1 Ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, zadaniem własnym gminy jest tworzenie warunków, w tym organizacyjnych, sprzyjających rozwojowi sportu. Rada Miejska może tym samym określić warunki i tryb finansowania ww. zadania.

Dotychczas Gmina Oborniki wspierała sport przede wszystkim środkami z pożytku publicznego, dodatkowo kluby mogły liczyć na częściową pomoc Obornickiego Centrum Sportu. Nowa ustawa pozwala gminie bezpośrednio w formie dotacji przekazać środki na takie cele jak: wynagrodzenie trenerów, stypendia sportowe dla zawodników oraz niektóre koszty organizacyjne.

Burmistrz Tomasz Szrama, od początku swojego urzędowania, zapowiadał większą pomoc dla klubów, dlatego też przez kilka tygodni trwały prace nad przygotowaniem uchwały o sporcie. Nie był to temat łatwy, bowiem uchwały które podejmowały inne samorządy były kwestionowane m.in. przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Przygotowana uchwała omawiana była na poszczególnych komisjach, a jej treść częściowo ulegała zmianie pod wpływem wielu głosów i opinii radnych. Jedna rzecz była najważniejsza, że wszyscy radni chcieli ją podjąć, po to aby dokładnie określić w jaki sposób samorząd może wspierać sport.

Podczas sesji, 28 stycznia po merytorycznej dyskusji dotyczącej kwestii natury formalno prawnej, Rada Miejska w Obornikach podjęła uchwałę w sprawie ustalenia warunków oraz trybu finansowego wspierania rozwoju sportu w Gminie Oborniki. Środki przyznawane będą na podstawie konkursu organizowanego przez burmistrza, do którego przystępować mogą kluby, składając odpowiednie wnioski.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego, jeżeli organy nadzorcze nie będą miały do niej żadnych zastrzeżeń.  

źródło UM Oborniki

W niedzielę, 9 listopada w Kiszewie miało miejsce ważne wydarzenie. Tego dnia odsłonięto tablicę historyczno-edukacyjną.
W Ryczywole na Placu 1 Maja i ul. Czarnkowskiej trwają prace budowlane. 
Ministerstwo Sportu przyznało Gminie Rogoźno 829 000 zł na budowę nowego Orlika przy ul. Za Jeziorem 40. To ważny krok dla lokalnej infrastruktury – choć wśród mieszkańców wraca również pytanie o długo wyczekiwaną halę sportową.
Droga do Sycyna zostanie zmodernizowana. Gmina Oborniki wsparła powiatową inwestycję.
Po latach przygotowań ekspresowa S11 zbliża się do Obornik. Jeszcze w 2025 roku ma zostać ogłoszony przetarg na budowę odcinka kolejnego odcinaka do  Ujście, a w regionie ruszyły pierwsze prace przygotowawcze w terenie. 
W przedszkolu „Bajka” w Obornikach biało-czerwone barwy towarzyszyły dzieciom już od kilku dni. Najmłodsi z dumą uczcili Święto Niepodległości, łącząc zabawę, sztukę i patriotyzm.
To dzień, w którym wszyscy mówimy jednym głosem – Polska jest nasza. 11 listopada Oborniki, Rogoźno i Ryczywół zamienią się w scenę wspólnego świętowania – z hymnem, flagami, biegami i koncertami.