Przejdź do głównej treści

Wiadomo, ile zapłacą oborniczanie za śmieci!

| Łukasz | Lokalne

Wczoraj, tj. 12 marca, do późnych godzin wieczornych trwało VI posiedzenie Zgromadzenia Związku Międzygminnego "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej". Jedną z podjętych decyzji było ustalenie wysokości opłaty śmieciowej.

Sprawa wysokości opłaty była kością niezgody pomiędzy Poznaniem, a gminami ościennymi. Jeszcze podczas wczorajszego posiedzenia zmianie uległa kwota podstawowa. Proponowana przez Zarząd, a więc m.in. przez za-cę Prezydenta Poznania Mirosława Kruszyńskiego, stawka 12,50zł za osobę miesięcznie została obniżona przez Zgromadzenie do poziomu 12,00zł przy 10 głosach "za", 6 "przeciw" i 1 wstrzymującym się.

Zgromadzenie przyjęło stawkę degresywną. Oznacza to, że im więcej osób znajduje się w gospodarstwie, tym opłata "za głowę" będzie niższa. Dokładnie wygląda to w ten oto sposób:

- gospodarstwa do 3 osób - za każdą osobę opłata wynosi 12zł (gospodarstwo 3 osobowe zapłaci łącznie 36zł)

- gospodarstwa z 4 osobami - 11,40zł (łącznie 45,60zł)

- gospodarstwo z 5 osobami - 10,80zł (łącznie 54,00zł)

- gospodarstwo z 6 osobami - 10,20zł (łącznie 61,20zł)

- gospodarstwo z 7 osobami - 9,60zł (łącznie 67,20zł)

- gospodarstwo z 8 osobami - 9,00zł (łącznie 72,00zł)

- gospodarstwo z 9 osobami - 8.40zł (łącznie 75,60zł)

- gospodarstwo z 10 osobami - 7,80zł (łącznie 78,00zł)

- gospodarstwo z 11 osobami - 7,20zł (łącznie 79,20zł)

- gospodarstwo z 12 osobami - 6,60zł (łącznie 79,20zł)

- gospodarstwo z 13 osobami i więcej - 6,00zł (łącznie za 13 osób 78zł)

Powyższe stawki dotyczą odpadów segregowanych. W przypadku nie prowadzonej przez gospodarstwo selekcji wprowadzono bardzo restrykcyjny zapis. Mianowicie stawka od osoby wynosi 20zł i jest ona stała. Za-ca Burmistrza Murowanej Gośliny Marcin Buliński stwierdził jednoznacznie, że skoro GOAP stawia na segregację, to działania do niej przeciwne muszą być karane. Stąd właśnie stawka 20zł, która nie podlega degresji spotkała się z pełną aprobatą.

Gminy ościenne, w tym Oborniki, próbowały przeforsować czytelniejszą formę degresji. Gospodarstwa do 4 osób miały płacić po 12zł (łącznie za 4 osoby 48zł), a każda kolejna osoba miała być obciążana kwotą 6zł. Pomysł ten nie przeszedł przy 8 głosach "sprzeciwu", 6 "za" i 3 wstrzymujących się.

W Domu Kultury w Objezierzu odbyło się spotkanie wigilijne. Organizatorem jego był Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.
Miło nam poinformować, że Krzysztof Nowacki – prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach – został zaproszony do rozmowy w programie HydroFON, który porusza najważniejsze tematy związane z funkcjonowaniem branży wodociągowo-kanalizacyjnej w Polsce.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, przy Pomniku Solidarności na Placu Karola Marcinkowskiego w Rogoźnie odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary tamtych tragicznych wydarzeń.
W dniu 8 grudnia 2025 roku w Sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Obornikach odbyło się spotkanie Lokalnego Partnerstwa ds. wody w powiecie obornickim, organizowane przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
W czwartek 11 grudnia prezes  PWiK Oborniki – Krzysztof Nowacki podpisał w Warszawie umowę z Prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Robertem Gajdą, przy udziale Roberta Markiewicza, Dyrektora Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu.
Reprezentantki LGD Kraina Trzech Rzek wzięły udział w szkoleniu dla Ośrodków Działaj Lokalnie w Warszawie.
W powiecie obornickim wolontariusze Szlachetnej Paczki dotarli w tym roku do 14 rodzin. Za każdą z nich stoi inny zupełnie inna historia, ale jedno pozostaje wspólne: ogromna potrzeba wsparcia. To pomoc, która nie tylko spełnia materialne potrzeby, ale daje coś więcej - wiarę w dobro.