Przejdź do głównej treści

Powtórzone głosowanie, zbulwersowana opozycja.

| Lokalne

Powtórzone głosowanie, zbulwersowana opozycja i zarzuty prokuratorskie dla przewodniczącego?Do z pozoru komicznej sytuacji doszło podczas obrad XXX sesji Rady Miejskiej w Rogoźnie. W punkcie procedowania uchwał doszło do niecodziennej sytuacji.

Podczas rozpatrywania uchwały dotyczącej przystąpienia do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze Rogoźna przy skrzyżowaniu ulic: Kościuszki i Czarnkowskiej, przy rondzie im. J. Melzera, na którym prawdopodobnie miałaby powstać obiekt handlowy wraz ze stacją benzynową, których potencjalnymi inwestorami są BBS Projekt sp. z o.o. i Spółka Komandytowa z Kalisza. Po odczytaniu projektu uchwały Przewodniczący Hinz przystąpił do procedowania. „Za” przyjęciem uchwały opowiedziało się 9 radnych, „przeciw”…nikt, albowiem Przewodniczący przerwał głosowanie. W tym właśnie momencie wiceprzewodniczący Olenderski zapytał publicznie: „A nad czym teraz głosujemy?”. Wywołało to salwę śmiechu na sali.

Śmieszne to jednak nie było. Wiceprzewodniczący przeprosił za „chwilowy brak koncentracji”, po czym przewodniczący Hinz poinformował, że ulokowanie stacji benzynowej w tym miejscu w jego odczuciu jest niewłaściwe, gdyż graniczy to z blokami na ul. Kościuszki. Następnie przystąpił do ponownego głosowania, które przebiegło już wg „właściwego” porządku: siedmiu radnych „za” i siedmiu „przeciw”, co spowodowało nieprzyjęcie uchwały. Na to - bardzo zbulwersowana - zareagowała radna Tomaszewska, która stwierdziła, że jest to swego rodzaju manipulacja ze strony przewodniczącego, który widząc, że uchwała „przeszła” przerwał głosowanie i po swoistym upomnieniu radnych koalicji, powtórzył. Przewodniczący jednak odrzucił te spekulacje mówiąc, że przerwanie głosowania nastąpiło po zgłoszeniu przez radnego Olenderskiego braku koncentracji.

W dalszej części głowę popiołem posypał także radny Adam Jóźwiak, który także przeprosił za niewystarczającą uwagę i rozkojarzenie. „Głosowanie było niedokończone – powiedział w późniejszej rozmowie jeden z radnych. – Skoro wynik głosowania nie został przez przewodniczącego ogłoszony, głosowanie mogło zostać przerwane, co w przeszłości miało miejsce choćby ze względu na błędne liczenie głosów”. Tłumaczenia te nie zaspokoiły jednak radnych opozycji, którzy oficjalnie i mniej oficjalnie zaczęli mówić o zgłoszeniu tej „manipulacji” do odpowiednich organów, w tym być może – nawet do prokuratury.

Gmina Oborniki złożyła wniosek do II etapu programu PKP PLK dotyczącego budowy bezkolizyjnego przejazdu przy ul. Łukowskiej. To ważny krok, ale warto jasno oddzielić fakty od oczekiwań.
Już w najbliższą niedzielę (8.02.2026) mieszkańcy ziemi rogozińskiej spotkają się, aby wspólnie upamiętnić tragiczne wydarzenia sprzed wieków.
Zumba, tabata, stretching i atrakcje dla dzieci – wszystko w jednym celu. W niedzielę 8 lutego w Obornikach odbędzie się Charytatywny Maraton Fitness, z którego dochód zostanie przeznaczony na leczenie Joanny Marcinkowskiej.
Obornicka komunikacja obsługuje dziś wszystkie linie. Silny poranny mróz nie spowodował opóźnień.
Warunki pogoda opóźniają prace budowlane przy budowie sali gimnastycznej w Chrustowie. Wykonawca złożył wniosek o wydłużenie czasu realizacji zadania. 
Tak niskich temperatur dawno nie było w naszym regionie. W medialnym szumie wokół słusznej walki o dobro zwierząt nie możemy zapominać o ludziach – szczególnie o tych, którzy zimą są najbardziej narażeni.
16 stycznia 2026 r. w obornickim szpitalu  odbyła się wizyta autoryzacyjna mająca na celu weryfikację spełniania wymagań określonych w ustawie z dnia 16 czerwca 2023 r. o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta.