Przejdź do głównej treści

Ocieszyn korzysta z pieniędzy UE

| Błażej Pacholski | Lokalne

07.01.2013 ks. Bolesław Kapuściński, Łucjan Nowak i Błażej Pacholski podpisali w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu umowę na dofinansowanie inwestycji polegającej na wymianie dachu na zabytkowej kaplicy p.w. Św. Wawrzyńca w Ocieszynie. Dofinansowanie wynosi prawie 80.000 zł, co stanowi 80% kosztów inwestycji i pochodzi z środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Starania o uzyskanie wsparcia finansowego trwały wiele miesięcy. Prace remontowe ruszą już w marcu i jeśli pójdą zgodnie z planem to w rok po złożeniu wniosku kaplica odzyska dawny blask. Wymieniony zostanie bowiem dach i odbudowana zostanie wieża, która niegdyś znajdowała się na szczycie dachu.

Parafia p.w. św. Mikołaja w Maniewie, do której należy kaplica w Ocieszynie, jest najmniejszą w Dekanacie Obornickim i jedną z najmniejszych w Archidiecezji Poznańskiej. Na utrzymaniu ma aż dwie zabytkowe świątynie. 20% wkładu własnego niezbędnego do realizacji to dla parafii nie lada wyzwanie. Zbiórka trwa już prawie rok i nadal trwa. Środki zbierano m. in. na imprezach organizowanych na terenie Ocieszyna: podczas obchodów 675-lecia Ocieszyna jak i na Dożynkach Gminnych. Można było nabyć również okazjonalne kalendarze. Największy wkład pochodzi jednak od parafian z Ocieszyna, Maniewa i Gołębowa, zdarza się, że datki składane są również przez osoby spoza parafii. Duży wkład w realizację tej inwestycji mają także firmy, które zdecydowały się wesprzeć to przedsięwzięcie finansowo: Rolniczy Kombinat Spółdzielczy w Ocieszynie, Stacja Paliw Jackiewicz w Świerkówkach, Gminna Społdzielnia Samopomoc Chłopska w Obornikach oraz Agencja Reklamowa OFICYNA z Poznania.

Wymiana dachu pozwoli uratować zabytkową kaplicę, niszczoną przez deszcze i topniejący śnieg, które zalewały wnętrze świątyni.

Budowa obwodnicy Obornik w ciągu S11 czeka na postanowienie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu — poinformowała wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc.
Masz pomysł na działanie? Działasz społecznie? A może szukasz wsparcia dla swojej organizacji? W środę, 22 lipca, odbędzie się pierwsze spotkanie poświęcone Przystani NGO – inicjatywie stworzonej z myślą o integracji i rozwoju środowiska społecznego w gminie Oborniki.
Na początku sierpnia wystartuje nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2027 Gminy Rogoźno.
W piątkowy poranek LGD Kraina Trzech Rzek zorganizowała szkolenie dotyczące przygotowania wniosku o przyznanie pomocy na opracowanie koncepcji Smart Village.
Liczba i skala największych inwestycji na sieci dróg krajowych w Wielkopolsce pokazują, jak duże zmiany czekają układ transportowy regionu w najbliższych latach. Na różnych etapach przygotowania, przetargów i realizacji znajdują się obecnie 24 zadania o długości ponad 400 km - informuje Alina Cieśl…
Agroturystyka "Sołtysówka" zaprasza odwiedzających w weekendy, ale także w środy.
Gmina Oborniki pozyskała środki dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt "Azorek". Umowę o dofinansowanie została podpisana przez Burmistrza Obornik Tomasza Szramę i Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego Jacka Bogusławskiego.