Przejdź do głównej treści

Czy to tylko ludzka głupota?

| MP | Lokalne

Wszyscy narzekamy na to, że mamy dziurawe drogi, że jest ich za mało. Tematów do narzekania jest co nie miara. Jednak jak bardzo szanujemy to co udaje się zrobić? Podajemy przykład drogi osiedlowej w Kowanówku.

Droga zlokalizowana jest w Kowanówku wzdłuż DK 11. Jej budowa od samego początku wzbudzała pewne emocje, choćby z powodu braku przejścia dla pieszych na DK-11. Tym razem chcemy zwrócić uwagę na stałe niszczenie barierek, skracanie sobie drogi przez samochody po ścieżce pieszo-rowerowej i niszczenie znaków informacyjnych. Wyrwane barierki i wykrzywione znaki sygnalizujące o ścieżce pieszo-rowerowej stały się wystarczającym usprawiedliwieniem dla kierowców aby łamać nie tylko przepisy, niszczyć ścieżkę pieszo-rowerową ale i powodować sytuacje zagrożenia bezpieczeństwa.

Kolejną rzeczą jest stałe jeżdżenie pod prąd, ta droga jest jednokierunkowa – tutaj zniszczony znak drogowy jest doskonałą wymówką dla kierowców. Pas ścieżki pieszo-rowerowej regularnie służy do przejazdów samochodem. Ujeżdżona i ubita ziemia obok ścieżki jednoznacznie udowadnia, że kierowcy wolą pas dla pieszych, ponieważ na nim nie ma wybudowanych leżących “policjantów”.

Znajdujące się przy tej ulicy posesje pozbawione są miejsc parkingowych bezpośrednio przy nich. W jednym końcu zlokalizowany został dość spory parking, który z reguły stoi pusty, gdzie w tym samym czasie na ścieżce pieszo-rowerowej i częściowo na powierzchni gruntowej stoi kilkanaście samochodów. Ewidentnie widać, że dla wielu mieszkańców wybudowanie drogi osiedlowej jest nie na rękę lub jej budowa nie została odpowiednio z nimi skonsultowana.
Na tak krótkim odcinku mamy aż tyle dowodów bezmyślnego niszczenia drogi wybudowanej za nasze wspólne pieniądze.

Firma PORR S.A. kolejny raz przesunęła termin przywrócenia stałej organizacji ruchu przy przejeździe kolejowym na ul. Łukowskiej. Według nowego komunikatu kierowcy mają pojechać normalnie dopiero od 21.05.2026 r.
Koleje Wielkopolskie poinformowały o wprowadzeniu autobusowej komunikacji zastępczej na linii nr 354. Utrudnienia obejmą odcinek Wargowo – Oborniki Wielkopolskie/Piła Główna i potrwają od 22 do 24 maja 2026 r.
Gmina Rogoźno otrzymała 1 992 443,22 zł dofinansowania na budowę Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Inwestycja ma usprawnić segregację odpadów i zwiększyć możliwości ich ponownego wykorzystania.
W Starostwie Powiatowym w Obornikach ustalono organizację ruchu na czas remontu mostu na Wełnie. Piesi nie stracą przejścia, a auta pojadą wahadłowo z priorytetem dla kierunku do Rynku rano.
Pod koniec czerwca ma rozpocząć się przebudowa mostu na Wełnie przy ul. Czarnkowskiej w Obornikach. W tym samym czasie ruszyć ma także przebudowa ul. Ks. Szymańskiego i budowa ronda przy poczcie. Mieszkańcy mogą jeszcze wziąć udział w konsultacjach dotyczących organizacji ruchu i przeprawy dla pies…
Od 12.05.2026 r. kierowcy w Parkowie pojadą objazdem. Zmiany mają związek z budową drugiego toru kolejowego i nowej przeprawy mostowej na Warcie przy linii kolejowej nr 354.
Po wielu miesiącach prac otwarty zostanie most na rzece Wełnie w miejscowości Wełna w gminie Rogoźno. Przeprawa po przebudowie umożliwi ruch pojazdów o masie do 40 ton i przywróci pełne połączenie ważnej trasy dla całego regionu.